Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Seyitgazi
Gerdekkaya Mezarı

Gerdekkaya Mezarı

Gerdekkaya Mezarı
1 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Gerdekkaya Mezarı Hakkında

Doğal güzellikleriyle olduğu kadar tarihi güzellikleriyle de oldukça zengin bir mirasa sahip olan Eskişehir, her mevsim turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Öğrenci şehri olarak bilinen, müzeleri, tarihi Odunpazarı evleri ve dalış tutkunlarının uğrak noktası olan Çifteler ilçesi ile her daim ilgi odağı olan kentte hareketlilik hiç bitmiyor.

Eskişehir, tüm bu güzelliklere ek olarak, bir de Frig dönemine ait Midas Anıtı ve büyük bir kaya kütlesine oyulmuş olan Gerdekkaya Mezar Anıtı’na ev sahipliği yapıyor. Geçmişin izlerini taşıyan, zamanın büyüsünü içinde barındıran bu anıtlar, Eskişehir’in tarihi yüzünü ön plana çıkarıyor.

Gerdekkaya Mezarı Nasıl Bir Yer

Eskişehir, Kütahya ve Afyon illerini kapsayan Frig Vadisi’nin en önemli tarihi eserlerinden olan Gerdekkaya Mezar Anıtı, Doğanlı Vadisi sınırlarında, Çukurca köyünde yer alıyor. Yöre halkının Kızlar Manastırı olarak da adlandırdığı anıt, Eskişehir’e gelen turistlerin mutlaka uğradığı yerler arasında bulunuyor. Oldukça büyük bir kaya kütlesinin doğu kısmına oyulmuş olan sütunlu bu mezar anıtı, Dor düzeninde inşa edilmiş. Üçgen bir alınlıkla desteklenen bu anıtta, iki ayrı kapıdan girilebilen yan yana iki mezar odası bulunuyor. Helenistik Çağ’a ait olduğu düşünülen Gerdekkaya Anıtı, 1991 yılında Eskişehir Müze Müdürlüğü tarafından restore edilerek ziyarete açılmış. Büyük bir kayaya oyularak inşa edilen, ziyaretçilerini dev sütunlar ve mezar odalarıyla binlerce yıllık bir geçmişe götüren anıt, Frig Vadisi’nin nefes kesen görüntüsüne ayrı bir hava katıyor.

Gerdekkaya Mezarı’na Ulaşım

Anıta ulaşmak için Eskişehir Frig Vadisi güzergahını takip edebilirsiniz. Seyitgazi ilçesine ulaştıkta sonra, Çukurca köyüne kadar gitmeniz gerekiyor. Köye vardıktan sonra anıta yürüyerek ulaşmanız mümkün. Toplu taşımayı tercih edecekseniz, Seyitgazi’den kalkan minibüslerle Çukurca köyüne ulaşabilirsiniz.

Gerdekkaya Mezar Anıtı’na kadar gitmişken, buraya yaklaşık 10 dakikalık bir mesafede yer alan Midas Anıtı’nı da listeye eklemeniz şart. Midas Anıtı da Gerdekkaya gibi her göreni kendine hayran bırakan tarihi değerler arasında bulunuyor. İster Eskişehir rotasını, ister Frig Vadisi rotasını takip edin, her şekilde Gerdekkaya ve Midas Anıtları’nı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Tarihi değerleri çok büyük olan bu iki anıt, ziyaretçilerini gerçekten her anlamda etkilemeyi başarıyor.

Yorum / Değerlendirme

Gerdekkaya Mezarı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör