Artvin'de Yok Olmadan Önce Görülmesi Gereken 10 Doğa Harikası Yer, Artvin

Artvin'de Yok Olmadan Önce Görülmesi Gereken 10 Doğa Harikası Yer

8 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

Artvin'de Yok Olmadan Önce Görülmesi Gereken 10 Doğa Harikası Yer
Karadeniz'in incisi, ülkemizin yegane hazinesi Artvin. Her bir köşesi, her bir tepesi yüzlerce altından daha değerli, bol oksijenli havası ağır bir tahribatı kaldıramayacak kadar tertemiz. Ülkemiz yaklaşık 1 haftadır Artvin'e kuş bakışı 4 km uzaklıkta yer alan Cerattepe'de yapılması planlan maden arama girişimleriyle çalkalanıyor. Bilmeyenler için Cerattepe, Türkiye'nin ve dünyanın en zengin bitki örtüsüne sahip noktalarından ve kuşların göç güzergahlarından biri. Bu girişimle yalnızca Cerattepe değil, Artvin'in sahip olduğu tüm güzellikler zarar görebilir. Unutulmamalıdır ki, "Artvin'in üstü, altından daha değerlidir".

1 – Macahel

macahelŞimdiki ismi Camili olan Macahel, Artvin'in Borçka ilçesinde yer alan 6 köyden oluşan bir bölge. Ülkemizin dokunulmamış ormanlık alanlarından biri. Bölgeye ulaşımın zor olmasının da bunda etkisi büyük. Hatta kar bir kere Macahel'in topraklarına düşmeye görsün, 6 ay yerden kalkmıyor. Doğa aşıkları tarafından dokunulmaz olduğu düşünülen Macahel, umarız ki daha uzun yıllar boyunca bizimle kalır.

2 – Şavşat Karagöl

şavşat karagölKöknar ormanları arasında yer alan Şavşat Karagöl, yeşil manyağı olacağınız bir yer. Artvin'in Şavşat ilçesinde yer alan bu akıl almaz güzellik ilk bakışta İsviçre, sonrasında Abant mı acaba dedirtiyor. Ama hayır… Burası Artvin'in yok olmasından büyük ölçüde ürktüğümüz güzelliklerinden biri. Şavşat Karagöl'ün çevresinde asla bitmeyeceğini düşüneceğiniz pek çok yürüyüş rotası da mevcut.

3 – Borçka Karagöl

borçka karagölArtvin'in Borçka ilçesinde yer alan bir heyelan gölü Borçka Karagöl. Tıpkı Şavşat'taki Karagöl gibi, burası da cennet çıkma bir vaha gibi. Bizce dünyanın en güzel gölleri arasına girmeyi hak ediyor Borçka Karagöl. Artvin'in gizli kalmış cennetlerinden biri olan Borçka Karagöl'ü gördüğünüz ilk an, kendinizi bir rüyanın içinde zannedebilirsiniz.

4 – Barhal Çayı

barhal çayıAltıparmak Çayı olarak da bilinen Barhal Çayı, Artvin'in Yusufeli ilçesinde yer alıyor. Yerli ve yabancı turistler kano ve rafting için fazlasıyla tercih ediyor Barhal Çayı'nı. Yüksek dağlarla çevrili olan Barhal Çayı, Kaçkar Dağları'nın güney yamaçlarından doğup, bir vadi içinde akıp, Yusufeli'nin 2 km güneyindeki Çoruh Nehri ile birleşerek yol alıyor Artvin'in el değmemiş doğasında.

5 – Karçal Dağları

karçal dağlarıÜlkemizle Gürcistan arasında doğal bir sınır oluşturan Karçal Dağları, oldukça ihtişamlı bir dağ zinciri. En yüksek noktası 3428 metre olan Karçal Dağları, buzul ve buzul göllerine de ev sahipliği yapıyor. Bitki çeşitliliği açısından ülkemizin en önemli varlıklarından biri Karçal Dağları. Yaban hayatı açısından da keza öyle. Trekkingciler için de bulunmaz bir rota.

6 – Papart Vadisi

papart vadisiArtvin'in en güzel doğal parçalarından biri Papart Vadisi. Şavşat'ta yer alan bu doğa harikası yer, hem bitki çeşitliliği hem kuş türleri hem de yaban hayatıyla bir hayli dikkat çekiyor. Turizm açısından da oldukça önemli bir nokta olan Papart Vadisi, gelen turistlere bambaşka bir güzellik sunuyor. Yeşilin bin bir tonunu gözler önüne seren Papart Vadisi, Artvin'e yolunuz düştüğünde mutlaka gezi listenizde yer almalı.

7 – Çamburnu Tabiat Koruma Alanı

çamburnu tabiat koruma alanıArtvin'in yeşil dünyasında yer alan bir başka güzellik de Çamburnu Tabiat Koruma Alanı. Artvin'in Hopa ilçesinde yer alan bu doğal güzellik, sahile kadar sarıçam ağaçlarıyla dikkat çekiyor. Bozulmamış bir doğaya sahip olan Çamburnu, bu güzelliklerin aynı şekilde gelecek nesillere de aktarılabilmesi açısından tabiat koruma alanı ilan edilmiş.

8 – Ortacalar Çifteköprü

ortacalar çifteköprüArtvin'in Arhavi ilçesinde yer alan Ortacalar Çifteköprü, 700 yıllık bir tarihe sahip. Hem ihtişamı hem de doğal güzelliği ile hafızalara kazınan Ortacalar Çifteköprü, Artvin Merkez'den araçla 15 dakikalık bir mesafede yer aldığı için turistlerin de ziyaret noktalarından biri. Hem fotoğraf hem de keşif turları için Ortacalar Çifteköprü ideal bir rota.

9 – Mençuna Şelalesi

mençuna şelalesiArtvin'in Arhavi ilçesinde yer alan Mençuna Şelalesi, Doğu Karadeniz'in en büyük şelalesi olma özelliği taşıyor. Artvin'i keşfetmeye gelen gezginlerin uğrak noktalarından biri Mençuna Şelalesi. Doğal güzellikleri ve mesire yerleriyle hayranlık uyandıran Mençuna Şelalesi, çevresindeki pek çok keşif noktasıyla da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

10 – Yıldız Gölü

yıldız gölüArtvin'in Borçka ilçesinde yer alan Yıldız Gölü'nün oldukça etkileyici bir güzelliği var. Karçal Dağları'nın eteklerinde yer alan bu doğa harikası, sizi her şeyden uzaklaştırıp, sadece doğaya odaklanmanızı sağlayacak bir yer. Gölün suyu ise tahmin edemeyeceğiniz kadar soğuk. Hani yazın buraya yolunuz düşer de gölde yüzmek isterseniz neyle karşılaşacağınızı bilin diye söylüyoruz.
8 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
8
/

-

Bu yazının üstüne okuduğum haber: "Dava sonuçlanana kadar, Cerattepe'de maden faaliyetinin durdurulması kararı verildi." Günün en keyifli haberi olsa gerek. :) Umarım dava doğanın lehine sonuçlanır ve kimse elini bile sürmeye cesaret edemez. :)

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Farkında mıyız, yaşam alanlarımızı daraltıyoruz. Doğanın mucizelerini yok ediyoruz. Ben buraların birçoğuna gitmiştim. Üstelik İzmirliyim, Türkiye'nin öbür ucunda ama gittim. Harika yerler bence. Dokunmayın, bizden sonrakiler de görsün.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Maalesef ben Mesude Hanım kadar iyimser değilim. Birkaç yönetmelik değişikliği ile işler halledilir ve böylece Artvin'in altı üstünden değerli olur.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Artvin kendini bugüne kadar Türkiye'nin bir ucunda ve sapa bir yerde olmasından dolayı korudu. Bir ara burası memurların sürgün yeriydi, her türlü meyve ve sebzeyi dahi bulamazdınız. Maalesef son yıllarda her tarafa yollar yapıldı diye seviniyoruz ama bu sayede Artvin de uzak, ulaşılmaz ve bakir olmaktan çıktı. Bence artık kurtulması mümkün değil. Bugün yapılanlar ancak bu süreci biraz geciktirebilir. En iyisi en kısa fırsatta buraları gezenlerin bir kez daha gezmeleri, görmeyenlerin ise hemen gidip gezmeleri olacaktır.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Artvin ile Ardahan sınırına yakın yerde bulunan Bilbilan Yaylası ve yine Artvin Şavşat yakınlarında yer alan Cenkelek Yaylası da meraları açısından güzel yerler. Görmeye değer diye düşünüyorum. Ben bir kere gittim.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Şavşat Sarı Çayır Yaylası'na muhakkak gidilmeli.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Artvin gerçekten görülmeye değer doğal güzelliklere sahip, ama paylaştığınız fotoğraflardan karçal dağı fotoğrafı Maral şelalesi maçahelde essiz güzelliğe sahip bir şelale. Ayrıca birde Bazgiret Maden Köyü ne mutkaka Artvin gezinize ekleyin, doğası şelalesi patatesi bir harikaaa...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
/

-

Tanıtımı çok yapılmasada gel dolanan vaketi diye çağıran VAKET görülmelidir kanaatimce

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)