Otellerden Yürütülen En Enteresan Eşyalar, Türkiye

Otellerden Yürütülen En Enteresan Eşyalar

6 Yorum

İlginç Bilgiler Sevgi Özdil

Otellerden Yürütülen En Enteresan Eşyalar
Otellerden yürütülen eşyalar denilince herkesin aklına mutlaka ufak tefek şeyler gelir. Şampuan, duş jeli ve saç kremi üçlüsü ile nemlendirici krem... Bunlar mutlaka otelden çıkarken alınacaklar listesi içerisinde yer alır müşterilerin. Aaa bir de varsa banyo terliği. Bazı otellerde bulunmuyor çünkü. Müşterilerin otelden alınacaklar listesindeki bu küçük parçaların yanında bir de biraz daha büyük olanları var. Otel armasının bile işli olduğu havlular veya bornozlar. Arma önemli. Bu insanlar için iki şeyi temsil ediyor; birincisi 'otel zaten çok pahalıydı havlu bizim hakkımız' diğeri de 'bu otelin hatırası bizde büyük'.
Yabancı bir dizinin, bir bölümünde de işlenen bu konu hakkındaki yaklaşım şöyleydi; kriter müşterinin tüketilebilen şeyleri almasında bir sakınca olmadığı yönündeydi. Örneğin; sabunu alabilirsiniz ama sabunluk otele aittir. Televizyon kumandasının ya da klima kumandasının pillerini çıkarıp mp3 çalarınıza takabilirsiniz ama kumandaları alamazsınız gibi…
Bizler de bu konu üzerine küçük bir sosyal araştırma yaptık. Tesislere ve müşterilere sorduk; 'Otelinizde kalan misafirleriniz tarafından yürütülen en ilginç eşyalarınız hangisi?' ve 'Şimdiye kadar bir otelden yürüttüğünüz en enteresan şey neydi?' İşte cevaplar.

1 - LCD Televizyon

otellerden çalınan eşyalarEvet yanlış duymadınız, küçük lcd ekran televizyon. Müşteri artık çok mu beğendi, ihtiyacı mı vardı, otele verdiği konaklama parasının içerisinde televizyon da dahil mi zannetti bilemiyoruz. Otel yetkilisinin, televizyonun araklandığını fark etmesi ve otelden fırlaması bir olmuş. Odada kalan kişinin otobüsüne yetişmiş ve tüm valizleri açtırmış. Sonuç: Tesis yetkilisi çalınan televizyonuna ulaşmış, çalan müşteri herkesin önünde rezil olmuş.

2 - Şömine Gereçleri

otellerden çalınan eşyalarGörüştüğümüz bir otel yetkilisi hemen hemen bütün odalarında şömine olduğundan bahsetti ve ekledi: İlk açıldığımız zaman misafirlerimiz odalarında şöminelerini rahatlıkla kullansınlar diye odunları hazırlayıp yerleştiriyorduk ve ateşi tutuşturmaları için gereken malzemeleri diziyorduk. Ayrıca şömine maşası ve diğer demir aksanların bulunduğu düzenek de şöminelerin hemen yanı başında yer alıyordu. Bir gün bir tane misafirimiz odasından çıkış yaptı ve bizler de odaya şömineyi hazırlamak için girdiğimizde bir baktık ki, şömine aksesuarlarının bulunduğu döküm aksan ve malzemeler yok.

3 - Yatak Örtüsü ve Çarşaflar

otellerden çalınan eşyalarYatak örtüsü ve çarşaf dediğimize bakmayın. Balayı odasının süslü ve özenli saten çarşaf takımı ve yine takımın en süslü yatak örtüsü. Bu konudan bahseden otel yetkilisi konuyu anlattıktan sonra; sanırım kızın çeyizinde yatak örtüsü ve saten çarşaf takımı eksikti, dedi. Hatta tesisten çıkış yaparlarken oda eksiklerinin belirtildiği telsiz anonsunda, çarşaf takımı ile yatak örtüsünün olmadığını duyan yetkili çifte dönüp, 'onlar da benim size düğün hediyem olsun' diye de eklemiş.

4 - Aplik - Komodin Abajuru

otellerden çalınan eşyalarKimi butik otellerin çok şık dekorasyonu oluyor ve bu dekorasyonu tamamlayan harika aplikleri ile abajurları bulunuyor. Bu bilgiyi de bizzat otelde konaklamış ve abajuru beğenerek valizine attığını itiraf eden birinden aldık. Hayatı boyunca yaşadığı en adrenalin ve heyecan dolu anın da bu an olduğunu söylemeden geçemedi.

5 - Mini Dekoratif Halı

otellerden çalınan eşyalarYine bir tesis yetkilisinden aldığımız bilgiye göre butik otelinde odaların dekorasyonunu tamamlamak için bölgesindeki köylü kadınların elleri ile yaptıkları kilimlerden satın almış. Bunu yaparken de amacının sadece dekorasyonu tamamlamak olmadığını, kadınların yaptığı bu el emeği göz nuru kilimlerin de tanıtımını yapmayı amaçladığını söyledi. Olur da kilimleri beğenen bir müşterisi denk gelirse bunların yapıldığı küçük atölyelere yönlendiririm diye de düşünmüş. Ta ki odalarından birinde konaklayan bir çift bu kilimi beğenip de valizine koyup götürünceye kadar.

6 - Kumandalar

otellerden çalınan eşyalarBu da hemen hemen tüm otel yetkililerinden ve otellerin misafirlerinden aldığımız bir duyum. Yaptığımız bu araştırmanın sonuçlarından biri de, bir tesiste konaklama yapan her 35 kişiden biri ya televizyon kumandasını ya klima kumandasını ya da kumandalardan birini alıyor, kumanda almıyorsa da mutlaka pillerini alıyor.

7 - Mini Barların İçerisindeki Ürünler

otellerden çalınan eşyalarBu konuyu yaşanmış bir tecrübeden yola çıkarak aktaracağız. Bir çiftin balayında başına gelenleri erkek tarafından aktarıyoruz: 'Balayında eşimle yaşadık bu olayı. Daha doğrusu ben balayından önce otellerde çok fazla kalmadım. Eşimse sonradan anladığım kadarıyla kalmış. Ancak eşim olayı çok anlamamış. Benim sevimli ve zeki eşim bana dedi ki "tatlım buzdolabındakiler bizim hakkımız, yemesek de içmesek de parasını alacaklar giderken, ne var ne yok alalım yanımıza." Ben de her cahil gibi tecrübeyle sabit bir bilen var dedim ve dolapta ne var ne yok topladım. Çıkış işlemleri için resepsiyona indim ve hesabı kestikleri zaman aklım başıma geldi ama deli gönül "ben onları çalmıştım, geri bırakıyorum o zaman" diyemedi. O günden sonra bir iki sabun hadi bilemedin yanında fazladan bir de kibrit alıyorum, mini barın kapağına elimi süremiyorum.' dedi.

8 - Bardak ve Kül Tablası

otellerden çalınan eşyalarSabun, şampuan, havlu, terlik, tirbuşon, askı, kerata, tuvalet kağıdı, peçete ve su bardağı gibi eşyaların indiregandi yapılması otel yetkilileri tarafından artık bir hayli kanıksanmış durumda. Hatta öyle çok kanıksanmış durumda ki; dünyanın en bilinen ve ünlü otel zincirlerinden olan Hilton otellerinden biri bu durumu hoş bir espriye bile çevirmiş. Şöyle ki; o dönemlerde Hilton otellerindeki kül tablaları çok şık kristaldenmiş. Böylesine şık ve gösterişli kül tabağı da doğal olarak sık sık araklanıyormuş. Bunun üzerine Hilton yetkilileri, kristal kül tablalarının altına espri olsun diye "bu kül tablası Zürih Hilton'dan çalınmıştır" gibi bir ibare bastırmışlar.

9 - Elektronik Kasa

otellerden çalınan eşyalarNasıl yani, dediğinizi duyar gibiyim. Görüştüğümüz bir otel yetkilisi iletti bize bu konuyu. Misafiri bir hafta konakladıktan sonra odadan çıkış yaparken elektronik kasayı da yanına almayı kafasına koymuş. Ancak kasa sanırım biraz ağır geldiği için odanın ortasında bırakmış ve 'bizim çocuk oynamak istedi biz de yerinden çıkardık sonra koymaya zamanımız kalmadı', demiş.

10 - Bonus: Kalbimi Çaldılar

otellerden çalınan eşyalarBu da yine yaptığımız sosyal araştırmada aldığımız en iyi cevaptı. Biz beyefendiye; 'Otelden çaldığınız en enteresan obje neydi?' diye sorduğumuzda bize cevap olarak; 'Ben bir şey çalmadım ama tesis yetkilisi bayan benim kalbimi çaldı' dedi. Çünkü; tatil için gittiği otelde yakışıklı beyefendi, zarif ve güzel tesis yetkilisinden çok etkilenmiş ve kalbini kaptırmış.
6 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
6
/

-

Çok güzel ve komik bir yazı olmuş. Benim de başıma gelen otellerimizden aldığım bir örnek; tasarruflu ampuller. Önceki misafir çıkıp yeni misafir giriş yapıyor ve 10 dakika sonra elektriklerimiz çalışmıyor sanılıp teknikçi çağırılıyor. Uzun bir süre çözemeyen teknisyen elektrik panosuna kadar değiştirmeyi düşünürken zeki çırak bir merdiven ile ampullerin takılı olduğu büyük avizeyi söküyor ve görülüyor ki ampuller yok.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Bazıları biraz imkansız ve abartılı gibi gözükse de çok eğlenceli ve esprili bir yazı dizisi olmuş. Ben de çok gezgin biri olarak son zamanlarda otellerin sabun dahi koymadığını, lavabo ve banyo bölümlerine duvara sabit sıvı sabun, duş jeli ve şampuan aparatları yerleştirdiğini, gardırop içine asma yeri sabit askılar koyduğunu, saç kurutma makinelerinin duvara montajlı, otel için imal edilmiş özel cihazlar olduğunu görüyorum. Artık çoğu otel odalarında sigara içilmediğinden kül tablası ve kibrit de yok. Ben kendim hatıra olarak üzerinde otelin adı veya logosu bulunan kalemleri almayı tercih ediyor ve anı olarak saklıyorum. Sanıyorum okuyucular masum bir olay olarak görürler.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Teşekkürler; çok güzel bir yazı. Ben de bir otel işletmecisi olarak, birçok kez benzer olaylara maruz kaldığımızı söyleyebilirim. Ama bu sadece bizim ülkemize ait bir davranış şekli olmadığını biliyorum. Tüm dünyada çeşitli ülkelerde zaman zaman yaşanan olaylar. Sadece meslektaşlarıma tek dileğim, verilen örneklerden daha beterini yaşamamamız dileğiyle..

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Az kaldı, yakında otel binalarını da bulamayacağız. Misafir geliyor, üç kuruş para veriyor, onu da fazlası ile nasıl çıkarırım diye bakıyor. Teşekkür ederim.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Televizyon ve kasa iyi fikirmiş. :) Ben de renkli kibritlere dayanamıyorum. :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Eğlenceli ve gerçekçi yazınız için çok teşekkürler. :) Ben de bu sektördeyim ve şimdiye kadar çalınan birçok ürünüm oldu. Mesela; yatak örtüsü, kettle, duvara monte edildiği halde sökülen şampuanlık/ kendileri çıktıktan sonra şampuanlığı söküp atacağımızı sanmışlar :) hahah :) ayakkabı bezi, mutfak bezi, ayakkabı çekeceği, yangın battaniyesi, kadeh, pencere kolu... vb. ürünler. Olay buklet malzemeden çıkıp demirbaşlara geliyor yavaş yavaş. :)

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)