Hafta Sonu Tatil Önerisi: Sinop

7 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

Hafta Sonu Tatil Önerisi: Sinop
Kahramanı sanki sizmişçesine içinize işleyen hikayelerin anlatıldığı, ıssız kumsallardan yeşilin farklı tonlarının belirdiği, sessiz, sakin ve huzuru bulabileceğiniz, bizce sadece ülkemizin değil, dünyanın da en güzel şehirlerinden biri Sinop. Düşünün ki, dolaştığınız her sokaktan denizi görüyorsunuz… Sinop, size mavinin ve yeşilin sonsuzluğu ile huzurun gerçek lezzetini gösterecek. İşte hafta sonu tatil önerisi: Sinop.

48 Saat 1 Rota

1) Cuma günü atlayın bir Sinop uçağına. İstanbul'dan Türk Hava Yolları'nın direkt uçuşları bulunuyor ve uçuş yaklaşık 1 saat 20 dakika sürüyor. İzmir ve Ankara'dan hemen hemen tüm hava yollarının İstanbul aktarmalı uçuşları bulunuyor. Sinop Havaalanı'na iner inmez bir araba kiralayın. Havaalanından 2 günlüğüne yaklaşık olarak 180 TL – 200 TL'ye araba kiralayabilirsiniz. Havaalanı ise şehir merkezine oldukça yakın, yaklaşık 8 km.
sinopa nasil gidilir2) Sinop'ta konaklama yapabileceğiniz pek çok seçenek bulunuyor. Sinop otelleri arasından size en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Ancak biz Sinop Merkez otellerinden birinde konaklamanızı tavsiye ediyoruz. Gezinizi planlamadan önce mutlaka Sinop otel fiyatlarını da iyice bir araştırın.
sinopta nerede kalinir3) Akşam otelinize yerleştikten sonra biraz civarı turlayın. Tesis yetkilisinden çevre hakkında birkaç bilgi edinin.
4) Sabah erkenden kalkın ve otelinizde güzel bir kahvaltı yapın.
5) Gezinize başlamadan önce yanınıza bir kumanya almanızı tavsiye ediyoruz. Zira bugünkü rota üzerinde yemek yiyebileceğiniz bir mekan bulamama olasılığınız yüksek.
6) Kahvaltının ardından Erfelek Şelaleleri'ne doğru yola çıkın. Cennetten bir parça olan bu güzide şelaleler, Karadeniz'in en güzel köşelerinden biri. Burada biraz yürüyüş yapın ve bol bol fotoğraf çekin.
sinop erfelek selalesi7) Şelale gezinizin ardından Anadolu'nun en kuzey noktası olan İnceburun'a doğru yola koyulun. İnceburun Feneri'ni görün, manzarayı seyredin. Açlık hissettiğinizde yanınıza aldığınız kumanyadan atıştırmaya başlayabilirsiniz.
sinop inceburun8) Gezinize Sinop'un en can alıcı manzarasını sunan Hamsilos Koyu ile devam edin. Hamsilos Koyu'nun havası gerçekten de bambaşka. Bizce Sinop'un en vurucu noktalarından biri burası.
sinop hamsilos koyu9) Hamsilos Koyu'nun ardından, güneşi batırmaya Akliman'a doğru ilerleyin. Tamamen bakir bir kumsaldan oluşan Akliman, Sinop'un en sessiz, en huzurlu köşesi. Burada gün batımını izleyin ve bol bol fotoğraf çekin.
sinop akliman10) Güneşin batışının ardından otelinize dönün ve akşam yemeği için hazırlanmaya başlayın.
11) Akşam yemeği için sahilde, kalenin altında bulunan balık restoranlarından birini tercih edin ve güzel bir rakı-balık keyfi ile günü noktalandırın.
12) Sabah erkenden kalkın. Otelinizde güzel bir kahvaltı yapın.
13) Kahvaltının ardından Sinop Kalesi'ni gezin. Sinop'un eşsiz manzarasının tadını çıkarın doyasıya.
sinop kalesi14) Sinop Kalesi'nin ardından, Sinop'un simgesi haline gelen Tarihi Sinop Cezaevi'ni gezin. Şunu belirtelim ki, belki de sizi en çok etkileyecek yer burası. Sabahattin Ali, Refik Halit Karay gibi isimlerin yattığı bu cezaevi, şimdilerde müze olarak hizmet veriyor. Cezaevini gezerken, tüm yaşanmışlıkları iliklerinize kadar hissedeceksiniz.
tarihi sinop cezaevi15) Sonrasında cezaevinin deniz kenarındaki arka sokaklarında bulunan mağazalardan, cezaevinde yatan mahkumlar tarafından yapılan, el emeği göz nuru gemi maketlerinden satın alın.
16) Gezinizi sonlandırmadan önce Teyzenin Yeri'nde mantı yiyin ve Sakarya Caddesi'nde bulunan börekçilerden ya da fırınlardan, Sinop'a has bir poğaça türü olan nokuldan almayı ihmal etmeyin. Hafta sonu tatilinizi burada sonlandırabilirsiniz. :(
sinop17) Sinop gezinize eşinizle ya da sevgilinizle gitmenizi tavsiye ediyoruz. Tarihin ve doğal güzelliklerin harmanlandığı bu eşsiz şehre romantik bir çıkartma yapmak oldukça keyifli olacak.
18) Önemli hatırlatmalar; Hava şartları nasıl olursa olsun yanınıza yağmurluğunuzu alın mutlaka. Rahat ayakkabılar tercih edin. Son olarak, fotoğraf makineniz ve yedek pillerini yanınıza almayı sakın ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir hafta sonu tatili geçirmenizi dileriz.
7 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
7
/

-

Sinop gibi illerin böyle bozulmadan kalması, verdiği göçle ilgili. Dışarıdan kimse gelmeyince herhalde her şey daha doğal kalıyor. Diyojen de memleketi Sinop'u çok seviyordu.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Sinop'un kuşbakışı manzarasını seyretmek (son fotoğraftaki manzara) ve gün batımını izlemek için Şahin Tepesi'ne de uğramanızı tavsiye ederim. Kahvaltı için de adını hatırlamamakla birlikte Erfelek ilçe merkezinde çok güzel bir mekan mevcut, sağlam bir kahvaltıdan sonra Erfelek Şelaleleri'ne bir tırmanış inanılmaz bir macera olarak akıllarda kalacaktır.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Tanıtımı çok beğendim. Elinize sağlık. Kutlarım.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

İnanın bu bilgiler bile Sinop'u tanıtmaya yetersiz. Kısaca: Muhteşem bir yer! Giderken fotoğraf makinenizi alın demek yetersiz, kamera almanızda yarar var. Lütfen her köşesine hak ettiği değeri verin. Yıllar sonra bile 'Keşke daha çok çekim yapsaydım!' diyeceğiniz müthiş bir yer!

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Sinop'un tanıtımına katkınızdan dolayı teşekkür ediyoruz. Konaklama olarak Sinop'un tek 4* oteli Vira Otel'i şiddetle tavsiye ediyorum. Karakum mevkiinde ve denize sıfır, eşsiz bir manzaraya sahip.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Görülecek yerler portföyümde olan Sinop'a gidip, gezmek için iştahım kabardı. :) Çok teşekkürler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Çok güzel öneri, hararetle tavsiye ederim. İlave olarak bir Gerzeli olarak mutlaka görmenizi, iskelede veya orta bahçede bir çay içmenizi öneririm.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)