Büyükada İskele Cafe

  • İstanbul / Adalar / Büyükada
  • İskele Binası

Büyükada İskele Cafe

Osmanlı'nın en son dönem mimarisini yansıtan Büyükada İskelesi, güzel, sevimli bir binadır. Kemerli kubbeleri ve renkli camlı pencereleri ile, bir masal köşküne benzer.

Bir zamanların mimarlarının ne kadar zevkli, ferahlığa öncelik veren ve zengin ruhlu olduklarını, bu iskele evi bile kanıtlar. Üst katında Turing’in yeni açtığı Café de, öyle.

Dışarıda iki teras ve içeride 2 büyük yan oda ile geniş bir orta hole sahip olan Café, hep gemi ve denizcilik dekorlarıyla donatıldı: Pusulalar, saatler, antik haritalar, Şirket-i Hayriye belgeleri ve eski plajlar fotoları.

Bir odasına girdiğinizde, İngiliz Admiralty haritaları, karşı odaya girdiğinizde, 1930’lar (yani Atatürk dönemi) plajlarının, özgürlüğe kavuşmuş genç kızlarının mutlu fotoları, karşılar, sizi.

Nisan-Ekim aylarında her gün; kışın ise, güneşli hafta sonlarında açık olan bu tesisin bir özelliği, sunduğu ürün çeşitleridir.

Bir özelliği de, Heybeliada arkasında batan güneşin, emsalsiz tablosudur. Her akşam, hemen her akşam, ölümsüz bir tablo gibidir, bu gün batımı.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Yakınındaki Oteller