Ankara Botanik Bahçeleri

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Ankara Botanik Bahçeleri
Yemyeşil ağaçlar, rengarenk bitkiler, çiçekler ve tüm bunlardan yayılan güzel kokular... Düşüncesi bile insana huzur veren botanik bahçeleri genç, yaşlı ve çocuklu aileler için vazgeçilmez dinlenme alanlarından biri olma özelliği taşıyor. Ağaçların gölgesinde sessizliğin ve doğanın tadını çıkarmak, günün yorgunluğunu atmak ve kuşların şarkılarına yakından tanık olmak için botanik bahçeleri sizi bekliyor.

Ankara'da birçok yeşil alan ve parklar yer alıyor. Ancak bir de zengin bitki ve ağaç çeşitliliğiyle ön planda olan botanik parkları var ki, bu alanlar Ankaralılar için hem öğrenme hem de dinlenme adresleri olarak biliniyor. Biz de sizler için başkentimizin sevilen botanik bahçelerini derledik. Hadi buyurun!

Tesis Fiyatı

27 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

700 TL

En Uygun Fiyata Git

Ankara Botanik Parkı

atakuleÇankaya ile Cinnah Caddesi arasında yer alan Ankara Botanik Parkı, iki yamacı rengarenk çiçeklerle kaplı, yemyeşil parklardan biri. İçinde ayrıca çiçek serası ve havuz da bulunan park, 1970 yılından beri Ankaralıları doğayla buluşturuyor. Çiçek ve bitkilerle dolu bir alanda piknik yapmak ve kitap okumak için burası en çok tercih edilen parklar arasında yer alıyor.

Keçiören Atatürk Botanik Bahçesi

keçiören botanikFotoğraf: kecioren.bel.tr

Ankara'nın Keçiören ilçesinde yer alan ve adeta çiçek cenneti olan Atatürk Botanik Bahçesi, sahip olduğu uzun koşu ve yürüyüş parkuruyla da Ankara halkı tarafından en çok tercih edilen parklar arasında bulunuyor. Binlerce çeşit çiçek ve bitkiye ev sahipliği yapan bu doğa cenneti parkta, doya doya yürüyüş yapabilir ya da çiçeklerden yayılan hoş kokular eşliğinde kitabınızı okuyabilirsiniz.

Lozan Parkı

lozan parkıFotoğraf: cankaya.bel.tr

Binlerce farklı bitki ve çiçek türüne ev sahipliği yapan Lozan Parkı, Çankaya'da yer alıyor. Çocuklar için oyun ve eğlence alanları, tenis kortu, okçuluk teorik eğitim merkezi ve yürüyüş parkurlarına da ev sahipliği yapan parkta, yeşillikler içinde piknik yapmak çok keyifli oluyor. Piknik yapmak istemezseniz de parkta yer alan mekanda bir şeyler yemeniz mümkün.

Portakal Çiçeği Parkı

ankara portakal çiçeğiFotoğraf: ankara.bel.tr

Çankaya'da yer alan ve adını bulunduğu Portakal Çiçeği Vadisi'nden alan park, kalabalık olmayan, oldukça sakin bir atmosfere sahip. İçinde havuz ve köprülerin olduğu, yol üzerinde olmadığı için oldukça sakin ve sessiz olan, ağaçların sarıp sarmaladığı bu parkta tüm yorgunluğunuzu unutabilirsiniz.

Çansera Kent Bahçesi – Uğur Mumcu Parkı

uğur mumcu parkFotoğraf: cankaya.bel.tr

Eski adı Çansera Kent Bahçesi olan bu parkın adı, 2018 yılında Uğur Mumcu'nun ölümünün 25. yılı vesilesiyle Uğur Mumcu Parkı olarak değiştirilmiş. Burada üretilen çiçek ve fidanlar Ankara'daki diğer parklara dağıtılıyor. Yemyeşil alanlarıyla mest eden parkta ata ve bisiklete binebilir, parkurlarda yürüyüş yapabilir ya da basketbol sahasında basketbol oynayabilirsiniz.

Atatürk Orman Çiftliği

aoçAtatürk'ün talimatıyla 1925 yılında kurulan ve Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçelerinden birini bünyesinde barındıran çiftlik, pek çok ağaç ve bitki türüne de ev sahipliği yapıyor. İçinde çiftlik ürünlerinin de satıldığı Atatürk Orman Çiftliği'nin yemyeşil alanlarında yürüyüş yapabilir, restoranında yemek yiyebilir ya da hayvanat bahçesini ziyaret edebilirsiniz.

Parkları ve botanik bahçeleriyle her yaştan kişiye hitap eden ve şehrin ortasında doğayı sunan Ankara, kalabalık nüfusuna rağmen herkese yetecek kadar yeşil alanı bünyesinde barındırıyor. Her mevsim, günün her saati ziyaret edilebilen bu yeşil alanlarda hem dinlenmek hem de eğlenmek serbest. Özellikle doğanın uyanışına şahit olduğumuz bu günlerde, yolunuzu mutlaka parklara düşürmenizi tavsiye ederiz. Ne dersiniz?

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)