Edirne bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Edirne Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Camileri, dini kompleksleri, köprüleri, eski pazar yerleri ve kervansarayları ile Edirne adeta bir açık hava müzesi...Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Edirne Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 29 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Edirne Saroz İbrice Limanı

"Dinlenmek için iyi bir yer"

9.7

Misafir yorumu

3 yorum

Gökçetepe Tabiat Parkı

"Tanındıkça içler acısı hale gelmiş"

"Biraz zorlu ve zahmetli"

4.3

Misafir yorumu

3 yorum

Ergene Köprüsü

"Fiyatına göre oldukça iyi"

"ergene koprusu"

9.0

Misafir yorumu

2 yorum

Ali Paşa Çarşısı

"Güzel bir yer "

"ali pasa carsisi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi

"edirne turk islam eserleri muzesi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Lozan Anıtı ve Müzesi

"Çok güzel"

"Lozan Anıtı ve Müzesi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği

"Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Selimiye Camii

"Çok güzel"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Üç Şerefeli Camii

"Üç Şerefeli Camii"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Meriç Nehri

"Çok güzel"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Edirne Tarihi Mekanlar

Camileri, dini kompleksleri, köprüleri, eski pazar yerleri ve kervansarayları ile Edirne adeta bir açık hava müzesi...
Türkiyenin Yunanistan ile Bulgaristana sınırı olan Edirne, yıllar boyu Osmanlı başkenti, 18. yüzyılda ise Avrupa'nın en büyük yedi şehrinden biri olmuştur. Camileri, dini kompleksleri, köprüleri, eski pazar yerleri ve kervansarayları ile Edirne adeta bir açık hava müzesi...

Camiler ve Medreseler: Dünya mimarlık eserleri arasında muazzam bir yere sahip olan ve Mimar Sinan'ın "ustalık eserim" olarak tanımladığı Selimiye Camii Edirne'deki ilk duraklarınız arasında olmalı. Şehrin merkezinde yer alan Selimiye Camii'nin yanı sıra Muradiye Camii, Üç Şerefeli Camii, Eski Camii (Cami-i Atik), II. Beyazid Camii ve Külliyesi, Saatli Medrese ve Peykler Medresesi de Edirne'de gezebileceğiniz dini yapılardan.

Köprüler: Edirne köprüleri ile ünlü bir şehir. Özellikle Osmanlı döneminde yapılan ve eşsiz mimariye sahip olan edirne köprülerini görmeden şehirden ayrılmayın. Meriç Nehri üzerindeki Mimar Sinan köprülerinin yanı sıra Fatih Köprüsü, Bayezid Köprüsü, Emekçizade Ahmet Paşa Köprüsü, Meriç Köprüsü Edirne'de görmenizi önerdiğimiz köprüler arasında.

Tarihi Yapılar: Osmanlı döneminde çok önemli bir şehir olan Edirne'de pek çok tarihi yapı bulunuyor gezebileceğiniz. Edirne Adalet Kasrı, Rüstem Paşa Kervansarayı, Hafızağa Konağı bu tarihi yapılar arasında görülmeye değer olanlardan.

Çarşılar: Edirne'de hem geleneksel el sanatlarını görebileceğiniz, hem de otantik bir ortamda keyifle alışveriş yapabileceğiniz Ali Paşa Çarşısı ve Arasta Çarşısı gezinizin en keyifli ve eğlenceli duraklarından olacak.

Müzeler: Türkiye'nin ilk müzesi Edirne Müzesi ve sonrasında kurulan Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi, Lozan Anıtı ve Müzesi, Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği ve Edirne Sağlık Müzesi de Edirne'de gezmeye değer müze ve mekanlar.

Gala Gölü Tabiatı Koruma Alanı: Edirne yalnızca tarihi yapıları ile değil doğal güzellikleri ile de görülmeye değer bir şehir. Gala Gölü Tabiatı Koruma Alanı Edirne'nin eşsiz doğal güzelliklerinden biri. Enez ilçesine yaklaşık 10 km mesafede bulunan Gala Gölü doğa ile baş başa vakit geçirmek için ideal rotalardan biri.

Plajlar: Edirne temiz sahil şeridi ve keyifli plajlarıyla yaz aylarında tatilcilerin akınına uğruyor. Özellikle Saros körfezindeki plajlar en çok ilgi gören yerlerden. Keşan'da Sazlıdere, Gökçetepe, Mecidiye, Erikli, Danişment ve Yayla, Enez'de Karaincirli, Vakıf, Gülçavuş, Sultaniçe ve Enez plajları gezebileceğiniz tatillerden.

Yağlı güreş sporuyla ünlü Kırkpınar ilçesini, yaz turizminin canlı olduğu, sahili ve deniziyle ünlü Keşan ilçesini, dolmenleri ile bilinen Lalapaşa ilçesini, Ergene Köprüsü ile tanınan Uzunköprü ilçesini de gezi rotanıza dahil edebilirsiniz. Konaklama fırsatları için Edirne otel fiyatları sayfamıza bakabilirsiniz.

23 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
23
Kimsenin Haberi Yok
2

-

Bu göl dünyanin neresinde olsa ,orası ihya olur Enezde olunça ihyayi birak ,kimsenin haberi yok.

23
Dinlenmek için iyi bir yer
9

-

liman kafede patqtes kizartmasi ve bira dalis tan sonrasi dinlenmek icin iyi bir yer

23
Fiyatına göre oldukça iyi
8

-

Uzunköprü'ye çok yakın, garajın yanında. Fiyatına göre oldukça iyi. Garaj yanı oteller gibi ya da bir yerde bir olumsuz yorum olduğu için kuşku ile gittik ama ön yargılı olmamak gerekir. Çalışanları ile tanıştık ailecek, çok güvenilir, samimi bir ortam. Ailecek rahatlıkla gidip kalabileceğiniz bir yer. Her konuda size yardımcı oluyorlar. Teşekkürler.

23
Nadide bir ecdat yadigarı
9

-

Şu ana kadar her şeyi ile ilk günkü gibi korunmuş nadide bir ecdat yadigarı. Ziyaret edilmesi gereken bir mescit.

23
Tanındıkça içler acısı hale gelmiş
2

-

Bu güzelim tabiat parkı maalesef tanındıkça içler acısı hale gelmiş durumda. Çevresine saygısız gece 1-2'lere kadar içip, göbek atıp eğlenenler. Her tarafa çöp atan kampçılar. Sessizlik arıyorsanız gitmeyin. Hafta sonu hiç gitmeyin. Kamp yapmayı bilmiyoruz millet olarak. Doğaya saygımız yok. İşletmenin ise umurunda bile değil.

23
Güzel bir yer
10

-

Ali Paşa Çarşısı güzel bir yer ve cami gibi bir yere benziyor.

23
Biraz zorlu ve zahmetli
1

-

Merhaba, 21 Ağustos 2015'te ailemle beraber 21 günlük tatil turu için İstanbul'dan yola çıktık. Keşan-Mecidiye'den sonra aklıma Gökçetepe Tabiat Parkı geldiği için buraya geçelim, çadır kiralayıp 1-2 gün kalalım dedim. Biraz zorlu ve zahmetli yoldan sonra varabildik. İçeri girdiğimizde ilk başta oldukça güzel-doğal geldi. Yetkili arkadaşı sorup çadır tutmak istediğimizi söyledik. Bize 3 farklı tip çadır gösterdi. Ma.. Devamını Göster

23
Çok güzel
10

-

Tavsiye ederim, çok güzel.

23
Çok güzel
10

-

Harika, çok güzel...

23
Çok güzel
10

-

Çok güzel bir yer.

23
Bakımlı
10

-

Temiz, bakımlı ama Gökçetepe'de yazlıkları olanlara giriş için sezonluk veya aylık abonelik ya da indirimli sistem olabilir.

23
ali pasa carsisi
10

-

Edirne Selimiye Camii ile bu Ali Paşa Çarşısı birbirine yakın mesafedeler mi?

23
ergene koprusu
10

-

Annemin memleketidir Uzunköprü. Bence görülmesi gereken çok şirin bir kasaba. Allah bana daha çok kereler görmeyi nasip eder inşallah.

23
edirne turk islam eserleri muzesi
10

-

Evet çok güzel bir yer, herkesin farklı bir hikayesi var.

23
Mehmet Miyasoğlu tarafından...
10

-

TBMM Milli Saraylar çalışanıyım (müzede çalıştığım bilinsin istedim). Bu müzeyi daha önce internet üzerinden inceleme fırsatım oldu. Bugün de bizzat gözümle görmek için İstanbul'dan buraya geldim. Ulaştığımda saat 17:20 idi. Gişenin bulunduğu kapıda kapanış saati 17:30 yazdığı halde Trakya Üniversitesi tarafından (müzenin yönetimi oraya bağlı) görevlendirilmiş, öğretim üyesi kökenli uzun saçlı müdür beyimize saatin .. Devamını Göster

23
Edirne Saroz İbrice Limanı
10

-

Muhteşem deniz keyfinden sonra biraz serinlemek ve asma yaprağında sandalye için sığınak Restaurant'ı seçin

23
Edirne Saroz İbrice Limanı
10

-

Sadece dalış değil tüm doğa severlerin bayılacağı son kalan bakir kıyılardan biri. Limana girmeden sola ayrılan toprak yoldan giderseniz çam ağaçlarının denizle buluştuğu nadir küçük koylara ulaşırsınız. Duyarsız insanlarımızın kirlettiği çevre hariç eşsiz Saros Körfezi'nin temiz suyunun tadını çıkarın. M.. Devamını Göster

23
Aynil Sedefoğlu tarafından...
10

-

Memleketimdir Edirne. Gezdim çok güzel bir müze.

23
Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği
10

-

Şehitlerimizi orada hem anarken ve savaş hakkında bilgi edinirken, Roman vatandaşların o atmosferi klarnet ve darbuka ile süslemeleri çok hoş olmasa gerek, yeri ve zamanı olmadığını düşünüyorum.

23
Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği
10

-

Çok güzel.

23
Lozan Anıtı ve Müzesi
10

-

Harika... Ben çok beğendim.

23
Muradiye Camii
10

-

Süperr.

23
Üç Şerefeli Camii
10

-

:D Güldürmeyin beni.