Mudurnu Sülüklügöl

+ 7 Fotoğraf
3.3/5
Çok İyi
2 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Mudurnu Sülüklügöl Hakkında

Bolu – Mudurnu’ya 50 km mesafede yer alan Mudurnu Sülüklügöl’ün oluşum tarihi 1703 yılına uzanmaktadır. Heyelan seti olarak oluşmuş olan bu gölün tektonik hareketler sonucu meydana geldiği düşünülen çukur alanı dere ve taban suyu tarafından doldurulmuştur. Gölün içerisinde yer alan ve yaz sonunda gölün suyunun çekilmesiyle ortaya muhteşem bir manzara çıkaran ağaçların(çam, meşe ve köknar) 300 yıldır çürümeden durması eşi benzerine az rastlanan bir durumdur. 1987 yılında korunan alanlar statüsüne alınmış olan Mudurnu Sülüklügöl, göl çevresinde korunmuş bir ekosisteme ev sahipliği yapmaktadır. Çok sayışa bitki ve hayvan türünün yaşam alanı olan göl, bugün tabiat parkına dönüştürülmüş ve giriş ücretine tabi tutulmuştur. Göle adını veren sülükler ise ne yazık ki artık Mudurnu Sülüklügöl’de bulunmamaktadır. Göl yaklaşık 6 hektarlık bir alan üzerinde yer almaktadır. Özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan gölde, tesis bulunmadığı için genellikle hafta sonları piknik için tercih edilmektedir. Piknik yapmayı tercih etmeyen için ziyaretçiler için yaklaşık 9 km uzaklıkta kahvaltıcı ya da restoranlar yer almaktadır. Muhteşem bir doğa harikası olan bölgeyi özellikle de bahar aylarında mutlaka ziyaret ederek, şehir yaşamının getirdiği stresten uzaklaşabilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

3.3/5
Çok İyi
2 değerlendirme
Mudurnu Sülüklügöl
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
2/5 Ortalama
16.07.2020
Misafir
Yola değmez
Göl güzel ama yolu berbat. Alkol alıp yüksek sesle müzik dinleyenler bol halde mevcut. O yola değer mi derseniz değmez derim
4/5 Mükemmel
13.03.2018
Misafir
Ağaçları ve doğayı katlediyorlar
Doğa harikası bir yer, ne yazık ki iki ayaklı yaratıklar çevredeki ağaçları ve doğayı katlediyorlar. 2017 Mayıs ayında gittiğimde mangal yakmak için çam ağaçlarının gövdesini çıra malzemesi olarak kullanmışlar, ağaçların gövdeleri yarıya kadar yok olmuş. Çevreyi de pislik götürüyor, denetim yetersiz.