Efibadem Pastanesi

  • Çanakkale / Gökçeada
  • Atatürk Cad.

Efibadem Pastanesi

Meydani Pastanesi sizi Gökçeada'nın unutulmak üzere olan bir tadıyla yeniden buluşturuyor. Efibademle….

Bir çeşit un kurabiyesi olan bu geleneksel ürün, uzun ve zahmetli çabalar sonunda eski ününe yeniden kavuştu.

Meydani pastanesinin işletmecileri bu tadın canlanmasında büyük katkılarından dolayı ona hayat veren bayanın adının bu lezzetle birlikte yaşatılmasını uygun gördüler .

Efterpi Zguromali (Efi ) ismi ile eski adıyla bademli kurabiye birleşti ve Efibadem doğdu.

Efibadem sıradan bir un kurabiyesi değil! Tadı, kokusu ve kıvamı diğerlerinden çok farklı; en kaliteli unların, kendine has tereyağının ve ona yoğun bir tat kazandıran bademlerin karışımıyla yaratılan bu ürün doğduğu topraklara yeniden döndü.

Gökçeada'ya has bu ürünün benzerlerinden ayrı olmasının, daha farklı bir kurabiye olarak anılmasının sırrı ise içindeki karışımlarda saklı; yapımında kullanılan tereyağı, hiçbir katkı maddesi içermediği için ağızda çok hoş bir tat bırakıyor.

Özenle seçilen bu yağlar bazı tereyağlarında olduğu gibi rahatsız edici hiçbir koku içermiyor. Kurabiyeler ağızda o kadar kolay dağılıyor ki, açığa çıkan badem parçalarının tadı hemen hissediliyor.

Efibadem'i farklı kılan önemli bir özelliği de uzun bir bekleme süresine sahip olması. Uygun saklama koşullarında altı ay süreyle hiç bozulmadan bekletilebiliyor. Üstelik tadından ve kokusundan hiçbir şey kaybetmeden…

Efibadem herhangi bir yerde bulabileceğiniz sıradan bir ürün değil. Onu değerli kılan sadece içindeki malzemelerin kaliteli olması da değil.

Malzeme temininden, satış aşamasına kadar imalatın her aşamasını titizlikle yerine getiren ustaların hünerli ellerinin sihirli dokunuşu da değil.

Efibadem'in farklı bir ürün olmasının asıl nedeni geçmiş hayatların içinden hiç bozulmadan çıkarılmış çok değerli bir eşya gibi yeniden ortaya çıkarılmasıdır.

6 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
6
Bildiğiniz tüm kurabiyeleri unutun
10

-

Şaka gibi bir tat... Bildiğiniz tüm kurabiyeleri unutun meydanı "eski bir tadı, yeni bir sayfada sunmuş" mükemmel. Abartmıyorum dünya markası olma yolunda. Zevkler ve renkler göreceli... Benim bir diğer favorim sakızlı muhallebileri oldu. Bu muhallebiden yiyen bu güne kadar acemi bebek mamasından öteye geçmediğini anlar. Gurur duydum... Ergin Çelik ve ekibini tebrik ediyorum.

6
Dondurmasını beğendim
6

-

Efibadem kurabiyesi çok güzel değildi ama dondurmasını çok beğendim. Mekan olarak da güzel, kaldırımda küçük masalarda kahve içmek keyifliydi.

6
10 üzerinden 1 veriyorum
2

-

Öncelikle Kavala kurabiyesinin versiyonu gibi. Beğenmedim. 10 üzerinden 1 veriyorum.

6
Sanırım tek çalışanları var
4

-

Sanırım tek çalışanları var. Saatlerce pastaların önünde dikilsen birisi gelip buyurun demez. ;) Ama adada da bu bile büyük lüks.

6
Büyük incelik
8

-

Kabatepe'de 6 saat süren uzun kuyruğu beklerken küçük kutularda o ağızda dağılan kurabiyelerinden dağıtmaları büyük incelik. :)

6
Yeni güzelliklere doğru
8

-

Merhaba internet ortamından gördüğüm kadarıyla yorumluyorum. Bence dış görüntüsü biraz daha eski tarihi anımsatacak motiflerle yapılmış olsaydı daha güzel olurdu. İç mekanda ise Gökçeada'yı tanıtan karakalemle çizilmiş resimler olursa daha da güzelik katabilirsiniz, saygılar. Not: Hanifi Çelik'in damadı.

Yakınındaki Oteller