En lezzetli Kazdağları yemekleri ve Kazdağları neyi meşhur

Kazdağları'nın Neyi Meşhur

Kazdağları, dünyada en bol oksijene sahip en özel yerlerden biridir. Peki Kazdağları'nın neyi meşhur?

Kazdağları'nın Neyi Meşhur

Kazdağları, dünyada en bol oksijene sahip en özel yerlerden biridir. Peki Kazdağları'nın neyi meşhur?

Kazdağları, bir ucu Balıkesir'e bir ucu Çanakkale'ye uzanan bu efsanevi bölge antik çağlardan beri 'Tanrıların armağanı' olarak tasvir edilmektedir. Dünyanın sayılı noktaları arasında gösterilen Kazdağları, Alpler' den sonra en çok oksijene sahip bir yerdir. Akar suları, minik minik şelaleleri, yemyeşil doğası ve sık ağaçlı ormanları ile huzurun, mutluluğun ve sakinliğin adresi.

Peki Kazdağları'nın neyi meşhur? Öncelikle tabi ki de doğası. Adeta cennetten bir köşe olduğunu her fırsatta size gösteren Kazdağları Milli Parkı bölgede ilk keşfetmeniz geren nokta. Daha sonra; Afrodit Kaplıcaları, Zeus Atları, Sarıkız Tepesi, Sütüven Şelalesi de size ne kadar da harika bir doğaya sahip olduğumuzu ve bunları korumamız gerektiğini hatırlatan yerler. Roma döneminden günümüze kadar gelmeyi başaran kemerli köprü, göleti ve bu gölete akan harika şelalesi ile Mıhlı Şelalesi de görülmeye değer.

Bu doğada yaşayanların hayatlarına misafir olmak içinse rotanızı Nusratlı Köyü'ne çevirin. Burada Bölgenin yapı malzemesi olan Nusratlı taşından yapılmış evleri keşfedebilirsiniz. Daha sonra Adatepe Köyü'ne rotanızı çizin. Bu köye çıkarken de mutlaka Zeus Altarı'na uğrayın ve ayaklarınızın altına serilen bu manzarayı sevgiyle kucaklayın. Burada ruhunuzun nasıl da huzurla dolduğunu göreceksiniz.

Biraz da antik yapıları keşfetmek isterseniz istikamet; Yeşilyurt Köyü'nün hemen yanı başında yer alan, Küçük Çetmi Köyü'ne yol alın. Köyün etrafında antik çağlardan bu yana bilinen Afrodit Kaplıcalarını görebilirsiniz. Biraz da yürüyelim derseniz bu safer soluğu Sarıkız Tepesi'nde alabilirsiniz. Yapacağınız bu uzun yürüyüş boyunca bölge doğasına hayran kalacaksınız.

Kazdağları neyi meşhur? Hangi yemekleri ünlü? Kazdağları, geldiğinizde yerinde tatmanız gereken özel lezzetlere sahiptir. Bunlar arasında; testi peyniri, kabak çiçeği dolması, gözleme, avcı böreği, askalubrus, mürdük aşı, sarmaşık, börülce, acı filiz kavurması, ahtapot salatası, humus, oğul otu çayı, peynir helvası gibi yiyecekler sayılabilir. Birbirinden leziz bu yiyeceklerin tadına mutlaka bakmalısınız.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın