Eskişehir'de Dalış Deneyimi: Çifteler, Türkiye

Eskişehir'de Dalış Deneyimi: Çifteler

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Eskişehir'de Dalış Deneyimi: Çifteler
Eskişehir'de tüplü dalış yapılabildiğini biliyor muydunuz? Evet, yanlış duymadınız, doğasıyla büyüleyen bu güzel şehirde bir de dalış yapılabiliyor. Eskişehir'in Çifteler ilçesinde, ülkemizin en büyük üçüncü nehri olan Sakarya Nehri'nin doğduğu iki yerden biri olan Sakaryabaşı'nda bu eşsiz deneyimi gerçekleştirmek mümkün.

Sakarya Nehri'nin doğduğu kaynaklarda, tatlı su dalış alanı olarak oldukça popüler olan Sakaryabaşı, Türkiye'nin en berrak dalış alanlarından biri olarak biliniyor.

Sakaryabaşı'nda Dalış Deneyimi

Eskişehir'de Dalış Deneyimi: ÇiftelerFotoğraf: cifteler.bel.tr

Sakarya Nehri Çifteler ve Afyon Bayat Yaylası'ndan doğarak, yaklaşık dokuz ilin sınırlarından geçiyor ve Geyve'den Karadeniz'e dökülüyor. Uzunluğu 800 km'den fazla olan bu değerli nehir, pek çok doğal güzelliklere de ev sahipliği yapıyor. Daha çok su sporlarının yapıldığı Sakaryabaşı ise sadece ülke içinden değil, dünyanın dört bir yanından gelen dalış meraklılarını bünyesinde ağırlıyor. Yer altından doğan nadir nehir kaynaklarından olan Sakaryabaşı'nda dalış yaparken yer altından fokurdayan kaynakları yakından görmek, buraya gelen herkesi kendine hayran bırakıyor.

Burada pek çok dalış noktası bulunuyor. Bunlar Gökgöz, ana gölet (ana havuz), Kırkkız, Karaburgu, Başkurt ve Eminekin Gözesi olarak adlandırılıyor. Hepsi de birbirinden güzel ve farklı özelliklere sahip olan bu bölgelerde macera dolu dalışlar yapabilirsiniz. Gökgöz daha çok eğitim dalışlarının yapıldığı, bölgeler arasında en çok canlı çeşitliliğinin bulunduğu nokta. Karaburgu, yer altından fışkıran kaynakların görülebildiği, yemyeşil su altı bitki örtüsüne sahip. Kırkkız ise yosunların başkenti olarak biliniyor. Yosunların arasından sızan güneşle adeta bir görsel şölen sunuyor. Diğer dalış noktaları da yine eşsiz bir su altı çeşitliliği sunarak, dalış yapan herkesi kendine hayran bırakıyor.

Profesyonel Olmayanlar da Dalış Yapabilir mi?

Eskişehir'de Dalış Deneyimi: ÇiftelerFotoğraf: cifteler.bel.tr

Su sıcaklığı mevsim fark etmeksizin 18 ila 22 derece arasında olan dalış merkezi, sadece profesyonellere değil, daha önce hiç dalış deneyimi yaşamamış olanlara da hizmet veriyor. Çifteler'e ait Çifteler Belediyesi Dalış Kulübü'nde 4-5 metreye kadar deneme dalışları da yapılabiliyor. Üstelik, dalış yapmak için iyi bir yüzücü olmaya gerek yok. Su üstünde durabilmeniz ve en az 14 yaşında olmanız gerekiyor. Ancak tabii ki 18 yaşından küçükler için aileden izin alınması şart.

Eğer bu şartları sağlıyorsanız ve su altındaki eşsiz dünyayla tanışmak istiyorsanız, Çifteler'deki bu dalış merkezi sizleri bekliyor. Bu tesisteki işinin ehli kişilerle dalış deneyimi yaşayabilir, dilerseniz kendi dalış ekipmanlarınızla da bu keyfi yaşayabilirsiniz.

Merkezde Yapılan Diğer Aktiviteler

Eskişehir'de Dalış Deneyimi: ÇiftelerFotoğraf: Çifteler Belediyesi Dalış Kulübü Facebook Sayfası

Sakaryabaşı'nda sadece dalış yok. Burada belediyenin tesisinde sunulan pek çok etkinlik ve aktivite imkanı da sunuluyor. Belediyenin dalış kulübünden kano kiralayabilir, nehrin eşsiz güzelliklerini kano ile de keşfedebilirsiniz. Çevredeki tesislerde yemek yiyebilir, doğanın kalbinde yer alan bu bölgeyi turlayabilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz. Burada aynı zamanda kamp da yapılabiliyor. Dalış yapanlar için ayrı bir kamp alanı bulunan tesiste, su altı fotoğraf ve video hizmeti de veriliyor.

Bölgenin en büyük özelliklerinden biri, dağ ve yüksek vadiler olmadan, ovalık ve düzlük bir alanda, yer altından doğan nehirlerin arasında olması. Bu sebeple de doğanın bonkör davrandığı, her yerin yemyeşil ve bakir bir çevreyle donatıldığı bu alanda mutlu olmamanız imkansız. Özellikle sonbaharla birlikte sarı ve kırmızı renklerin hakim olmaya başladığı ormanlık alanda dalış yapmak isterseniz, Çifteler harika bir seçenek. Ne dersiniz?

Eskişehir gezi planlarına başlamadan önce sizler için derlediğimiz Eskişehir Otel Seçenekleri yazımıza göz gezdirebilir, bütün Eskişehir otellerine ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli bir keşif dileriz!

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)