Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Bembeyaz Travertenler Diyarı: Pamukkale Hakkında Her Şey

Bembeyaz Travertenler Diyarı: Pamukkale Hakkında Her Şey

Paylaş
Merve Aygün Engin  
Eklenme: 09 Nisan 2021
 • Son Güncellenme: 08 Şubat 2024
Bembeyaz Travertenler Diyarı: Pamukkale Hakkında Her Şey

Denizli deyince hepimizin aklına ilk olarak Pamukkale gelmesi ve dünyaca ünlü Pamukkale Travertenleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alması tesadüf değil. Pamuk gibi bembeyaz olan ve şifalı sularıyla pek çok hastalığa derman olan Pamukkale Travertenleri, ülkemizin en çok merak edilen ve turist akınına uğrayan yerlerinden biri. Özellikle gün batımında beyaz rengin turuncuyla buluşmasının ortaya çıkardığı muhteşem manzara, Pamukkale’yi ziyaret edenlerin unutamayacağı anıları arasında yer alıyor. Peki Pamukkale Travertenleri nasıl oluşmuştur, onu keşfetmek için en güzel mevsim hangisidir? Pamukkale’ye ulaşım kolay mıdır? Gelin Pamukkale hakkında çok sorulan sorulara birlikte yanıt bulalım, Denizli Pamukkale Travertenleri özelliklerini detaylıca inceleyelim.

{ad:0}

{search:pamukkale-otelleri,Pamukkale Otelleri}

Pamukkale Travertenleri Nerede?

Bembeyaz Travertenler Diyarı: Pamukkale Hakkında Her Şey

Denizli’nin Pamukkale ilçesi şehir merkezine 22 kilometre uzaklıkta ve Denizli’nin kuzey bölgesinde yer alıyor. Pamukkale’nin güneyinde Tavas ilçesi, batısında ise Buldan bulunuyor. Gezilecek yerler açısından geniş seçenekler sunan bölgeye farklı ulaşım seçenekleri ile gidebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri Nasıl Bir Yer?

Masal diyarını andıran Pamukkale, adeta pamuk gibi görüntüsüyle ziyaretçilerini her yıl büyülemeye devam ediyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki yerini çoktan alan Pamukkale, özellikle Travertenleri ile dünyaya kendini hayran bıraktıran bir öneme sahip. Tarihi ve doğal mirasları nedeniyle yıl boyunca dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilerin eksik olmadığı bölgelerden biri. Her görenin hayran kaldığı beyaz pamuk rengini veren aslında içindeki termal sular ve bu sulardaki mineraller. Bu termal sular yüzeye çıkıp, oksijenle temas ediyor. Böylece sudaki bazı mineraller uçuyor ve geriye sadece kalsiyum karbonat kalıyor. Bu madde zamanla çöküp, sertleşiyor ve bu sayede travertenler oluşuyor. Pamukkale Travertenleri kayaç türü bu şekilde oluştuğunda bölgedeki su sıcaklıkları 33 ila 100 derece arasında değişiyor ve burada 17 adet sıcak su kaynağı bulunuyor. Pamukkale’deki turkuaz renkli mineralli sular aktığı her yeri beyaza boyayarak ülkemizin beyaz cennetini oluşturuyor.

Pamukkale Travertenleri’nin Termal Zenginliği

oluşumu

Travertenleri görsel bir şölenin yanı sıra pek çok faydayı da beraberinde getiriyor. Sağlık turizmine de katkıda bulunan bu bölge şifalı sularıyla birçok hastalığa alternatif sunuyor. 400 bin yıl öncesine dayanan köklü oluşumu ile travertenler büyüleyici güzelliği ile binlerce ziyaretçinin akın ettiği bir yer halini alıyor. Pamukkale Travertenleri kaynak sulardan ve traverten teraslı tepelerden oluşan muhteşem bir alanla sizi karşılıyor. Çökelez Dağı’nın eteklerinde yer alan travertenler aynı zamanda ovadan 100–150 metre yükseklikte bulunuyor. Burada kaynaktan çıkan termal su 320 metre civarındaki bir mesafeyi kat ediyor ve travertenlere ulaşarak kar beyazı rengindeki katmanlara dökülüp görsel bir şölen yaratıyor. Kalsiyum karbonatla doymuş su, güneşin altında buharlaştığında jel halindeki beyaz travertenleri görüyorsunuz. Ortaya çıkan pamuksu görüntü zamanla katılaşıyor ve yüzeyi kristalleşmiş kayalara dönüşüyor. Günün her saati farklı bir güzellik ve renk tonu ile sizi karşılayan Pamukkale Travertenlerini gördükten sonra bu görkemli yerden ayrılmak istemeyebilirsiniz. Özellikle gün batımında beyaz rengin turuncuyla buluşması görsel bir şölen ortaya çıkarıyor.

{product:2587}

Hierapolis Antik Kenti ve Antik Havuz

hierapolis

Pamukkale Gezilecek Yerler içerisinde, Pamukkale Travertenleri’nin bulunduğu ören yerinde Hierapolis Antik Kenti ve Antik Havuz da yer alıyor. Antik kentin tarihi Roma Dönemi’ne kadar uzanıyor ve o dönemden beri şifalı su merkezi olarak anılıyor. Antik kent tiyatro, büyük hamam kompleksi, katedral gibi pek çok bölümden oluşuyor. Burada ayrıca bir Arkeoloji müzesi de bulunuyor. Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti içinde bir de Antik Havuz, diğer adıyla Kleopatra Havuzu yer alıyor. Yüzyıllar önce bu havuzun bulunduğu bölgede depremler meydana gelmiş ve bir çukur açılmış. Zamanla bu çukurun içine şifalı sular dolmuş ve Kleopatra Havuzu günümüze dek varlığını sürdürmeyi başarmış. Havuza Kleopatra denmesinin sebebi ise rivayete göre Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın buraya gelip, havuza girmiş olması.

{product:7269}

Pamukkale’de Geçirilecek Bir Hafta Sonu Tatil Planı

hierapolis antik kenti

1. Gün

Cuma günü öğlen saatlerinde atlayın aracınıza ve Denizli’ye gidin. Denizli Merkez ile Pamukkale arası toplam 18 km. Hızınıza bağlı olarak 7 ila 9 saat içerisinde Pamukkale’desiniz. Bir diğer alternatif olarak otobüs firmalarını kullanarak veya hava yoluyla Denizli’ye gelebilirsiniz. Sonra kalacağınız otele yerleşin ve o akşam biraz pamukkale civarını turlayın. Tesis yetkilisinden çevre hakkında birkaç bilgi edinin.

2. Gün

Sabah erkenden kalkın ve otelinizde güzel bir kahvaltı yapın. Kahvaltının ardından Hierapolis Antik Kenti’ne doğru yola çıkın. Antik kenti gezin ve Roma döneminde inşa edilen zafer kapısından başlayarak Zafer Yolu’nu yürüyün. Yolun sonundaki Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi’ni gezin, sergilenen eserleri görün. Antik kent ve müze gezisinin ardından Antik Havuz’a doğru yola koyulun. Havuz içerisindeki sütunlar oldukça ilgi çekici. Bu anlamda güzel kareler yakalayabilirsiniz burada. Antik Havuz’u gördükten sonra güzel bir öğle yemeği yiyin. Öğle yemeği için Natural Park Göl Cafe’yi tercih edebilirsiniz. Manzarası gerçekten muazzam. Ve nihayet beklenen an geldi. Evet, tahmin ettiğiniz üzere sıra Pamukkale Travertenleri’nde. Bu bembeyaz görüntüye hayran kalmamak işten bile değil. Eminiz ki göreceğiniz bu manzara hafızalarınızdan hiçbir zaman silinmeyecek ama siz yine de bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Sonrasında ise otelinize dönüp, güzel bir akşam yemeği yiyip, dinlenmeye çekilebilirsiniz.

3. Gün

Sabah erkenden kalkın ve otelinizde güzel bir Pazar kahvaltısı yapın. Kahvaltının ardından Karahayıt’a doğru yola koyulun. Bir diğer adı Kızılsu olan Karahayıt Kaplıcaları’nı görün. Karahayıt Kaplıcaları’nın ardından, travertenlerden sonra gezinizin en can alıcı noktası olan Kaklık Mağarası’nı görün. Kaklık Mağarası da büyük bir travertene ev sahipliği yapıyor. Vaktiniz varsa mağaranın kuzeyindeki küçük şelaleleri de görmenizi tavsiye ediyoruz. Son olarak, kumaş ve bez dokumaları ile ünlü Buldan’a gidin. Ünü ülke sınırlarını aşmış Buldan’da yapacağınız alışveriş sonrasında geri dönüş yolculuğuna başlayabilirsiniz. Tarihi ve doğal güzelliklerin bir bütün halinde yer aldığı Pamukkale’de sizi çok eğlenceli vakitler bekliyor olacak. Bu anlamda, bu geziyi kalabalık bir arkadaş grubunuzla çok daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

{product:1557}

Pamukkale Travertenleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Pamukkale Travertenleri’ne Ne Zaman Gidilir?

pamukkale

Pamukkale travertenlerini her mevsim gidebilirsiniz. Kışın hava soğuk olsa da Antik Havuz’un suyu her daim 36 derece civarında olduğu için kış mevsiminde de burada doya doya yüzebilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar ayları da burayı ziyaret etmek için ideal aylardan, zira bu mevsimlerde hava çok sıcak olmuyor. Ancak yaz mevsimi için aynı şeyi söylemek zor. Çünkü hava sıcaklığı ve güneşin yakıcı etkisini göz önüne alırsak, yaz mevsiminde burayı ziyaret etmek sağlık açısından zorlayıcı olabilir.

2- Pamukkale’nin Şifalı Suları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

antik havuz

Pamukkale Travertenleri ile ilgili bilgiler içerisinde en önemlisi sularının şifalı olduğudur. Pamukkale Travertenleri büyüleyici görüntüsüyle dikkat çektiği kadar barındırdığı şifalı sularıyla da ön planda. Buradaki termal suların özellikle kalp-damar sertliğine iyi geldiği biliniyor. Onun dışında bu suların romatizmal ve deri hastalıkları, göz rahatsızlıkları ve sinir ve damar hastalıklarına da iyi geldiği söyleniyor.

{product:20791}

3- Her Travertende Yüzmek Serbest mi?

traverten

Pamukkale, yazının başında da belirttiğimiz gibi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Hem çok hassas yapıda olması hem de koruma listesinde yer alması sebebiyle buradaki her termal havuzda yüzmek mümkün değil. Ziyaretçilerin girebileceği belli havuzlar var ve bu havuzlar dışındaki yerlere ziyaretçi kabul edilmiyor.

4- Pamukkale Travertenlerine Giderken Yanımıza Ne Alalım?

turkuaz sular traverten

Travertenlere ayakkabıyla girmek yasak olduğundan, yanınıza ayakkabılarınızı koyabileceğiniz bir çanta/poşet almanız şart. Bunun dışında mayo, havlu, şapka ve güneş kremini de unutmamak gerek. Ayrıca buraya gelirken Müzekart’ınızı da yanınıza almanızı tavsiye ederiz.

{product:21750}

5- Pamukkale Giriş Ücreti Ne Kadar?

Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti’ne giriş ücretli. Tek bir biletle hem travertenleri hem de antik kent ve müzeyi gezebilirsiniz. Pamukkale Giriş Ücreti 2024 yılı için 700 TL ancak Müzekartınız varsa giriş ücretsiz. Eğer Antik Havuz’da yüzecekseniz bunun için de ekstra ücret ödemeniz gerekiyor çünkü burada Müzekart geçmiyor. Ören yeri her gün açık. Güncel saatler için muze.gov.tr adresine bakmanızda fayda var. Bu arada ören yerinde iki adet tesis var. Burada biraz mola vererek bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

6- Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Bembeyaz Travertenler Diyarı: Pamukkale Hakkında Her Şey

Kara, demir ve hava yollarından birini kullanarak Denizli’ye gittiğinizde tercih ettiğiniz yönteme göre varış süresi değişiyor. Denizli’de havalimanı bulunduğu için uçak yolculuğu ile Denizli’ye hızlıca ulaşmak mümkün. Havalimanından taksi ya da özel bir araçla buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Denizli otogardan da Pamukkale’ye kalkan minibüsler mevcut. Denizli şehir merkezine ise Türkiye’nin her noktasından farklı ulaşım yöntemlerini kullanarak gidebilirsiniz. Pamukkale’ye, Denizli merkez üzerinden kendi aracınızla ya da toplu taşıma kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Pamukkale’ye giderken tercih edebileceğiniz ulaşım seçenekleri ve diğer detaylar:

  • Otobüs ile Ulaşım

    Denizli’ye ve ardından Pamukkale’ye otobüs ile geçmek istiyorsanız birçok alternatif sizi bekliyor. Şehre 60’dan fazla otobüs firması hizmet verdiği için farklı günlerde ve saatlerde kolayca sefer bulmanız mümkün. Türkiye’nin önde gelen firmalarından olan Metro, Pamukkale, Has Turizm, Uludağ, Kent Turizm ve Yeni Adana gibi firmaların sefer seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Denizli şehir merkezine vardığınızda otogarda inerek firmaların sunduğu servisleri kullanıp direkt olarak Pamukkale’ye geçebilirsiniz. Otobüs ile Denizli- Pamukkale arası yaklaşık olarak 25 dakika sürüyor.
  • Uçak ile Ulaşım 

    Askeri amaçla kullanılan Denizli Çardak Havaalanı, 1991 yılından itibaren sivil havacılık için kullanılıyor. Denizli’nin Çardak ilçesinde bulunan bu havaalanı şehir merkezine 60 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Havalimanından taksi veya otobüs kullanarak Pamukkale merkeze ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin pek çok şehrinden Denizli için uçak bileti alabilir ve Pamukkale’deki güzellikleri keşfedebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında Pamukkale’ye olan ilgi yoğun olduğu için uçak biletinizi önceden almanızı tavsiye ediyoruz.
  • Tren ile Ulaşım

    Nostaljik bir yolculuğun ardından Pamukkale’ye ulaşmak istiyorsanız Pamukkale Ekspresini deneyebilirsiniz. Her gün düzenli olarak sefer yapan Pamukkale Ekspresi sayesinde çifte tatil yapabilirsiniz. Yol boyunca pek çok güzelliğe şahit olduktan sonra kapanış için Pamukkale travertenlerini ziyaret edebilirsiniz. Pamukkale Ekspresinin sefer güzergahı; Eskişehir, Afyon, Kütahya, Sandıklı ve Denizli olarak sıralanıyor. Geri dönüş için de aynı güzergahtan bu ekspres ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

7- Pamukkale'de Nerede Kalınır?

Bembeyaz Travertenler Diyarı: Pamukkale Hakkında Her Şey

Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Pamukkale kesinlikle keşfedilmeyi hak ediyor. Turkuaz suların adeta sonsuzluğa doğru uzanan beyaz travertenlerle buluşmasına şahit olmak, şifalı sulara kendinizi bırakıp anı yaşamak için bu eşsiz miras sizi bekliyor. Pamukkale Travertenlerine yakın termal otel seçenekleri yanı sıra, butik oteller bölgede oldukça fazla ve her bütçeye hitap edecek düzeyde. 

{search:pamukkale-otelleri,Pamukkale Otelleri}

Önemli Hatırlatma: yola çıkmadan önce Pamukkale hava durumunu mutlaka kontrol edin. Rahat ve altı kaymayan ayakkabılar tercih edin. Son olarak, fotoğraf makinenizi ve yedek pillerini yanınıza almayı sakın ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir hafta sonu tatili geçirmenizi dileriz.