Hayalet Köy Kayaköy'ün Yaşayan Hikâyesi, Türkiye

Hayalet Köy Kayaköy'ün Yaşayan Hikâyesi

2 Yorum

Rota Önerileri Yeşim Özbirinci

Hayalet Köy Kayaköy'ün Yaşayan Hikâyesi
Karmylassos, Levisse Köyü, Kayaköy, Hayalet Köy… Ne şekilde anmak isterseniz isteyin burayı gezmek hepimize köklü bir tarihin kapılarını aralıyor. Lakin Kayaköy'ün tarihini bilmeden ziyaret etmek gezinizi biraz yarım bırakabilir. Hikâyesini okuyup buralara gelmek, sadece bir kaya parçasını görmekten çok daha fazlasını size hissettirecek. Dokunduğunuz her bir taş, başka bir ailenin anılarını sizlere gösterecek.

Kayaköy'ün Hüzünlü Tarihi

kaya mezarLikya Uygarlığı kentlerinden olan Karmylassos yani bizim bildiğimiz ismi ile Kayaköy'ün geçmişinin MÖ 3 binlere kadar uzandığı söyleniyor. Karmylassos'tan sadece kaya mezarları ve lahitler günümüze kadar gelmiş. Şu an gördüğümüz Kayaköy yapıları, 19'uncu yüzyıldan sonraki tarihin izlerini yansıtıyor.

Osmanlı Dönemi'nde Rumlar Karmylassos şehrinin kalıntılarına can vermek için buraya yerleşmeye karar vermiş. Yeniden ayağa kalkan bu yerleşim yerini de Levissi ismi ile anmışlar. Doç. Dr. Mustafa Gökçe'ye göre ise 1400 yıllarda Kayı ve Karakeçili Yörükleri de bu bölgede yaşıyormuş. Yörüklere ait mezarlardaki damgalar ve izler buna kanıt olarak gösteriliyor. Anlayacağınız Türkler ve Rumlar aynı bölgede uzun yıllar boyunca yaşam sürmüşler. Rumlar bu köyde yaşam sürerken, Türkler de ovalarda hayatlarını idame ettirmiş.

Mübadele Zamanları

yukardan görünüm kayaköyRumların küçük bir köy olarak kurduğu Levissi Köyü, yıllar içinde gelişmiş ve hatta dışarıdan göç almış. En sonunda bir kasabaya dönüşmüş. Hatta Karya isminde bölgenin ilk gazetesi de burada basılırmış. Bu dönemlerde, Levissi'nin refah içinde oldukça keyifli ve güzel zamanlar geçirdiği söyleniyor.

Daha sonra, 1880'li yıllarda Anadolu'nun batısında ayaklanmalar başlamış ve olayların ardından Türkler ve Rumlar arasında da sorunlar çıkmış. Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasının ardından Yunanistan ve Türkiye arasında imzalanan Mübadele Anlaşması(30 Ocak 1923)'na göre de Hristiyan Rum ve Türkler Yunanistan'a, Yunanistan'daki birçok Müslüman da Anadolu'ya göç etmek durumunda kalmış.

Köyü terk etmek zorunda kalan Rumlar, gidip tekrar döneceklerini düşündükleri için eşyalarını Türk komşularına emanet etmişler. Ancak ne yazık ki giden Rumlar bir daha hiç dönmemiş. Boşaltılan köylere ise Yunanistan'dan gelen mübadiller yerleştirilmiş fakat buradaki yaşama uyum sağlayamamışlar. Çünkü yamaç aşağı kurulmuş Levissi Köyü, çiftçilik ile uğraşan yeni sakinleri için pek uygun değil. Bölge, alışmış oldukları yaşam alanından biraz farklı gelmiş. Haliyle bu aileler, etrafta daha uygun alanlara doğru yerleşmeyi tercih etmişler. Anlayacağınız, Kayaköy bir kez daha terk edilmiş.

Tüm bu olayların ardından köy, Hayalet Köy olarak varlığına devam etmiş ama yine kendi huzuru ile baş başa kalamamış. Tahmin edersiniz ki böyle yerlerdeki gömü efsaneleri meşhurdur. O dönemlerde de gömü bulmak umuduyla Kayaköy'e gelenler evleri yağmalamış ve birçok yapıya zarar vermiş. 1957 yılında yaşanan 7.3 depreminde evlerini kaybedenler, Kayaköy'deki evlerin kapılarını ve pencereleri alıp götürmüşler. Nihayetinde köy yine tam bir Hayalet Köy olmuş.

Hikâyesi ile kalpleri sızlatan Hayalet Köy yani Kayaköy, günümüzde ise ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Kayaköy'den Geriye Kalanlar

terk edilmiş köy kayaköyKayaköy'den geriye onlarca yapı kaldı. Artık harap bir halde olsalar da insanı derinden büyülemeyi başarabiliyorlar. Biraz bu yapıların neler olduğuna bakalım;

 • Yukarı Kilise(Taksiyarhis Kilisesi), köyün en tepesinde konumlanan en büyük iki kiliseden biri. Hâlâ tadilat sürecinde olduğu için de şimdilik içeri girip gezemiyoruz.
 • Diğer büyük kilise de Aşağı Kilise(Panaghia Pirgiotissa) olarak geçiyor. Yukarı Kilise'ye göre daha sağlam çünkü 1960 senesine kadar cami olarak kullanılmış. Hz. İsa ve havarilerini resmeden freskler oldukça dikkat çekici ama kilise kapalı olduğu için buranın da içine girip gezemiyorsunuz.
 • Kayaköy'de ortalama 14 adet şapel bulunuyor. Köyde gezerken bol bol göreceksiniz. Üzerindeki haçlardan tanıyabilirsiniz.
 • Levissi zamanında kızlar ve erkekler ayrı okullarda eğitim görüyormuş. Bu yüzden köyde iki ayrı Rum okulu bulunuyor. Kızlar Okulu, Turabi Çeşmesi'nin üst kısmında konumlanırken, Erkekler Okulu da Yukarı Kilise'nin kuzey batı kısmında bulunuyor. Buradaki okulu bitirip eğitime devam etmek isteyenler ise İstanbul, Atina ve Rodos şehirlerine gidiyordu. Eğitim dili ise Rumcaydı.
 • Buğday öğütmek için kurulan yel değirmenlerini ise yüksek tepelerde görebilirsiniz.
 • Turabi Çeşmesi hemen yol üzerinde bulunuyor. Eski Çeşme diye de anılıyor. Günlük su ihtiyacı her evin sahip olduğu su sarnıçlarından sağlanırken, içme suyu ise Turabi Çeşmesi'nden gideriliyormuş.
 • Fethiye Kaymakamlığı'na göre ortalama 3500 adet ev inşa edilmiş. İşin hem ilginç hem de güzel bir detayı daha var. Hiçbir ev, diğer evlerin güneşini kesmiyor.
 • Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 2011 senesinde 736 tane yapı ile kilise ve şapelleri anıtsal yapı olarak tescil ettirdi.
 • Kayaköy Nerede?

  kayaköyKayaköy'e gelmek için ilk önce Muğla'nın Fethiye ilçesine varmanız lazım. Fethiye de görüp, vakit geçirmek isteyebileceğiniz harika bir yer. Buraya kadar gelmişken kesinlikle birkaç gün Fethiye'de konaklayın ve kendinize harika bir tur planlayın. Kayaköy de bu planınız içerisindeki bir noktanız olsun.

  Kayaköy, Fethiye merkeze 20 dakika mesafede konumlanıyor. Ayrıca Ovacık Mahallesi'ne ve İngilizlerin meşhur eğlence noktası Hisarönü'ne de oldukça yakın.

  Kayaköy Giriş Ücreti Ne Kadar?

  Eğer bir Müzekart'a sahipseniz, içeriyi ücretsiz gezebilirsiniz. En son giriş ücreti ise 10 TL'ydi.

  Gidin gezin, Kayaköy'de kahvaltı yapın. Ardından Ölüdeniz'in serin sularına kendinizi bırakın. Hisarönü'nde soğuk bir bira için. Kısacası Fethiye'nin tadını çıkartın.

  Bonus: Kayaköy'de Çekilen Filmler

  sın umut filmTürkçe'ye Son Umut olarak çevrilen The Water Diviner (2014) sinema filminin bir bölümü Kayaköy'de çekilmiş. Türkiye, Avustralya ve ABD ortak yapımı olan filmin başrollerini Russell Crow, Olga Kurylenko, Jai Courtney, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan paylaşıyor. Filmde, Çanakkale Savaşı'nda kaybolan üç oğlunu arayan Avustralyalı bir babanın Türkiye'ye gelip onları arama hikâyesi anlatılıyor. Şunu da not düşmek güzel olur; filmin çekildiği evin içinde, evin asıl sahiplerinin fotoğrafları duvarlara asılı. Ziyarete açık olduğu zamanı yakalarsanız içini gezebilirsiniz.

  Kayaköy'de çekilen filmler bir tane ile sınırlı değil. Köy, Hayalet Köy olunca korku filmi setleri de deyim yerindeyse burayı mesken tutmuş. 2015 yılında Ezan korku filmi de burada çekilmiş. 2016'da ise 666 Cin Musallatı isimli bir başka korku filmi daha yine burada çekilmiş.

  2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
  2
  /

  -

  Kayaköy ün kendisine özgü havasını hissedebilirsiniz. Bence kesinlikle görmelisiniz.Tepeye çıktığınızda da deniz manzararasını da seyrebilirsiniz, ayrıca köy kahvesinde oturup bir kahve için derim veya yanındaki fırından atıştırmalıklar alıpkahvede çayla yiyebilirsiniz.Tabii ki yasaklar kalkınca., köyü yürüyerek dolaşın,kendin pişir, kendin ye yerlerinden güzel mangal yapıp yiyebilirsiniz ve de araba ile biraz ileri gidip gemiler ( St Nicolos koyu) koyuna gidip denize de girebilirsiniz.hem tarih hem deniz hem mangal hem de köy kahvesi, daha ne isiyorsunuz, kalacak yerlerde var

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
  2
  /

  -

  çok güzel anlatım ve bilgilendirme için teşekkürler tarihi yerlerimiz o kadar çokki sadece yerlerini bilmiyoruz

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

  Popüler Blog Başlıkları

  Son İncelenenler
  E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)