Likya Yolu Yürüyüşü Hakkında Merak Edilen 11 Şey, Keşif Rehberi

Likya Yolu Yürüyüşü Hakkında Merak Edilen 11 Şey

Keşif Rehberi - - tarafından eklendi. 2 Yorum

Likya Yolu Yürüyüşü Hakkında Merak Edilen 11 Şey
Bunu daha önceki bir yazımızda da kullanmıştık; "gezmek bir sanatsa eğer, yürümek bu eylemin en güzel ve en etkili yöntemidir." Ülkemizde yürüyüş dendiği zaman akla gelen ilk rota ise Likya Yolu hiç şüphesiz. Eğer ölmeden önce yapılacaklar listeniz varsa, Likya Yolu'nda yürümek o listede mutlaka olmalı. Macera, tarih, doğa, keşif ve yepyeni bir deneyim; işte tüm incelikleri ile Likya Yolu yürüyüşü!

1 – Likya Yolu Kaç Km?

likya yolu kaç kmÖncelikle bilmeyenler için Likya Yolu, ülkemizin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu. 2015 yılına kadar uzunluğu 509 km idi. O zamanlar Hisarçandır Köyü'nde bitiyordu, ancak yeni eklenen rotalarla birlikte uzunluğu 535 km'ye ulaştı ve Geyikbayırı mevkiinde sona eriyor. Fethiye'den başlayıp Antalya'da son bulan bu tarihi yürüyüş rotası, Teke Yarımadası'ndaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş.

2 – Likya Yolu Yürüyüşü Kaç Gün Sürer?

likya yolu kaç günBuna cevap vermek oldukça güç, zira bu tamamen size bağlı. Ancak son hali ile ortalama 21 günde tamamlandığını söyleyebiliriz. Günlük ortalama 25 km'yi baz alabilirsiniz. Ancak bazı günler bunu 40 km'lere çıkarıp, bazı günler ise 6-8 km'lere indirebilirsiniz. Bu haliyle 21 gün gibi bir sürede bitirebilirsiniz.

3 – Likya Yolu Yürüyüşü İçin Gerekli Malzemeler

likya yolu yürüyüşü için gerekli malzemelerTrekkingde önemli olan şeyin vücut sağlığı olduğunu düşünürsek, buna uygun rahatlıkta giyim malzemeleri başı çekiyor. Ayrıca yer yer kamp kuracağınız için de kamp malzemelerinizi de yanınıza almalısınız. Şöyle bir sıralayacak olursak; yürüyüş botu (havanın sıcak olmasından ziyade, bileğinizin kapalı olması önemli), su matarası, düdük (olur da gruptan ayrılır veya kaybolursanız diye), çakı (her eve lazım), şapka, rüzgarlık ve yağmurluk, sırt çantası, dudak ve güneş kremi, el feneri ve kafa lambası, uyku tulumu, mat, ilkyardım çantası, dayanıklı bir pantolon ve şort, kibrit ve tabi ki harita.

4 – İşinize Yarayacak Şeyler

likya yolu yürüyüşüYola çıkmadan önce Kate Clow'un Likya Yolu isimli kitabını mutlaka okumanızı öneriyoruz. Bununla birlikte "Likya Yolu" isimli mobil uygulamayı iOS cihazınıza indirebilirsiniz. Likya Yolu resmi mobil uygulaması olan Likya Yolu, hem ücretsiz hem de Türkçe. Üstelik GPS ile çalıştığından internetin olup olmaması pek bir önem taşımıyor. Detaylı haritalar, ilgi çekici noktalar, kalacak yerler, kısacası Likya Yolu ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı bir rehber niteliğinde bu uygulama. Facebook'ta yer alan "Likya Yolu – Lycian Way" isimli gruba da katılabilirsiniz. Burada yürüyüşte olan kişilerin paylaşımlarını takip edebilir ya da yardımlaşabilirsiniz.

5 – Likya Yolu'nda Görülmesi Gereken Antik Kentler

likya yolu yürüyüşü antik kentlerLikya Yolu üzerinde yanılmıyorsak 19 tane antik kent bulunuyor. Baştan sona yürümeyi planlıyorsanız hepsini görün elbette. Ancak kısmi bir rota izliyorsanız, izlediğiniz rotaya göre şimdi sıralayacağımız antik kentleri rotanıza mutlaka eklemeye çalışın deriz; Pınara Ören Yeri, Letoon Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti, Antiphellos Antik Kenti, Simena Antik Kenti, Myra Antik Kenti, Olimpos Antik Kenti ve Phaselis Antik Kenti.

6 – Su Konusuna Dikkat!

likya yolu yürüyüşüSu konusuna ayrı bir parantez açmak gerektiğini düşündük. Zira bazı etaplar bir hayli uzun olacak ve siz su temin edecek hiçbir yer bulamayacaksınız. Özellikle Karaöz Koyu'ndan Adrasan'a kadar hiç su yok. Bu rotada su oldukça değerli. Dolayısıyla su stoğunuzu çok iyi yapmalısınız. Ne kadar güvenilir bilemiyoruz ama su arıtma aparatlarından ya da suya mineral katan tozlardan temin edebilirsiniz. Yalnız, bunları da iyice bir araştırmanızda fayda var.

7 – Kamp Alanları ve Konaklama

likya yolu kamp alanlarıSeçtiğiniz güzergaha göre, pansiyon ve motellerde kalabilir ya da şanslıysanız köylülerin evinde misafir olabilirsiniz. Ancak şu bir gerçek ki, çadır kurmak zorunda kalacaksınız. Size önerebileceğimiz belirli bir kamp alanı elbette yok. Sadece hava kararmadan 2 saat önce kamp kuracağınız yere ulaşmış olmayı hedeflemeli, su kaynağına yakın olmalı, mümkünse daha önce çadır kurulmuş bir yere kamp yapmanızı tavsiye ederiz. Hava kararmadan çadır kurma işleminiz bitmiş olsun. Tek bir tavsiye; aldığımız duyumlara göre Gelidonya Feneri'nin orada kamp kurmanız önerilmiyor. Geceleri akrepler cirit atıyormuş etrafta. Bizden söylemesi.

8 – Yeni Rotalar

likya yolu rotalarıHer sene Mayıs ayında Kate Clow Derneği ekibi, sponsorlar ve gönüllü gezginler tarafından Likya Yolu şöyle bir elden geçiriliyor. Patikalar temizleniyor, kontrol ediliyor ve tabelalar düzenleniyor. Belediyeler de boş durmuyor elbette. Böylesine bir cevheri büyütmek için yeni rotalar ekliyorlar. Hoyran, Çıtdibi ve Geyikbayırı, Likya Yolu'na yeni eklenen 3 rota. Yeni rotaların özellikle köylerden geçmesine dikkat edilmiş, bu sayede yerlilerin de turizm potansiyeline dahil olması amaçlanıyor. İşin güzel tarafı ise artık Likya Yolu'nda yürüyenler köylülerin evlerinde kalabilecekler ve o enfes köy yemeklerinin tadına doyasıya varabilecekler.

9 – En Güzel Manzara

likya yolu manzaralarıOldukça göreceli olmakla birlikte, bize göre Likya Yolu üzerindeki en güzel manzara Gelidonya Feneri'ne ait. Zaten 2007 yılında Türkiye'nin en güzel manzarası seçilmiş Gelidonya Feneri. İkincisi ise elbette ki başlangıç noktasından 1 saat sonra karşınıza çıkacak olan Ölüdeniz manzarası. Demre güzergahındaki manzaralar ise her zaman başımızın tacı. Sizin için en güzel manzara hangisi ise yorum bölümüne bırakabilirsiniz.

10 – Dikkat Edilmesi Gerekenler

likya yolu dikkat edilmesi gerekenlerSu! Suya dikkat edelim. Kondisyonunuzun sağlamlığından emin olun. Kamp malzemeleri, vs. derken sırtınızda 15 kilo ağırlıkla yürüyecek, yer yer bayır yukarı tırmanacaksınız. Ağırlık yapan konserve yiyeceklerden ziyade, enerji verici yiyecekler alın yanınıza. Hem daha çabuk kana karışırlar hem de az yer kaplarlar. Mola yerlerinin aktif çalışıp çalışmadığından da emin olun. 15 km yol yürüyüp aç-susuz kalmayın sonra. Ve mümkünse bir grupla ya da rehberle yola çıkın.

11 – Editörün Tavsiyesi

likya yolu tavsiyelerŞefin tavsiyesi gibi oldu. :) Gelidonya Feneri'nden Adrasan'a doğru giderken inişli-çıkışlı bir yamaçtan geçiyorsunuz. Orada çok güzel adaçayı bitkileri var ve çok güzel kokuyorlar. Onlardan mutlaka toplayın. Akşam Adrasan'da konaklayacağınızı varsayarak, yorgunluğunuzu atmak için birebirler. Gelidonya Feneri'ne gelmeden, Karaöz Koyu'nun girişinde bir tostçu var. Hala duruyor mu bilmiyoruz ama tostu çok güzel, orada tost yiyin. Son tavsiye; Fethiye Ovacık'ta iki başlangıç yolu var. Tabelada da yazıyor zaten; biri Likya Yolu, diğeri ise Fethiye Yolu. Fethiye Yolu daha kolay, sahilden geçiyor ve çok sayıda koy görüyorsunuz. Sonra Likya Yolu'yla kesişiyor zaten. Yeni başlayanlar o yolu tercih edebilirler.

2 misafir tavsiyesi

  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar

-

Adrasan'dan direk Olimpos yapılmamalı, aradaki Sazak ve Ceneviz Koyları mutlaka görülmeli ki Sazak Koyu'nda kuyu ve tulumba var ve yüzerek gidilip içilebilecek mide-bağırsak temizleten içme suyu var, kamp için de ideal bence. Çocuklarım öğrencilik yıllarında her yaz kamptalardı orada, o dönemler balık çiftliği de vardı.

  • Faydalı buldum (3)
  • Faydalı bulmadım (0)

-

Tempo biraz düşük, bir etkinliği, izlemek, katılmak isterim.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Son İncelenenler