Kocaeli Neyi Meşhur

Tarihi şehirlerden biri olan ve İstanbul gibi bir metropolle Anadolu arasındaki kavşak görevini üstlenen Kocaeli, misafirlerini hem tarihi hem de lezzet dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Kocaeli Neyi Meşhur

Tarihi şehirlerden biri olan ve İstanbul gibi bir metropolle Anadolu arasındaki kavşak görevini üstlenen Kocaeli, misafirlerini hem tarihi hem de lezzet dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Çınar ağaçlarının çevrelediği yürüyüş yolu ve tarihi duraklarıyla günün birinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Kocaeli, hem İstanbul'a yakınlığı hem de kolay ulaşım yoluna sahip olması nedeniyle hafta sonu kaçamakları için de sıklıkla tercih ediliyor. Siz de bu şehrin neyi meşhur, ne yenir diye merak ediyorsanız, birazdan bahsedeceğimiz duraklara uğramadan, bu lezzetleri denemeden seyahatinizi sonlandırmamanızı öneririz.

Saat Kulesi: Şehrin özel yapılarından biri olan İzmit Saat Kulesi, mutlaka seyahatiniz sırasında uğramanız gereken duraklardan biri. ll. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. Yılında yaptırılan bu kule, şehrin en meşhur tarihi yapıları arasındadır ve şehrin sembolü niteliğindedir.

İzmit Atatürk Müzesi:Saat kulesinin yanı başında yer alan Av Köşkü adıyla da bilinen bu yapı, Saray Müze olarak kullanılmakta olup Kocaeli'nin görülmesi gereken diğer simgesel yapılarından biridir. Köşkün şehirde bulunduğu sürece Atatürk'ü misafir ettiği bilinmektedir.

Umaç Çorbası:Hamur işi ve etli yemeklerin hakim olduğu Kocaeli mutfağında, daha önce denediğiniz ama bir de burada denemeniz gereken lezzetlerin yanı sıra, henüz hiç tatmadığınız özel tatlar da yer alıyor. Hamur, su, tereyağı ve kırmızıbiber ile yapılan bir çorba olan umaç çorbası da yörede mutlaka denenmesi gereken lezzetlerin başında gelmektedir.

Çiğceli Kavurma:Bulgur pilavı ya da pirinç pilavı üzerine kuşbaşı doğranmış et ve etlerin üzerine de ince süt kaymağının eklenmesiyle yapılan bu yöresel Kocaeli'nin belki de en özel lezzetlerinden biridir.

Pişmaniye:Kocaeli sınırlarını girdiğiniz andan itibaren pek çok yerden satın alabileceğiniz hatta sevdiklerinize de götürebileceğiniz pişmaniye, şehrin en ünlü tatlılarından biridir. Buraya kadar gelmişken Kocaeli'nin pişmaniyesini yemeden dönmemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın