Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 16 Dünya Mirası, Türkiye

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 16 Dünya Mirası

6 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 16 Dünya Mirası
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından kurulan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), yeryüzünde miras özelliğine sahip olan varlıkların korunması adına 1972 yılında bir sözleşme hazırladı. Türkiye ise bu sözleşmeyi 1982 yılında imzaladı. O yıldan bu zamana kadar listeye 16 miras sokmayı başaran ülkemizde, listeye eklenecek doğal ve kültürel değerlerin sayısı giderek artıyor. Henüz geçici listede yer alan 59 varlığımızın da yakın bir zamanda UNESCO'nun Dünya Mirası listesinde yer almasını temenni ederek, sizleri ülkemizin bu 16 dünya mirası ile baş başa bırakıyoruz.

1 – Tarihi Yarımada

tarihi yarımadaİstanbul'un tarihi alanları, bu listeye adını yazdıran ilk varlıklarımız. 1985 yılında listeye giren Tarihi Yarımada, şehrin merkezini oluşturmasının yanı sıra, özel bir coğrafya içerisinde ihtişamlı bir geçmişin yansıması gibi adeta. Tarihi Yarımada, Dünya Miras Listesi'nde dört ana bölüm şeklinde yer alıyor; Hipodrom, Ayasofya, Aya İrini, Küçük Ayasofya Camii ve Topkapı Sarayı olmak üzere "Arkeolojik Park", Süleymaniye Camii ve çevresinden oluşan "Süleymaniye Koruma Alanı", Zeyrek Camii ve çevresinden oluşan "Zeyrek Koruma Alanı" ve "Tarihi Surlar Koruma Alanı".

2 – Divriği Ulu Camii

divriği ulu camiiGünümüzde Sivas'ın Divriği ilçesinin başlıca ziyaret noktası olma özelliği taşıyan Divriği Ulu Camii de, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almayı başaran ilk eserlerimizden biri. 1985 yılından günümüze kadar liste içerisinde yer alan Divriği Ulu Camii, Anadolu'nun geleneksel taş işçiliğinin en seçkin örneklerinden biri olması nedeniyle bunu fazlasıyla hak ediyor.

3 – Hattuşaş Antik Kenti

hattuşaş antik kentiİlk kez 1834 yılında gezgin ve arkeolog Charles Texier'ın yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkan Hattuşaş Antik Kenti, Çorum'un Boğazkale ilçesinde bulunuyor. Günümüze kadar aralıklarla devam eden kazı çalışmalarında çok sayıda anıtsal yapı ortaya çıkarılan antik kent, Anadolu'nun en önemli arkeolojik varlıklarından biri olması sebebiyle, 1986 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi.

4 – Nemrut Dağı

nemrut dağıTarihte, "Zeus'un göklerdeki tahtına en yakın yer" olarak nitelendirilen Nemrut Dağı, günümüzde en güzel gün doğumu ve günbatımı manzarasına ev sahipliği yapan noktalardan biri. Adıyaman'ın Kahta ilçesinde yer alan ve 2 bin 206 metre yüksekliğe sahip olan Nemrut Dağı, ihtişamlı tümülüsü, dev tanrı heykelleri ve kabartmaları ile 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası listesindeki yerini aldı.

5 – Xanthos Antik Kenti

xanthos antik kentiAntalya'nın Kaş ilçesinde yer alan Xanthos Antik Kenti, sahip olduğu tarihsel değeri nedeniyle 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edildi. Antik dönemde Likya bölgesinin önemli din ve yönetim merkezlerinden biri olma özelliği taşıyan Xanthos Antik Kenti, ne yazık ki en önemli kalıntılarından birkaçını İngiltere'deki British Museum'a kaptırmış durumda. :(

6 – Letoon Antik Kenti

letoon antik kentiXanthos'la aralarındaki organik bağ dolayısıyla 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilen Letoon Antik Kenti, Muğla'nın Fethiye ilçesinde yer alıyor. 4 km uzaklıkta Xanthos'un kutsal alanı olan Letoon Antik kenti, ne yazık ki 7. yüzyılda önemini kaybederek terk edilmiş. Tapınakların doğusundaki yamaçta yer alan tiyatro kalıntısı ise kesinlikle görülmeye değer.

7 – Safranbolu

safranbolu19. yüzyıldan kalma tarihi evleri ile bilinen Karabük'ün Safranbolu ilçesi, Batı Karadeniz'in en güzel duraklarından biri. Geleneksel kent kültürünü bozulmadan günümüze taşıyan Safranbolu, ahşap evleri, tarihi zenginlikleri ve muhteşem doğal kanyonları ile uzun zamandır UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde bulunuyor.

Hotel Dilmen

  Kent Oteli
 • Osmangazi /
 • Bursa Merkez /
 • Bursa
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

8 – Truva Antik Kenti

truva antik kentiÇanakkale Merkez'e bağlı olan Tevfikiye Köyü sınırları içerisinde yer alan Truva Antik Kenti, dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biri. Şehir merkezine 30 km mesafede bulunan Truva Antik Kenti, tarih sahnesinde pek çok yıkıma ve savaşa tanıklık etmiş bir kent. Tam dokuz kez yıkılıp yeniden kurulan kent, 1998 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki yerini koruyor.

9 – Selimiye Camii

selimiye camiiOsmanlı mimarlığının doruk noktası ve adeta bir başyapıt olarak nitelendirilen Selimiye Camii, Edirne'nin baş tacı olma özelliğinde. Sahip olduğu özellikleri ile dünya mimarlık tarihine damga vuran ve Mimar Sinan'ın ustalık dönemi eseri olarak tarihe geçen Selimiye Camii, 2011 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi.

10 – Bergama

bergamaİzmir'in en önemli ziyaret noktalarından biri olan Bergama, geçmişten günümüze taşıdığı tarihi değerleriyle ülkemizin görülmeye değer alanlarından. Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerine ait birçok önemli kalıntıya ev sahipliği yapan Bergama, bu özellikleri ile 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaya başladı.

Çiçek Pansiyon

  Pansiyon
 • Adrasan Mah /
 • Kumluca /
 • Antalya
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

11 – Cumalıkızık

cumalıkızıkOsmanlı yaşam tarzını yansıtmak konusunda oldukça önemli bir yere sahip Bursa ve Cumalıkızık. Türkiye'nin en büyük ve hareketli şehirleri arasında yer alan Bursa, tarihi değerleri, doğal zenginlikleri ve kaplıcaları ile çok sayıda turisti kendine çekiyor. Bursa'nın Yıldırım ilçesinde yer alan Cumalıkızık'ta bir adet etnografya müzesi mevcut. Bursa ve Cumalıkızık, 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki yerini almış durumda.

Hotel Esra & Family Suite

  Apart Otel
 • Yenihisar /
 • Didim /
 • Aydın
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

12 – Diyarbakır Surları

diyarbakır surlarıDiyarbakır Kalesi, Surları ve Hevsel Bahçeleri, 2015 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne giren değerlerimizden. Hala daha özgünlüğünü korumayı başaran ve pek çok medeniyetin kültürel izlerini taşıyan Diyarbakır Kalesi ve Surları, dünya tarihi için oldukça önemli bir evrensel miras. Hevsel Bahçeleri ise yeşilin büyük bir hazine niteliğinde olduğu bir coğrafyada, halkın kullanabildiği açık ve tarihi öneme sahip yeşil bir alan olarak önemini koruyor.

13 – Efes Antik Kenti

efes antik kentiHem kentleşme ve mimarlık hem de din tarihi açısından geçmişe ışık tutan, pek çok dönemin izlerini yansıtan Efes Antik Kenti, Anadolu'nun en önemli kültürel zenginliklerinden biri. İzmir'in Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti, dönemin oldukça önemli bir merkezi ve Menderes Nehri kenarında kurulmuş aktif bir limandı. Şimdilerde nehrin taşıdığı alüvyonlar dolayısıyla kıyıdan birkaç km içeride kalan Efes Antik Kenti, 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi.

14 – Kapadokya

kapadokyaEşsiz görünümü ile ülkemizin en fazla ziyaret edilen noktalarından biri olan Kapadokya, şöhretini neredeyse tüm dünyaya duyurmuş durumda. 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Kapadokya, Türkiye'nin korunması gereken en önemli doğal ve kültürel miraslarından biri. Listenin kapsadığı alanlar ise; Göreme Milli Parkı, Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, Karain Güvercinlikleri, Karlık Kilisesi, Theodoro Kilisesi ve Soğanlı Arkeolojik Alanı.

Anadolu Evleri

  Otel
 • Tabakhane /
 • Şahinbey /
 • Gaziantep

Tesis Fiyatı

10 Şubat 2023 giriş oda fiyatı

3399 TL

En Uygun Fiyata Git

15 – Hierapolis Antik Kenti

hierapolis antik kentiGünümüzde doğal ve tarihi değeriyle Denizli'nin en çok ziyaret edilen noktalarından biri Hierapolis Antik Kenti. Benzersiz gönümü ile akıllara kazınan Pamukkale Travertenleri'nin hemen üzerinde yer alan ve "kutsal şehir" anlamına gelen Hierapolis Antik Kenti, geç Helenistik ve erken Hristiyanlık dönemlerinden kalan eserleri ile oldukça değerli miras olarak 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaya başladı.

16 – Ani Harabeleri

ani harabeleriKars şehrinin en can alıcı noktalarından biri Ani Harabeleri. Şehir merkezine 48 km mesafede bulunan Ani Harabeleri, uzun yıllar boyunca Ermeni hükümdarlarının başkenti olmuş. 11. ve 12. yüzyıl İslami eserlere de ev sahipliği yapan Ani Harabeleri, 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunuyordu. Geride bırakmaya yaklaştığımız 2016 yılında ise Dünya Mirası olarak tescillenen Ani Harabeleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren son mirasımız. Şimdilik.

Bonus: Göbeklitepe

gobeklitepeSadece ülkemiz için değil tüm dünya tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Listesi aday listesinde yer alıyordu. 2018 itibariyle listedeki yerini alan Göbeklitepe, dünyanın en eski kült yapılarına ev sahipliği yapıyor. Şanlıurfa'nın Örencik Köyü yakınlarında ortaya çıkarılan görkemli tapınaklar ile anıtsal bir mimari özelliği taşıyan Göbeklitepe, bilimsel çevrelerce eşsiz ve özel olarak kabul ediliyor.
6 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
6
/

-

Önemli bir kısmını görmüş bulunuyoruz. Antik eserlerimizi koruyamıyoruz, çaldırıyoruz, yabancı müzelerde çok sayıda örnekleri var. Bugün Safranbolu'daki 150 yıllık boş duran bir konak yandı, kül oldu, mirasçıları ilgilenmiyorsa devlet veya belediye el koymalı. Yasal değişiklik yaparak müze, konaklama olarak hayatta tutmalı. Kastamonu bölümünde yazdım, geçen hafta Sinop-Kastamonu gezisinde Kastamonu Kadıoğlu Konak adında bir tarihi konakta konakladık. Sahibini kutladım tarihe sahip çıkıyorsunuz diye. Bunlar kültür mirasıdır.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Aydın Karacasu Afrodisias Müzesi, Kütahya Aizonai Antik Kenti, Frig Vadisi, kale.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Güzel ülkemizin cennet Köşesi... Tabiatın kalbi... Abant… Unutmayalım lütfen...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Özelikle Kapadokya'ya çok gitmek istiyorum. Assos'a gitmek istiyorum, Uzungöl çok merak ettiğim yerlerden birileri.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Zeugma Antik Kenti'ni de unutmamak lazım.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Türkiye gezmekle ve anlatmakla bitmeyen bir ülke. Bu tarihi gezilecek yerler arasında doğal güzellikleri de unutmayalım.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)