Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Fethiye Gezi Rehberi
Fethiye Gezi Rehberi - Görsel 1
Fethiye Gezi Rehberi - Görsel 2
Fethiye Gezi Rehberi - Görsel 3
Fethiye Gezi Rehberi - Görsel 4
25 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Fethiye Gezi Rehberi

Turizm sektöründe yurt içi ve yurt dışı birçok ziyaretçi alan Fethiye ilçesi Muğla iline bağlı bulunuyor. Eşsiz doğa güzellikleri, doğa ile iç içe çeşitli sayıda mekanlar ve konaklama yerleri sizlere doyumsuz bir tatil olanağı sunuyor.

Çok sayıda tatilciyi konuk eden Fethiye'yi daha yakından tanımak ve tatil planınızı yapmadan önce buraya ait bilgileri incelemek isterseniz sizler için Fethiye gezi rehberi yazımızda bu bölgeyi araştırdık.

Fethiye Hakkında

Fethiye nerede diye bakıldığında Muğla şehir merkezinin güneybatısında, Ege ve Akdeniz bölgelerinin kesiştiği noktada doğası ve doğal güzellikleri ile en nadide tatil beldelerinden biri olarak yer alıyor. Akdeniz Bölgesi'nin en önemli turistik tatil beldelerinden biri olarak günümüzde hala eşsiz doğa güzelliklerini korumayı başarıyor.

Denize kıyısı olan bir yerleşim yeri olması, Fethiye hava şartlarının tarıma elverişli olması ve verimli topraklara sahip olması ise yaz sezonu dışında da nüfusunun kalabalık olmasının sebebi olarak görülüyor. Fethiye'de her türlü meyve ve sebze yetiştirilebiliyor. Ayrıca endüstriyel tarım ürünlerinin üretimi de ekonomisine katkı sağlıyor.

Fethiye harita konumuna bakıldığında 3. 059 km2 yüzölçümü ile en geniş Muğla ilçesi olma özelliği taşıyor. Bir diğer önemli özelliği ise dünyanın 4. büyük krom rezervine sahip maden yataklarıyla Türkiye'nin önemli krom ihracat merkezlerinden biri olması.

Fethiye'nin tarihi geçmişi incelendiğinde Fethiye ilçesi antik çağlarda Telmessos Antik Kenti üzerine kuruluyor ve günümüze kadar çeşitli isimlerle anılıyor. İlk ismini ise mitolojide adı geçen tanrılardan biri olan Şair Telmessos'tan alıyor. Uzun yıllar boyunca kullanılacak olan ve uzak diyar anlamına gelen Meğri adını ise Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilince alıyor.

Cumhuriyetin kurulması ile birlikte Muğla iline bağlanan ilçe 1934 yılında şehit düşen ilk pilotlarımızdan biri olan Fethi Bey'in anısına ismi Fethiye olarak değiştiriliyor. Kurulduğu günden itibaren birçok kültüre ev sahipliği yapan fethiye günümüzde çağdaş toplum yapısı ile hızlı bir gelişme gösteriyor.

Eşsiz doğası, denizi ve tarihi geçmişi ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bu yer her geçen gün daha fazla rağbet görüyor.

Dünyaca ünlü mavinin her tonuna sahip koylara ve plajlara sahip yer tatilcilere doğa güzellikleri ile sadece bir yaz tatili değil, Fethiye tarihi köklü geçmişi ile tatilseverlere kültür tatili yapma imkanı da sunuyor.

Ölüdeniz, Kelebek Vadisi, Saklıkent Kanyonu, Likya Yolu, Çalış Plajı ve Fethiye Arkeoloji Müzesi gibi birçok gezilecek yerler Fethiye denildiğinde ilk akla gelenlerden oluyor.

Fethiye Harita ve Yol Tarifi

Muğla iline bağlı turizm cenneti olan Fethiye'ye havayolu ile veya karayolu ile rahat ve konforlu ulaşım alternatifleri bulunuyor. Karayolu ile ulaşımda Muğla üzerinden veya Antalya üzerinden Fethiye'ye geçiş yapılabiliyor. Eğer zaman sıkıntınız yok ise Antalya kıyı yolu üzerinden muhteşem güzelliklere eşlik ederek seyahat edebilirsiniz.

Daha kısa süreli bir yolculuk planlıyorsanız Korkuteli üzerinden Fethiye'ye geçiş yapabilirsiniz. Muğla - Fethiye arası uzaklık yaklaşık 124 kilometre mesafede iken geldiğiniz yere göre uzaklık ve seyahat süresi değişiyor.

Bazı illerden karayolu seyahatiyle Fethiye'ye uzaklıklar şöyle; Ankara - Fethiye arası mesafe yaklaşık 635 kilometre, İzmir - Fethiye arası mesafe yaklaşık 359 kilometre, İstanbul - Fethiye arası mesafe yaklaşık 810 kilometre, Antalya - Fethiye arası mesafe yaklaşık 200 kilometre.

Eğer bulunduğunuz bölgeden ne kadar mesafede Fethiye'ye ulaşacağınızı merak ediyorsanız ve detaylı Fethiye yol tarifi istiyorsanız bölgenin haritasını kullanabilirsiniz. Hava yolu ulaşımını düşünüyorsanız en yakın havaalanı olan Dalaman Havalimanı'na 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Havaalanına iniş yapıldıktan sonra yaklaşık 10 dakikalık mesafe araçla gidilerek Fethiye'ye giriş yapılabiliyor.

Fethiye Hava Durumu ve İklimi

Fethiye hangi bölgede diyorsanız tarih boyunca birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmış, doğal ve kültürel güzelliklerini günümüze kadar taşımayı başarmış, yumuşak iklimli tipik bir Akdeniz beldesi oluyor. Bulunduğu coğrafi konum itibariyle Akdeniz iklimi özelliklerini taşıyor.

Fethiye hava durumu iklim sebebiyle yaz aylarında sıcak ve kurak, kış aylarında ise zaman zaman yağışlı ve ılık oluyor. Sıcak yaz günlerinde ortalama sıcaklık 30 derece olurken kış aylarında ise 12 derece civarında seyrediyor. Deniz suyu sıcaklığı ise yıl genelinde ortalama 16 derecenin altında düşmüyor.

En fazla yağış aldığı aylar aralık - ocak ayları olurken temmuz ve ağustos aylarında yok denecek kadar az yağışlı gün sayısı yaşanıyor. Nisan ve ekim ayları arası güneşin en çok kendini hissettirdiği aylar, bahar aylarında da sıcaklık değerleri 20 derecenin altına inmiyor.

Fethiye'de yaz tatili sezonu her ne kadar mayıs - ekim ayları arasında olsa da sakin ve rahat bir tatil planlaması yapıyorsanız bahar aylarında da yumuşak havasıyla burayı tercih edebilirsiniz. Çeşitli aktiviteler ile hareketlilik katabileceğiniz, kültür gezileri yapabileceğiniz veya sadece Fethiye'nin muhteşem doğa güzellikleriyle başbaşa bir tatil geçirmeniz mümkün.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Fethiye Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Fethiye'nin Neyi Meşhur?

Türkiye'nin yaz turizminde önde gelen Muğla ilinin en çok rağbet gören yerlerinden biri olan Fethiye birçok güzelliği ile karşımıza çıkıyor. Fethiye neyi meşhur diye soracak olduğunuzda ilk akla gelen Ölüdeniz mevkii olsa da sadece bura ile sınırlı kalmıyor. Fethiye turizm yönünden yemyeşil doğa ve masmavi denizi ile oldukça ilgi görüyor ve her geçen gün popülaritesini artırıyor. Fethiye denilince yine yamaç paraşütü ile ünlenen Babadağ, Babadağ eteklerinde yer alan milyarlarca kelebeğin adete bir örtü gibi kapladığı Kelebek Vadisi, Saklıkent Kanyonu, Çalış Plajı, eski Roma döneminden kalma Telmessos Tiyatrosu, Likya Yolu sayılabilecek güzelliklerinden sadece birkaç tanesi. Fethiye tatilinizde doğa güzelliklerinin yanında verimli topraklarında yetişen türlü meyve, sebzelerden ve buraya has lezzetlerden de denemeden dönmemenizi öneririz. Arapaşı çorbası, birbirinden farklı zeytinyağlıları ve zengin balık mutfağı Fethiye'nin kendine özgü lezzetlerinden oluyor. Yine Fethiye tarihine ait detayları inceleyebileceğiniz Fethiye Arkeoloji Müzesi ve mavinin her tonunu görebileceğiniz koyları, plajları, doğanın yeşiliyle, mavisiyle renklenen konaklama yerleri Fethiye'de size geri dönmek istemeyeceğiniz bir tatil imkanı sunuyor.

Fethiye'ye Nasıl Gidilir?

Fethiye'ye nasıl gidilir merak ediyorsanız eğer havayolu ve karayolu üzerinden buraya rahatlıkla ulaşım sağlanabiliyor. En yakın havaalanı Dalaman Havalimanı yaklaşık olarak 40 km uzaklıkta yer alıyor. Kara yolu ulaşımında ise geniş zamanda gelme imkanınız var ise Antalya kıyı yolundan ya da yaklaşık 100 km kadar daha kısa mesafede Muğla üzerinden geçiş yapabilirsiniz. Şahsi aracınız ile seyahat etmeyecekseniz çeşitli seyahat acenteleri farklı illerden farklı saatlerde Fethiye otogara otobüs seferleri düzenliyor.

Fethiye'nin Gece Hayatı Nasıldır?

Yıllardır doğa güzelliğini korumayı başaran Fethiye Türkiye'nin en önemli turizm cennetlerinden biri. Fethiye'de tatil yapmak denildiğinde doğanın muhteşem güzelliği kadar renkli gece hayatı da ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor. Ölüdeniz mevkiinde bulunan Hisarönü Barlar Sokağı renkli ve kalabalık birçok mekanla ilk akla gelen yer oluyor. Yine merkezde bulunan çokça canlı müzik dinleyebileceğiniz mekanlar bulunuyor. Eğlenceli mekanların sayıca fazla olduğu yerlerden olan Balık Pazarı'nda eğlenceli restoranlar ve Paspatur Çarşısı'nda da barlar bulunuyor.

Fethiye'ye Ne Zaman Gidilir?

Fethiye haritası Akdeniz ve Ege Bölgesi arasında konumlanmış olduğu için Akdeniz iklimine sahip bir belde olma özelliği ile her mevsim tatil yapabilme imkanı sunuyor. Yazın sıcağını sevenler için hava sıcaklıklarının en yüksek olduğu dönem temmuz ve ağustos ayları oluyor. Kalabalık yaz aylarını tercih etmeyenler için ise en güzel dönemler bahar ayları. Kış sezonunda bile tatil yapmak isterseniz hiçbir mevsimde düşmeyen deniz suyu sıcaklığı ile denize girebiliyorsunuz. Doğa sporlarını seviyorsanız özellikle yamaç paraşütü yapılabilecek en uygun zaman ekim ayı oluyor.

Fethiye'de Nerede Kalınır?

Fethiye turizm yönünden Türkiye'nin en çok ziyaretçi alan beldelerinden biri olarak farklı konaklama alternatifleri ile her bütçeden tatilciye hitap ediyor. Doğa ile iç içe denize yürüme mesafesinde tatil yapmak istiyorsanız Ölüdeniz ve Çalış mevkiinde bulunan bahçe içi konaklama tesislerini tercih edebilirsiniz. Merkeze yakın ve daha makul fiyatlı konaklama tesisleri ise Ovacık - Hisarönü mevkiinde yer alıyor. Fethiye'nin hemen her yerinde ve herkesin bütçesine uygun tatil yapabileceği uygun Fethiye otelleri, apart otel veya villa tipi konaklama tesisleri mevcut.