Malatya Gezi Rehberi

Malatya Gezi Rehberi

+ 1 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Malatya Gezi Rehberi

Malatya, zengin tarihi ile Anadolu illerinin başında geliyor. Malatya, gerek tarihi, gerek yemekleri, gerek Anadolu yaşam tarzını hala yaşatmasıyla ünlü olarak biliniyor. Malatya hakkında tüm bu güzellikleri yaşamak ve deneyimlemek isterseniz gitmeden önce Malatya gezi rehberi yazımızı inceleyebilir, ona göre kendinize uygun bir program yapabilirsiniz.

Malatya Hakkında

Coğrafi konumu sebebiyle Anadolu'nun ortasında, tarihte Kral Yolu, İpek yolu gibi önemli ticaret yollarının bulunduğu Malatya, tarihi ve doğal güzellikleri ile sizleri kendisine aşık edebilecek şehirler arasında bulunuyor.

Malatya nerede diye soracak olursanız Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat havzasında bulunan, Adıyaman, Elazığ, Bingöl, Sivas gibi şehirlere komşu olan bir il olarak biliniyor. Birkaç sene önce büyükşehirler arasında giren Malatya, 12. 313 km2 yüzölçümüne sahip.

Binlerce yıllık tarihi geçmişi olan Malatya, birçok jeolojik olay sonucu şeklini almış ve tarım bakımından zengin sayılan iller arasında bulunuyor. Hitit dönemine kadar uzanan geçmişi ile birçok yabancı medeniyetlere zamanında başkentlik yapmışlığı bulunuyor. İlerleyen zamanlarda Malazgirt Savaşı ile Anadolu'nun kapıları açılması üzerine Selçuklular tarafından fethediliyor.

Danişmendoğulları'nın başkenti olan şehir zamanla İlhanlı, Memlük, Osmanlı gibi devletlere de başkentlik yapıyor. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Anadolu'nun merkez şehirleri haline gelerek, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte de şehrin ulaşım imkanlarının gelişmesi kalkınmasına ön ayak oluyor. Malatya tarihi tüm bu zenginliği sayesinde tarihseverlerin ilgisini çekiyor.

Malatya, tarımı ile de ülke ekonomisine katkıda bulunan illerden biri oluyor. Topraklarının verimliliği sayesinde birçok sebze ve meyve üretimi yapılabiliyor. Bunların en bilinenin içerisinde bulunan kayısı üretimi ise şehrin mono kültürel özellikleri arasında bulunuyor. Ülke içinde birçok şehre gönderilen kayısıları, lezzet bakımından tercih edilen ürünleri arasında yer alıyor.

Sadece ülke içerisine değil ülke dışında ihracat yaparak da hem ülkenin imajını tazeliyor, hem de ülke ekonomisine büyük katkı da bulunuyor. Şehrin sosyal yaşantısı da oldukça gelişmiş sayılabilir. Şehirde her sene düzenlenen yerel festivaller ve aktiviteler sayesinde birçok ünlü isimler buralarda yer alıyor.

İsmet İnönü, Turgut Özal, Kemal Sunal, İlyas Salman gibi önemli politikacı ve oyuncuların da memleketi olarak da biliniyor.

Malatya Harita ve Yol Tarifi

Doğu Anadolu'nun bilinen ve dillere pelesenk olmuş kayısısının lezzeti ile tanınan Malatya'ya nasıl gidilir diye sorarsanız bunun birçok yolu bulunur. Malatya'ya demir yolu, hava yolu, kara yolu ve Karakaya Barajı üzerinden feribot seferi ile Elazığ'a gidip oradan aktarmalı olarak diğer doğudaki şehirlere ulaşabilirsiniz.

Unutulmaz anılar arasında bulunacak bir doğu turu planlamayı düşünüyorsanız Malatya bunların içerisinde yer alabilir. Malatya'ya İstanbul'dan, Ankara'dan ve daha birçok büyük şehirden hava yolu ile ulaşabilirsiniz. Hava yolu için Malatya Erhaç Havaliman'ını kullanabilirsiniz. TCDD'nin düzenlediği İstanbul'dan kalkan tren seferleri ile de Malatya'ya ulaşmanız mümkün oluyor.

Tren yolculuğu farklı bir deneyim olabilir hem de birden çok şehri görmenize imkan sunabilir. Malatya yol tarifi üzerinden sorunsuz bir yolculuk geçirmeniz günümüz koşullarında oldukça kolay bir hale geliyor. Malatya, İstanbul'dan 1154 km uzaklıkta yer alıyor.

Malatya'ya karayolu üzerinden kendi aracınızla gitmek istiyorsanız navigasyon uygulamaları ile hem rahat bir şekilde ulaşabilir, hem de ekonomik bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Malatya Hava Durumu ve İklimi

Malatya konum olarak Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer aldığı için Karasal iklim koşullarına sahip oluyor. Malatya hava durumu genelde kış mevsiminde soğuk ve kar yağışlı oluyor. Malatya'yı ziyaret etmek için başka ülkelerden gelenler bu durumu farklı karşılayabilir. Yaz mevsiminde ise tam tersi kurak bir sıcaklığı olan, nemsiz hava durumuna sahip oluyor.

Bu durum kayısı üreticilerini olumlu yönde etkiliyor. Çünkü kayısının olgunlaşması için bu sıcaklık fazlasıyla önemli bir etken oluyor. Malatya haritası incelendiğinde Fırat Nehri, Beydağı, Malatya Ovası gibi jeolojik bölgelere yakınlığı ile bu iklim koşullarına sahip oluyor. Bazı bölgelerde Akdeniz ikliminin de etkileri görülebiliyor.

Arapgir gibi alçak kesimlerinde bulunan ilçeler Akdeniz iklimi etkileri taşıyor. Bunu en iyi mor reyhan tarlalarında görebilirsiniz. Görüntü olarak sizleri kendisine hayran bırakan bu mor reyhan tarlalarında profesyonel fotoğraflar çekebilirsiniz. Malatya yemeklerinde çok fazla kullanılan reyhan bitkisi lezzeti ile çok sevilen ve beğenilen bir bitki oluyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Malatya Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Malatya'ya Ne Zaman Gidilir?

Malatya, Doğu Anadolu Bölgesinde yer alması sebebiyle iklim koşulları kış mevsiminde gezmeye pek uygun olarak görünmeyebilir. Bu sebeple Malatya'ya ilkbahar ve yaz mevsimlerinde gitmeniz tavsiye ediliyor. Malatya hava koşulları genelde ilkbahar mevsiminde gezmek için uygun olabiliyor. Malatya'ya nisan-ağustos ayları arasında giderseniz hava koşulları bakımından sorunsuz bir tatil geçirmeniz büyük ihtimaller arasında bulunuyor.

Malatya'da Nerede Kalınır?

Malatya konaklama bakımından her bütçeye hitap eden şehirler arasında bulunuyor. Özellikle, İnönü caddesi ve çevre yolu üzerinde bulunan oteller yerli ve yabancı turistler için uygun oluyor. Malatya'da beş yıldızlı oteller, butik oteller ve apart pansiyonlar gibi her zevke ve bütçeye hitap eden Malatya oteli seçenekleri bulunuyor. Dilerseniz Malatya harita seçeneği ile navigasyon yardımı sayesinde bu otellere ulaşabilir, konaklamak için aralarından tercih yapabilirsiniz.

Malatya'nın Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Malatya bilindik bir lakap ile Doğunun Paris'i olarak adlandırılıyor. Birçok turistik yerleri bulunan şehrin, tarih sayfalarında yer alan birçok tarihi bölgesi de bulunuyor. Bunlar; Eski Malatya Şehir Kalesi, Battalgazi Kalesi, Arslantepe Höyüğü, Levent Vadisi, Tohma Vadisi ve Gürpınar Şelalesi bunlardan bazıları oluyor. Malatya turizm bakımdan oldukça gelişmiş şehirler içerisinde bulunuyor. Bu ve diğer gezilecek yerler i görmeden dönmemeniz tavsiye ediliyor.

Malatya'da Alışveriş Nerede Yapılır?

Malatya hangi bölgede şeklinde bir soru soracak olursanız cevabı Doğu Anadolu Bölgesi oluyor. Bu sebeple de tarihi çarşıları oldukça meşhur şehirler arasında bulunuyor. Malatya'da ilk olarak sevdiklerinize hediye ve kendinize alabileceğiniz kayısıları Şire Pazarı adı verilen içinde sadece kayısı ve kayısı ürünleri satışı yapılan yerden alabilirsiniz. Daha sonra kıyafet veya bölge tanıtıcı özelliği olan hediyelik eşyaları İnönü Caddesi gibi, yani şehrin merkezinde alışveriş yapabilirsiniz. Kapalı Yeraltı Çarşısı'nı da bu noktada ziyaret edebilir, bir şeyler satın alabilirsiniz.