Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Taşucu Atatürk Evi
Taşucu Atatürk Evi - Görsel 1
Taşucu Atatürk Evi - Görsel 2
Taşucu Atatürk Evi - Görsel 3
Taşucu Atatürk Evi - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Taşucu Atatürk Evi Hakkında

Silifke Taşucu’ nda bulunan Atatürk evi diğer Atatürk evlerinden çok farklı bir özelliğe sahiptir. Taşucu sahilde bulunan bu ev, Selanik’ te Mustafa Kemal’ in doğup büyüdüğü evin birebir aynısıdır.

Türkiye’ deki birçok Atatürk evi Mustafa Kemal’ in şehri ziyaret ettiğinde konakladığı evler olup , ‘’ Atatürk Evi’ ’ olarak anılmaya başlamıştır. Ardından müzeye çevrilmiştir. Oysa Taşucu Atatürk Evi’ ni Mustafa Kemal ne ziyaret etmiş ne de konaklamıştır.

Ancak; Mustafa Kemal Atatürk dört kez ziyaret etmiş ve Taşucu\’ nu doğum yeri olan Selanik\’ e çok benzetmiştir. İnşası tamamlandıktan sonra 12 Mayıs 2005\’ te ziyarete açılan Taşucu Atatürk Evi yöre halkının katkıları ve Taşucu Belediyesi’ nin desteği ile yapılmıştır. Ankara

ve İstanbul’ dan sonra üçüncüsü Taşucu’ nda yapılan bu Atatürk evinin açılışına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eski cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da katılmıştır. Taşucu Atatürk Evi’ nin bahçesinde eski bir duvar kalıntısı ve bir adet sütun bulunmaktadır. Zaman zaman içinde sergilerin düzenlendiği, bahçesinde halkın da oturup dinlenebildiği bir müzedir burası.

Müzenin hemen arkasında otopark, çevresinde ise konaklanabilecek oteller yer almaktadır. Ayrıca Taşucu Limanı’ na 5 dakikalık yürüme mesafesine sahiptir.

Yorum / Değerlendirme

Taşucu Atatürk Evi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?