Tarihi Sultanahmet Köftecisi - Selim Usta

  • İstanbul / Fatih / Sultanahmet
  • Alemdar Mah. Divan Yolu Cad. No:12

Tarihi Sultanahmet Köftecisi - Selim Usta

Bu günkü Tarihi Sultanahmet Köftecisi'nin öyküsü; 1920 senesinde Mehmet Seracettin Efendi tarafından Sultanahmet'te Divanyolu Caddesi köşesinde (şimdiki Halide Edip Adıvar büstü ve Milenyum taşının olduğu yer) açılan "Turan Kebapçısı" ile başlamıştır.

Hacı Mehmet Seracettin Tezçakın üç oğlu Mustafa, Selim ve İsmail ile çalışmaya devam etmiş, 1944 senesinde dükkanın adını "Halk Kebapçısı" olarak değiştirmiştir.

1953 senesinde, vefatından sonra oğulları; 2. Nesil; Mustafa, Selim ve İsmail Tezçakın işletmenin başına geçmiştir.

İlk açılan dükkanın 1964 yılında istimlak edilmesiyle birlikte, kardeşlerden Mustafa Tezçakın caddenin yukarısında iki ortakla bir dükkân açar ve onun da vefatı ile bu dükkân kapanır.

2. Nesil'in diğer temsilcileri; İsmail Tezçakın ve Selim Tezçakın şimdiki yerinde "Meşhur Halk Kebapçısı" olarak çalışmaya devam etmişlerdir. Yaratılan müthiş lezzet ve dostane hizmet ile yurt içinde ve yurt dışında tanınmaya başlamışlardır.

1976 senesi itibarıyla İsmail Usta' nın oğlu Mehmet Seracettin Tezçakın 3.Nesil olarak dükkanda çalışmaya başlamıştır. İşletmenin ismi "Sultanahmet Meşhur Halk Köftecisi" olarak markalaşmaya başlarken kardeşi Ali Cihat Tezçakın'da işletmeye katılmış ve 3.kuşak olarak işletme daha da büyümeye başlamıştır.

3. Nesil temsilcilerinden Mehmet Seracettin Tezçakın'ın oğulları; İsmail Timur ve Selim Sinan'ın işletmeye katılmasıyla 4.Nesil e geçme yolunda bir müessese olan "Sultanahmet Köftecisi" tanınmışlığı ve meşhurluğu ile dünyanın sayılı firmaları arasına girmeyi başarmıştır. Bu başarı 3 neslin aynı anda çalıştığı nadir işletmelerin başında yer almaktadır.

Ekonomi Mecmualarında da yayınlandığı üzere; "Sultanahmet Meşhur Halk Koftecisi" Türkiye de ismi en çok taklit edilen marka olma ünvanına da istemeden de olsa sahip olmuştur. Bu durumdan kurtulmak amacı ile taklitlerinden ayırt edilebilmesi için; ismine 2. Nesil olan Selim Tezçakın'ın ismi "SELİM USTA" eklenmiştir.

Şu anda 3. Nesil üyelerden Ali Cihat Tezçakın Kadıköy- Bağdat Caddesi - Selamileşme'de ki dükkânında müstakil olarak başarıyla hizmet vermektedir.

Yine 3. Nesil olan Mehmet Seracettin Tezçakın 4.Nesil Oğulları İ.Timur - S. Sinan – M. Mert Tezçakın ve işletmeye 2008 yılında katılan Murat Koçyiğit ve Serhat Koçyiğit kardeşler ile Sultanahmet'teki işletmenin başında gayret ve şevk ile Sultanahmet Köftecisi markasını dünya çapında zincir bir marka haline getirerek ilerideki nesillere aktarmak için büyük bir iş birliği ve kararlılıkla faaliyetlerine devam etmektedir.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Berbat servis
2

-

Maalesef oradaki garson ve komiler işletmeyi berbat servis yapan bir hale getirmişler.

2
Dürüst müessese
10

-

Sultanahmet Köftecisi dürüst fiyatlarla dürüst yiyecek hizmeti veren bir yer, özel bir duraktır. Aynı caddedeki taklitlerine rağmen popülerliği artarak devam ediyor. Türkiye'de bir sürü Sultanahmet Köftecisi var ancak en otantik ve en eski olanı Sultanahmet'teki Tarihi Sultanahmet Köftecisi ve logolu şubeleri.

Yakınındaki Oteller