Usta Bir Ressamın Elinden Çıkmış Gibi; 10 Göl Manzarası, Türkiye

Usta Bir Ressamın Elinden Çıkmış Gibi; 10 Göl Manzarası

2 Yorum

İlginç Bilgiler Diley Kuru

Usta Bir Ressamın Elinden Çıkmış Gibi; 10 Göl Manzarası
Ülkemizin her köşesi aklımızı başımızdan alacak manzaralarla süslü. Nereye gidersek gidelim, illa ki bizi kendine çeken bir görüntüyle karşılaşmak mümkün. Bu manzaralar arasından en büyüleyici olanlarından biri de göl manzaraları. Çağrıştırdıkları huzur tarif edilemez. Eğer hayallerinizi güçlendirmek istiyorsanız, herhangi bir gölün kıyısına gitmeniz yeterlidir. Karşınızdaki o duru ve durgun manzara, içinizde bir şeylerin kıpırdandığını hissettirebilir. Sizler için seçtiğimiz bu 10 gölün manzarası da bu duygularla yüklü. İlk bakışta usta bir ressamın elinden çıkmış bir tabloyu andıran bu göller, hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak.

1 – Poyrazlar Gölü

poyrazlar gölüHuzur dolu yolculukların güzide adreslerinden biri olan Poyrazlar Gölü, ülkemizin doğa harikalarından biri. Aradığınız şey dinginlik ve sükunet ise, Poyrazlar Gölü tam da aradığınız yer. Adapazarı'na 10 km mesafede yer alan Poyrazlar Gölü'nün kıyısında kamp yapma imkanınız da bulunuyor.

2 – Salda Gölü

salda gölüBurada kendinizi kötü hissetme gibi bir şansınız yok. Zira Salda Gölü'nün huzuru, sahip olduğu sonsuz mavilikten geliyor. Burdur'un Yeşilova ilçesine 6 km mesafede olan Salda Gölü, ruhunuzu dinlendirmek için birebir. Doğal plajlarında yüzebilir, dilerseniz kamp yapabilirsiniz.

3 – Bafa Gölü

bafa gölüAy Tanrıçası Selene ile büyük aşkı çoban Endymion'u her gece buluşturan göl Bafa Gölü. Muhteşem güzellikteki mehtabın bu aşktan meydana geldiği söylenir. Didim'e 10 km mesafede olan Bafa Gölü, bir zamanlar Ege Denizi'nin bir koyu iken, Büyük Menderes Nehri'nin zamanla taşıdığı alüvyonlarla denizle ilişkisi kesilerek göle dönüşmüş.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

4 – Gölcük Gölü

gölcük gölüDoğal güzellik kavramını yeniden yorumlayan Gölcük Gölü, çevresinde barındığı yeşil alanlarıyla da hem bedenimize hem de zihnimize bambaşka bir zindelik kazandırıyor. Bolu Merkez'e oldukça yakın olan Gölcük Gölü, her mevsim farklı bir tat bırakıyor olsa da, siz yine de bahar aylarında gidin.

5 – Kovada Gölü

kovada gölüToros Dağları'nın en ıssız zirvelerinde bir dağ gölü Kovada. Eğirdir'e 28 km mesafede bulunan Kovada Gölü, hiç çaktırmadan bir iç huzur aşılıyor kalbinizin bir köşesine. Sakinliğin ve huzurun bölgesi olan Kovada Gölü'nde yüzyıllık çınar ağaçlarından ve birkaç tane kumsaldan başka hiçbir şey yok. Gölde yüzebilirsiniz dilerseniz.

6 – Şavşat Karagöl

şavşat karagölNe usta bir ressamın elinden çıkmış bir tablo, ne de Avrupa'da bir göl kıyısı. Burası Artvin'in Şavşat ilçesinde bulunan Şavşat Karagöl'den başkası değil. Çevresini saran köknar ağaçlarının göle yansıması dolasıyla oluşan o pastel tonlardan ötürü bir tablo sanmanızı anlayışla karşılıyoruz.

7 – Mudurnu Sülüklügöl

mudurnu sülüklügölTabiatın bizlere sunduğu eşsiz güzelliklerden biri Mudurnu Sülüklügöl. Mudurnu'ya 70 km mesafede yer alan göl, içerisinde yer alan çam ağaçlarının yaz aylarında suların çekilmesiyle belirginleşmesi sonucu oldukça farklı bir görüntüyle buluşturuyor bizleri. Göle ulaşmak ise bir hayli meşakkat gerektiriyor, ancak bahsetmiş olduğumuz manzarayı gördüğünüzde ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

8 – Abant Gölü

abant gölüBelki de içlerinde görmeye en alışık olduğunuz manzaralardan biridir Abant Gölü'nün manzarası, ancak onun bu listede yer almaması büyük bir haksızlık olurdu. Sakinliği ve huzuru yakalayabileceğiniz güzide yerlerden biri olan Abant Gölü, büyük şehirlerin kalabalığını ardınızda bırakmak için gerçekten iyi bir sebep.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

9 – Beyşehir Gölü

beyşehir gölüBedeninizi ve ruhunuzu dinlendirebileceğiniz yerlerden biri olmasını bir kenara bırakalım. Beyşehir Gölü, ülkemizde günbatımını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Sadece ülkemizde değil, dünya üzerinde de bu anlamda önemli bir yeri var Beyşehir Gölü'nün. Nedeni ise günbatımının süresi ve oluşan renk cümbüşü.

10 – Çubuk Gölü

çubuk gölüEtrafındaki çam ormanları mı desek, kıyısındaki Bolu Göynük'ün enteresan atmosferi mi desek, yoksa yel değirmenlerinin tatlılığından mı bahsetsek? Tüm bu özellikleriyle Çubuk Gölü'nün sizleri nasıl bir hayal gücüyle donatacağını bir tahmin edin bakalım. Çubuk Gölü kıyısında kamp yapmanın verdiği tarifsiz hissi ise hiç hesaba katmıyoruz.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Usta Bir Ressamın Elinden Çıkmış Gibi; 10 Göl Manzarasından 4'ü "Tabiatın Kalbi" Bolu'dan. Doğa cenneti Bolu, 14 doğal ve 150'ye yakın yapay göletiyle usta ressamlara ilham kaynağı olabilecek çok daha fazla harika manzaralara sahiptir. Tüm doğaseverleri Bolu'ya davet ediyoruz. Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Bence bir tek Mudurnu Sülüklügöl öyle listeye girecek bir göl değil... Çubuk Gölü gayet iyi bir seçim ama Sülüklügöl ilk görüldüğünde konumu itibariyle insana biraz ürküntü veriyor. Yedigöller niye yer almadı, onu da anlamış değilim açıkçası... Isparta'daki Gölcük ve Eğirdir Gölü de çok güzeldir!

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)