Eskişehir bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Tarihi dokusu, doğal güzellikleri hareketli ve canlı sokakları ile Eskişehir gezilecek yerler yılın dört mevsimi keşfedilmeyi bekliyor.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Eskişehir Gezilecek Yerler

Toplam 42 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Eskişehir Kurtuluş Müzesi

"Her Türk vatandaşı gitmeli"

"Bu müzeye gitmek yurttaşlık görevi :)"

10

Misafir yorumu

3 yorum

Şelale Park

"Ali Nokay tarafından..."

"Kahvaltısı kötü"

1.7

Misafir yorumu

3 yorum

Eskişehir Havacılık Müzesi

"Bilgi levhaları mükemmel"

9.0

Misafir yorumu

2 yorum

Yunus Emre Müzesi

"Müze kutsiyeti farklı mekanlardan"

"Yunus Emre Müzesi"

9.0

Misafir yorumu

2 yorum

Asar Kalesi

"Harika"

"halil tarafından..."

10

Misafir yorumu

2 yorum
Büyük Otel Eskişehir

Odamax

En uygun oda fiyatı

135 TL

En Uygun Fiyata Git

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

"Halil Atak tarafından..."

10

Misafir yorumu

1 yorum

Porsuk Çayı

"Porsuk Çayı"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

"Mutlaka görülmesi gereken mekanlardan"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

"Muhteşem yer"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Midas Anıtı

"Harika bir anıt"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Eskişehir Tarihi Mekanlar

Tarihi dokusu, doğal güzellikleri hareketli ve canlı sokakları ile Eskişehir gezilecek yerler yılın dört mevsimi keşfedilmeyi bekliyor.
Eskişehir, tarihi dokusunu korumayı başaran yapıları, yemyeşil doğası ve parkları, Porsuk Çayı, üniversiteleri ile Türkiye'nin en modern kentlerinden sadece biri. Ev sahipliği yaptığı iki üniversitesi ile sürekli olarak genç bir nüfusa sahip olan Eskişehir'in sokakları hep capcanlı hep kıpır kıpır. Şehirlerarası ulaşımda da hızlı tren hattının Eskişehir'den geçmesi gezginlerin buraya olan ilgisini de arttırmış durumda. Rahat bir ulaşım ağına sahip olması ile Eskişehir görülecek yerler listenizi bu yazımızı okumadan yapmayın.

Eskişehir gezilecek yerler listesinin en başına Eskişehir çarşı, Porsuk Çayı kenarı, müzeler ve parkları ekleyebilirsiniz. Eskişehir çarşı deninde ilk akla gelen yerlerden ve mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerinden biri Taşbaşı çarşısıdır. Yerel halkın günlük alışverişlerinde tercih ettiği bu çarşı, iki katlı ve birbirine bitişik dükkanlardan oluşuyor. Çarşıda; baharatçılar, aktarlar, kuyumcular ve tekstilciler hizmet veriyor.

Eskişehir Merkez gezilecek yerler içinde de ünlü bir yere sahip olan Porsuk Çayı ve adalar bölgesi keşfedilmesi gereken noktalardandır. Şehir ikiye bölen ve Sakarya Irmağının en uzun kolu olan Porsuk Çayı, şehrin kalbinin attığı bölgelerden biridir. Porsuk Çayı'nda dilerseniz bot ve gondollarla ufak bir gezintiye çıkabilirsiniz. Gondol turları, Köprübaşı olarak da bilinen Eski Tepebaşı Belediye binasına doğru olan yerden yapılmaktadır. Esbot adı verilen bot seferleri ise hem turistik amaçlı turlar hem de ulaşım sağlamada hizmet vermektedir. Şehrin merkezindeki Atatürk Caddesi, Şair Fuzuli Caddesi, Doktorlar Caddesi arasında kalan ve Porsuk'un geçtiği alan halk arasında 'Adalar' bölgesi olarak anılmaktadır.

Haller Gençlik Merkezi'de Eskişehir'de üniversitelilerin en çok bulunduğu yerler arasındadır. Geçmiş dönemlerde yaş sebze ve meyve hali olarak kullanılan bina, restore edilerek yeniden hayatla buluşmuştur. Yapılan restorasyon çalışmalarından sonra bina; kafelere ve hediyelik eşya satan dükkanlara ev sahipliği yapan şehrin turistik noktalarından biri haline gelmiştir.

Eskişehir turistik yerler listesinin başına da Odunpazarı bölgesini eklesek yanlış olmaz. Kentin en eski yerleşim bölgesi olan Odunpazarı aynı zamanda da en ve turistik yeridir. Bu bölgede yer alan tarihi evleri, Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Balmumu Müzesi, Şelale Parkı, Osmanlı Evi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Arasta, Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi, Osmanlı Evi, Şeyh Edebali Türbesi ve Alaaddin Cami kesinlikle görmeniz gereken yerlerden. Harika bir Eskişehir manzarası izlemek içinse kaçırılmayacak bir noktadır, Şelale Park. Atlıhan El Sanatları Çarşısı da buradaki en eski ve en özel çarşılardandır. Odunpazarı evlerinin bir tanesinde hizmet veren, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, ünlü Madame Tussauds Müzeleri'nin bir benzeri niteliğindedir. Cam sanatının tanıtıldığı en önemli müzelerden biri olan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi'nin hemen yanında ziyaretçilerini beklemektedir.

Eskişehir turistik yerler arasında ise Sazova Parkı bu aralar oldukça revaçtadır. Eskişehir Kütahya yolu üzerinde bulunan bu ünlü park aslın Bilim, Sanat ve Kültür Parkı'dır. Parkta; Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Uzay Evi, Bilim Merkezi, Akvaryum ve yapay gölet gibi birçok bölüm bulunuyor. Ziyaretçiler aynı zamanda buradaki kafelerde ve restoranlarda dinlenebilir ve bir şeyler yiyip içebilirler. Şehrin bir diğer gözde parkları arasında yer alan Kentpark da otobüs terminalinin hemen karşısındadır. Bu park içinde yer alan ve Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan yapay plajı ile oldukça ünlüdür. Açık yüzme havuzları, restoranlar, kafeler, yürüyüş parkuru, hediyelik eşya satışı yapılan dükkanları, at binme alanlarının yanı sıra çocuklar için oyun grupları ve büyük bir yapay gölete de ev sahipliği yapmaktadır.

Eskişehir görülecek yerler listesine eklenebilecek bir diğer madde de örenyerleridir. Eskişehir'in antik kentleri ve örenyerleri arasında; Pessinus Antik Kenti, Küllüoba Höyüğü, Doğanlı Kale, Gerdekkaya Mezarı, Areyastis Anıtı, Asar Kalesi, Solonun Mezarı, Alpu Kocakızlar Tümülüsü, Midas Anıtı sayılmaktadır.

Şehirde şifalı suları ile rahatlamak isteyenlerin yeri de kaplıcaların olduğu yerlerdir. Eskişehir'in şifalı sularını denemek isteyenler ise; Kızılinler Kaplıcası ve Sakarılıca Kaplıcaları'nı tercih edebilirler.

28 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
28
Müthiş bir yapı
10

-

28
Umarım görürüz
10

-

28
Müze yok olmuş
3

-

28
Ali Nokay tarafından...
1

-

28
Yazınızı çok beğendim
7

-

28
Kahvaltısı kötü
2

-

28
Kötü servis
2

-

28
Her Türk vatandaşı gitmeli
10

-

28
Bu müzeye gitmek yurttaşlık görevi :)
10

-

28
Gördüğüm en donanımlı müze
10

-

28
Sipariş vermek mümkün mü?
6

-

28
Zaman kaybı
2

-

28
Muhteşem yer
10

-

28
Harika
10

-

28
Bilgi levhaları mükemmel
8

-

28
Müze kutsiyeti farklı mekanlardan
8

-

28
Harika bir anıt
10

-

28
Görmekte yarar var
10

-

28
Mutlaka görülmesi gereken mekanlardan
10

-

28
Görülmeye değer bir müze
10

-

28
osmanli evi
10

-

28
eskisehir havacilik muzesi
10

-

28
halil tarafından...
10

-

28
Halil Atak tarafından...
10

-

28
Yunus Emre Müzesi
10

-

28
Seyit Battal Gazi Külliyesi
10

-

28
Seyit Battal Gazi Külliyesi
10

-

28
Porsuk Çayı
10

-