Pamukkale Travertenleri Hakkında Merak Edilen 8 Şey, Türkiye

Pamukkale Travertenleri Hakkında Merak Edilen 8 Şey

Görüşünüzü Paylaşın 2 Yorum

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Pamukkale Travertenleri Hakkında Merak Edilen 8 Şey
Denizli deyince hepimizin aklına ilk olarak Pamukkale gelmesi ve dünyaca ünlü Pamukkale Travertenleri'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alması tesadüf değil. Pamuk gibi bembeyaz olan ve şifalı sularıyla pek çok hastalığa derman olan Pamukkale Travertenleri, ülkemizin en çok merak edilen ve turist akınına uğrayan yerlerinden biri. Özellikle gün batımında beyaz rengin turuncuyla buluşmasının ortaya çıkardığı muhteşem manzara, Pamukkale'yi ziyaret edenlerin unutamayacağı anıları arasında yer alıyor.

Peki Pamukkale Travertenleri nasıl oluşmuştur, onu keşfetmek için en güzel mevsim hangisidir? Pamukkale'ye ulaşım kolay mıdır? Gelin Pamukkale hakkında çok sorulan sorulara birlikte yanıt bulalım ve bu güzel oluşumu yakından tanıyalım.

Pamukkale Travertenleri'ne Ulaşım

ulaşımPamukkale Denizli ilinde yer alıyor. Denizli'de havalimanı bulunduğu için uçak yolculuğu ile Denizli'ye hızlıca ulaşmak mümkün. Havalimanından taksi ya da özel bir araçla buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Travertenler merkeze 18 km mesafede, Pamukkale ilçesinde yer alıyor. Denizli otogardan da buraya kalkan minibüsler mevcut.

Buraya Ne Zaman Gidilmeli?

pamukkaleAslında buraya her mevsim gidebilirsiniz. Kışın hava soğuk olsa da Antik Havuz'un suyu her daim 36 derece civarında olduğu için kış mevsiminde de burada doya doya yüzebilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar ayları da burayı ziyaret etmek için ideal aylardan, zira bu mevsimlerde hava çok sıcak olmuyor. Ancak yaz mevsimi için aynı şeyi söylemek zor. Çünkü hava sıcaklığı ve güneşin yakıcı etkisini göz önüne alırsak, yaz mevsiminde burayı ziyaret etmek sağlık açısından zorlayıcı olabilir.

Pamukkale Travertenleri'nin Oluşumuna Dair Detaylar

oluşumuHer görenin hayran kaldığı beyaz cennet Pamukkale Travertenleri'ne rengini veren aslında içindeki termal sular ve bu sulardaki mineraller. Bu termal sular yüzeye çıkıp, oksijenle temas ediyor. Böylece sudaki bazı mineraller uçuyor ve geriye sadece kalsiyum karbonat kalıyor. Bu madde zamanla çöküp, sertleşiyor ve bu sayede travertenler oluşuyor. Travertenlerin olduğu bölgedeki su sıcaklıkları 33 ila 100 derece arasında değişiyor ve burada 17 adet sıcak su kaynağı bulunuyor. Pamukkale'deki turkuaz renkli mineralli sular aktığı her yeri beyaza boyayarak ülkemizin beyaz cennetini oluşturuyor.

Hierapolis Antik Kenti ve Antik Havuz

hierapolisPamukkale Travertenleri'nin bulunduğu ören yerinde Hierapolis Antik Kenti ve Antik Havuz da yer alıyor. Antik kentin tarihi Roma Dönemi'ne kadar uzanıyor ve o dönemden beri şifalı su merkezi olarak anılıyor. Antik kent tiyatro, büyük hamam kompleksi, katedral gibi pek çok bölümden oluşuyor. Burada ayrıca bir arkeoloji müzesi de bulunuyor.

Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti içinde bir de Antik Havuz, diğer adıyla Kleopatra Havuzu yer alıyor. Yüzyıllar önce bu havuzun bulunduğu bölgede depremler meydana gelmiş ve bir çukur açılmış. Zamanla bu çukurun içine şifalı sular dolmuş ve Kleopatra Havuzu günümüze dek varlığını sürdürmeyi başarmış. Havuza Kleopatra denmesinin sebebi ise rivayete göre Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın buraya gelip, havuza girmiş olması.

Pamukkale'nin Şifalı Suları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

antik havuzPamukkale Travertenleri büyüleyici görüntüsüyle dikkat çektiği kadar barındırdığı şifalı sularıyla da ön planda. Buradaki termal suların özellikle kalp-damar sertliğine iyi geldiği biliniyor. Onun dışında bu suların romatizmal ve deri hastalıkları, göz rahatsızlıkları ve sinir ve damar hastalıklarına da iyi geldiği söyleniyor.

Travertenlerde Her Yerde Yüzmek Serbest mi?

travertenPamukkale, yazının başında da belirttiğimiz gibi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alıyor. Hem çok hassas yapıda olması hem de koruma listesinde yer alması sebebiyle buradaki her termal havuzda yüzmek mümkün değil. Ziyaretçilerin girebileceği belli havuzlar var ve bu havuzlar dışındaki yerlere ziyaretçi kabul edilmiyor.

Pamukkale Travertenlerine Giderken Yanımıza Ne Alalım?

turkuaz sular travertenTravertenlere ayakkabıyla girmek yasak olduğundan, yanınıza ayakkabılarınızı koyabileceğiniz bir çanta/poşet almanız şart. Bunun dışında mayo, havlu, şapka ve güneş kremini de unutmamak gerek. Ayrıca buraya gelirken Müzekart'ınızı da yanınıza almanızı tavsiye ederiz.

Giriş Ücreti ve Müzekart

Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti'ne giriş ücretli. Tek bir biletle hem travertenleri hem de antik kent ve müzeyi gezebilirsiniz. Giriş ücreti 80 TL ancak Müzekart'ınız varsa ücretsiz. Eğer Antik Havuz'da yüzecekseniz bunun için de ekstra ücret ödemeniz gerekiyor çünkü burada Müzekart geçmiyor. Ören yeri her gün açık. Güncel saatler için muze.gov.tr adresine bakmanızda fayda var.

Bu arada ören yerinde iki adet tesis var. Burada biraz mola vererek bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Pamukkale kesinlikle keşfedilmeyi hak ediyor. Turkuaz suların adeta sonsuzluğa doğru uzanan beyaz travertenlerle buluşmasına şahit olmak, şifalı sulara kendinizi bırakıp anı yaşamak için bu eşsiz miras sizi bekliyor.

2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

ben çok beğendim ve tavsiye ederim... eşsiz bir doğa harıkası bence? sadece ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin biraz daha dikkatli olup özellikle kaygan zeminde yürürken gereken hassasiyeti göstermelerini tavsiye ederim

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Merhabalar engelli vatandaslarin buraya girisi tamamen ucretsizmi ? Yoksa belirli bi duzeyde indirim mi yapiliyor

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)