Ilıca bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Ilıca Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Ilıca Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Çeşme Ilıcaları

"Çeşme Ilıcaları"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Ilıca Plajı

"Ilıca Plajları"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Ilıca Tarihi Mekanlar

Eski adı Cyssus olan Çeşme'nin tarihi, M.Ö. 1000 yıllarına dayanmaktadır. 12 İyonya kentinden biri olan Erythrai'nin korunaklı limanıdır. Bu limana sahip olan Erythrai'nin Mısır ve Kıbrıs gibi batı ülkeleri ile ticari ilişkileri kurulduğu bilinmektedir. Turizmin değer kazandığı ve Erythrai'nin kalıntıları içinde bulunan Çeşme, tarih boyunca Persler, Lidyalılar, Romalılar, Pergoman krallığı, Bizanslılar ve Osmanlı devleti egemenliği altına girmiştir. Sakız adasına olan yakınlığı ve güvenli bir liman olması Çeşme'yi önemli kılan sebeplerdir. Caka Bey tarafından Selçuklu topraklarına katılmıştır.

Osmanlılar zamanında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı imparatorluğu'na bağlanmıştır. 1402 Ankara savaşından sonra kent Timur tarafından tekrar Aydınoğullarına, 1422 yılında tekrar Osmanlılara geçmiştir. Birinci Dünya savaşından sonra Çeşme Yunanlılar tarafından işgal edilmiş, kısa süre sonra Kurtuluş Savaşında Fahrettin Altay Paşa tarafından 1922 yılında Türkiye topraklarına katılmıştır.

Termal kaplıcaları ile ünlü Ilıca'da denize girip güneşlenebilir, Yıldızburnu'na gidip termal sularda tedavi görebilir, denizi havalandıran rüzgarda sörf yapabilirsiniz.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Çeşme Ilıcaları
10

-

2
Ilıca Plajları
10

-