Türkiye'nin Dört Bir Tarafından Haziran Rotaları, Türkiye

Türkiye'nin Dört Bir Tarafından Haziran Rotaları

Yorum Yok

Rota Önerileri Aylin Subaşı

Türkiye'nin Dört Bir Tarafından Haziran Rotaları
Herkesin dört gözle beklediği yaz ayları an itibariyle gelmiş bulunmakta! Kimimiz iş/okul yoğunluğundan kimimiz de şehir hayatının karmaşasından ve pandeminin getirdiklerinden bir hayli yorulduk. Sonuç olarak da güzel bir tatili hak ettik, ne dersiniz? Coşkulu bir "evet" ile cevap verdiğinizi duyar gibiyiz! Hadi o zaman gelin lafı daha fazla uzatmadan baharın tazeliği güneşle kavrulmadan önce gidilse ne güzel olur dediğimiz rotalara bir bakalım.

Ege Kıyılarında;

Sıra dışı bir kamp deneyimi: Yeşil Vadi

Yeşil VadiBaşımızı döndüren bir doğanın içine kendimizi atıp artık kamp yapmasak mı? Her yerden yeşillikler fışkırsın, ortasından buz gibi su aksın. Sabah uyanalım ve bu harika manzaraya karşı yanımızda sevdiklerimiz ile leziz kahvemizi yudumlayalım. Ardından kıyafetlerimizi bir bir çıkartıp buz gibi suya atlayalım. Suyun derinliklerinden yüzeyine tekrardan çıktığımız gibi "Günaaaydın, yenii bir günnn" diye bağıralım.

Devamını oku: Suyun Üzerinde Kamp Keyfi: Yeşil Vadi

Dağın muhteşem enerjisiyle uyumlanın: Karakaya Köyü

Karakaya KöyüKumsaldaki masalarıyla dikkat çeken balık restoranları, berrak denizi, el sanatları çarşısı ve harika gün batımlarıyla Gümüşlük, gerçekten de keşfedilmesi gereken bir yer. Gümüşlük aynı zamanda ziyaret edenleri tarihi bir yolculuğa çıkaran Karakaya Köyü'ne de ev sahipliği yapıyor. Bodrum'un deniz turizmi ve hareketli yaşam şartlarıyla taban tabana zıt olan bu köy hayatı, bambaşka bir Bodrum'la tanışmanızı sağlıyor.

Devamını oku: Bodrum'da Alışılmışın Dışında Bir Keşif Noktası: Karakaya Köyü

Hem Kültür Hem Doğa Keşfi İsteyenlere;

Manisa'da Sart Antik Kenti

Sart Antik KentiManisa, tarihe meraklı gezginlere birbirinden değerli sayısız fırsat sunuyor. Örneğin merkezinde zaman geçirmeye ağırlık verirseniz, Osmanlı Dönemi'nden kalma etkileyici eserleri görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Merkezden biraz uzaklaştığınızda ise kökenleri antik dönemlere uzanan yerleşimlere ait kalıntıları bolca bulabilirsiniz. Bu yazımda sizlere ikinci kategoriye giren Sart Antik Kenti'ni tüm detaylarıyla anlatacağım.

Devamını oku: Sırlarla Dolu Bir Tarih: Sart Antik Kenti

Fethiye'de Kayaköy

KayaköyKarmylassos, Levisse Köyü, Kayaköy, Hayalet Köy… Ne şekilde anmak isterseniz isteyin burayı gezmek hepimize köklü bir tarihin kapılarını aralıyor. Lakin Kayaköy'ün tarihini bilmeden ziyaret etmek gezinizi biraz yarım bırakabilir. Hikâyesini okuyup buralara gelmek, sadece bir kaya parçasını görmekten çok daha fazlasını size hissettirecek. Dokunduğunuz her bir taş, başka bir ailenin anılarını sizlere gösterecek.

Devamını oku: Hayalet Köy Kayaköy'ün Yaşayan Hikâyesi

Akdeniz'de;

Kral Koyu'nda bir keşif noktası: Delikdeniz

Delik DenizKral Koyu'nun güzelliğine güzellik katan Delikdeniz, turistik bakımdan Gazipaşa'nın en önemli cevherlerinden bir tanesi. Popülaritesindeki artışa rağmen bakir yapısını koruyan bu doğa harikasına ulaşmak için biraz çaba harcamak gerekiyor. Ama elde edilen sonuç, harcanan çabaya fazlasıyla değiyor.

Devamını oku: Kral Koyu'nda bir keşif noktası: Delikdeniz

Bin yıllardır eskimeyen: Olimpos

OlimposOlimpos birçok insan için oldukça özel bir yer. Dağ manzaraları arasındaki sahili, tarihe yolculuk yapma fırsatı veren antik kenti ve sayısız anılara ev sahipliği yapan yaşlı koca incir ağacı… Her bir köşesinde güzel anılar var. Ne zaman gitsem, buraları ilk defa geziyormuş gibi heyecanlanıyorum. Sahile gitmek için bile her gün koca bir antik kentin içinden geçmek coşku vermiyor mu? Bizi bu kadar yükselten Olimpos Antik Kenti'ne daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Devamını oku: Olimpos Antik Kenti Hakkında Merak Edilen Her Şey

Karadeniz Bölgesinde;

Doğal güzelliklerin tadını çıkarırken deniz keyfi de yapabileceğiniz: Sinop

SinopMeşhur filozof Diyojen'in kenti, ülkemizin en kuzey noktası, antik uygarlıklara ev sahipliği yapmış, verimli toprakları, lezzetli yemekleri, denizden doğup denizden batan güneşiyle muhteşem manzaralar sunan Sinop'ta yaz tatili yapmak nasıl olurdu? Havası genel Karadeniz havasını taşımakla birlikte koylarında, fiyordlarında Akdeniz'den tanıdık olduğumuz havalar estiriyor!

Devamını oku: Deniz Tatilinde Alternatif Rotalar: Sinop

Doğanın kollarına kendinizi bırakacağınız: Artvin

Artvin DeliklitaşSadece günübirlik değil, en az birkaç gün ayrılarak uzun uzadıya gezilip görülmesi gereken, yemyeşil doğası ve bu doğadan kaynaklı temiz havasıyla kelimenin tam anlamıyla ‘baş döndürücü' güzelliklere sahip olan Artvin için bir gezi listesi hazırlamanız gerekirse bu listede nereler olmalı?

Devamını oku: Artvin'in Akıllara Durgunluk Veren Doğal Güzellikleri

Şehirden Uzaklaşmayayım Diyenlere de Önerilerimiz Var;

İstanbul botanik bahçeleri

Atatürk ArboretumuŞehrin merkezine çok da uzak olmayan ama merkezden kopuk ayrı bir dünyaymış gibi davranan botanik bahçeleri İstanbul'un tüm yeşil tonlarını bulabileceğiniz adresler. Instagram ya da düğün fotoğrafçıları kadar gözüm gönlüm renklensin diyen herkese hitap eden botanik bahçelerini ormanlardan ayıran en önemli farklar ise bakım, peyzaj ve mangal! Botanik bahçelerinde istediğiniz yere örtü serip oturamadığınız gibi mangal yakmak da yasak!

Devamını oku: İstanbul Botanik Bahçeleri

Ankara botanik bahçeleri

Ankara Portakal ÇiçeğiYemyeşil ağaçlar, rengarenk bitkiler, çiçekler ve tüm bunlardan yayılan güzel kokular... Düşüncesi bile insana huzur veren botanik bahçeleri genç, yaşlı ve çocuklu aileler için vazgeçilmez dinlenme alanlarından biri olma özelliği taşıyor. Ağaçların gölgesinde sessizliğin ve doğanın tadını çıkarmak, günün yorgunluğunu atmak ve kuşların şarkılarına yakından tanık olmak için botanik bahçeleri sizi bekliyor.

Devamını oku: Ankara Botanik Bahçeleri

İstanbul çevresinde günübirlik keşif önerileri: Düzce

DüzceKöy evinden, sahil otellerine geniş bir yelpazede dört dörtlük konaklama sunan tesisleriyle Düzce İstanbul'a yakın muhteşem bir rota. Düzce'yi uzun tatiller için düşünebileceğiniz gibi, pandemi koşullarında hafta sonu veya uzun hafta sonu tatilleri için de değerlendirebilirsiniz.

Devamını oku: İstanbul'a Yakın Günübirlik Rotalar: Düzce

İzmirliler bilir ama biz turistlere anlatmış olalım: İzmir'den yürüyüş rotaları

Sığacıkİzmir'de yapabileceğiniz pek çok şey var. Sadece şehir merkezinde değil, köylerinde, ilçelerinde, ormanlarda da kendinizle baş başa kalabilir, anı yaşayabilirsiniz. Biz de sizler için İzmir'in yürüyüş rotalarını, doğal güzelliklerini derledik.

Devamını oku: İzmir'in En Güzel Yürüyüş Rotaları

Ankara yürüyüş rotalarından konuşmadan olmaz

Eymir GölüÜlkemizin başkenti Ankara, içinde barındırdığı pek çok yeşil alan ve parkla Ankaralılara dinlenme, piknik yapma ve stres atma imkanı sağlıyor. Gerek şehir merkezinde gerekse ilçe ve kasabalarında pek çok doğal güzellik barındıran Ankara, doğaseverler için çok güzel yürüyüş rotalarına sahip.

Devamını oku: Ankara'da Temiz Hava Alabileceğiniz Yürüyüş Rotaları

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)