Galata Kiva

  • İstanbul / Beyoğlu / Galata
  • Galata Kulesi Meydanı No: 4

Galata Kiva

Galata Kiva'nın mutfağında pişenler çocukluğumuza, gençlik anılarımıza, sevdiklerimize doğru bir yolculuğa çıkarıyorsa hepimizi; Kiva doğru yolda demektir...

Galata Kiva: Osmanlı döneminin ilk kahvehanesi, İstanbul Tahtakale'de Özbek kökenli bir aileye ait olan Kiva Han'da açıldı.
Han adını, Özbekistan'ın dünya kültür mirası içinde yer alan ve günümüze kadar bozulmadan kalmayı başaran Türk sanat şaheserleriyle dolu Kiva kentinden aldı. Biz de adımızı çok kültürlü Osmanlı'nın bu ilk kahvehanesinden alarak, xx yılında Galata Kiva'yı, xx yılında ise Şaşkınbakkal Kiva'yı açtık.

Galata Kiva'nın esin kaynağı: Galata Kiva'nın esin kaynağı, Anadolu halk mutfağı... Anadolu'dan çıkıp gelen ve büyük şehirlere yayılan kültür mozaiğini, etnik özellikleri de içine katarak yansıtan; gelenlerin kimi zaman esrarengiz adlarıyla kendilerini ele vermeyen özgün lezzetlerini tadıp, kimi zaman bir Türk Kahvesi içebileceği, "kendimize benzer " bir mekan olsun istedik... Yaşayan, değişen, her gün yeniden renklenen bir menü yaptık.

Galata Kiva'nın mutfağında pişenler eğer çocukluğumuza, gençlik anılarımıza, sevdiklerimize doğru bir yolculuğa çıkıyorsa hepimizi; doğru yoldayız demektir.

3 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
3
Erikli yavan sarması harika
10

-

Galata'daki açık ara en iyi restoran. Erikli yavan sarma inanılmaz lezzetli. Yaprak sarma mı yiyorsunuz, lokma mı belli değil. Porsiyonlar tam kıvamında. Yedikçe yemek isteyeceğinize eminim. Yemeğin üstüne un helvası denemelisiniz. Adeta ağzınızda dağılıyor. Karşınızda da Galata Kulesi'nin eşsiz manzarası. Ancak yer bulmak b.. Devamını Göster

3
Harika bir manzara ve harika yemekler
10

-

Öncelikle manzarası harika. Galata Kulesi tüm ihtişamı ile karşında. Mekanın yemekleri ise çok lezzetli. Erikli yaprak sarma, baklalı yaprak sarma, un helvasını tatmanızı öneririm. Anadolu yemekleri sunan bir mekan. Diğer tatlarını da denemek için en kısa zamanda gideceğim.

3
Osmanlı yemeklerinin sırrı burada saklı
10

-

Galata kulesinin büyüleyici güzelliğine bakarak, Osmanlı mutfağına özgü enfes yemekler yemek her yerde rastlanabilecek bir şey değil. Kiva leziz yemeklerle damak zevkinize, Galata manzarasıyla gözünüze hitap eden bir yer. Özellike erikli yaprak sarma ve dul avrat çorbasını denemenizi tavsiye ederim. Osmanlı saray yemeklerini yapan bu mükemmel restoran, sizi ağırlarken de sarayda gibi hissettiriyor.

Yakınındaki Oteller