Her Gezginin Mutlaka Kullanması Gereken 16 Seyahat Uygulaması, Türkiye

Her Gezginin Mutlaka Kullanması Gereken 16 Seyahat Uygulaması

4 Yorum

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

Her Gezginin Mutlaka Kullanması Gereken 16 Seyahat Uygulaması
Seyahat planı yapmak kimilerine göre oldukça yorucu olabiliyor. Bir seyahat planı hazırlamak için hava durumunu gözden geçirmek, rotaları belirlemek, konaklamaya karar vermek ve daha çok sayıda aşamadan geçmek gerekiyor. Bunun çok fazla zaman alacağını düşünenlerin sayısı ise hatırı sayılır ölçüde fazla. Fakat son zamanlarda hayatımızın bir parçası olan akıllı telefon ve tabletlere seyahat planlama konusunda da danışabiliyoruz. Ulaşım ve seyahat alanında pek çok uygulama bulunuyor şimdilerde. Seyahatinizi fazlasıyla kolaylaştıracak bu uygulamalar arasından en çok işinize yaracağını düşündüklerimizi sizler için listeledik.

Neredekal Mobil Uygulama

neredekal mobilDetaylı tanıtımlarıyla binlerce otel ve yüzlerce eşsiz tatil bölgesi barındıran Neredekal Mobil, oldukça kapsamlı bir rehber niteliği taşıyor. Neredekal Mobil ile gerçek kullanıcı yorumlarını inceleyerek kendinize en uygun oteli bulabiliyor, yakınınızdaki otelleri, mekanları, gezilecek yerleri ve aktiviteleri hızlıca görüntüleyebiliyor, otellere telefonla doğrudan ulaşabiliyor, konumunuza göre gideceğiniz otel, mekan ve turistik yer için en doğru yol tarifini alabiliyorsunuz. Uygulamanın en güzel özelliklerinden biri ise, gezilecek yerler hakkında editörlerimizin hazırladığı bilgilerle gizli kalmış rotaları keşfetme imkanı sağlıyor olması. Neredekal Mobil uygulamayı Android cihazınıza indirmek için buraya, iOS cihazınıza indirmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

1 – City Maps 2Go

seyahat uygulamalarıCity Maps 2Go uygulaması ile şehirlerin gezilip görülecek noktalarını kategorilerine göre inceleyebiliyorsunuz. Üstelik bu uygulamayı çevrimdışıyken de kullanabiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey uygulama içerisinde gideceğiniz şehri belirtmeniz. Sonrasında ise City Maps 2Go, sizler için rotanızda yer alan otelleri, restoranları, müzeleri ve daha pek çok yeri, yorumlara ve puanlara göre önünüze listeliyor.

2 – Google Translate

seyahat uygulamalarıÖzellikle yurt dışı seyahatlerde en büyük sorunlardan biri de yerel dili bilmemek olabiliyor. Ancak Google Translate, kelime ve cümleleri neredeyse birebir tercüme ederek iletişim kurmanızı kolaylaştırıyor. Bununla birlikte uygulamayı bir tabela üzerine getirdiğinizde, tabela üzerinde yazan metinleri tarayarak da istenilen dile çevirebiliyor. Fakat metin tarama kısmında şimdilik Türkçe yer almıyor.

3 – iFly

seyahat uygulamalarıYıl içerisinde sıklıkla havayolunu tercih edenler için fazlasıyla kullanışlı olan iFly uygulaması, dünya üzerinde bulunan 700 havaalanının uçuş detaylarını, park yerlerini, kafelerini, vs. listeliyor. Bizce iFly'ın en güzel özelliği, aktarmalı uçuşlarda zamanın nasıl değerlendirileceğine dair plan yapılabilmesine imkan sağlıyor olması.

4 – Jet Lag Rooster

seyahat uygulamalarıDünyanın bir ucundan diğer ucuna uçacaklar için bulunmaz bir uygulama Jet Lag Rooster. Sizin yapmanız gereken bulunduğunuz yer ile gideceğiniz yeri, yolculuk tarihinizi ve saatinizi girmeniz. Sonrasında Jet Lag Rooster, zaman farkını hesaplayarak size en iyi uyku planını çıkarıyor. Bunun yanı sıra uykudan en verim alabileceğiniz saatleri de bir çizelge üzerinde kullanıcılarına sunuyor.

5 – LiveTrekker

seyahat uygulamalarıLiveTrekker uygulamasının amacı, seyahatiniz sırasında gittiğiniz rotayı kayıt altına alarak, sonrasında interaktif harita üzerinde nerelere ne kadar zamanda gidilebildiğinizi göstermek ve sosyal ağlarda paylaşmanızı sağlamak. Ayrıca uygulamaya fotoğraf, not, ses kaydı ve video içerikleri yükleyerek seyahat günlüğü de oluşturabiliyorsunuz.

6 – PackPoint

seyahat uygulamalarıOldukça faydalı bir uygulama olan PackPoint, gideceğiniz bölgede ne gibi aktiviteler gerçekleştiğini ve bu aktiviteler için yanınızda götürmeniz gereken eşyaları listeliyor. Hava durumuna göre çantanızda bulundurmanız gereken şeyleri de gösteren PackPoint, çantanızda yer alan eşyaları not tutmanıza da imkan veriyor.

7 – Skyscanner

seyahat uygulamalarıNeredeyse herkes tarafından bilinen Skyscanner, farklı havayolu firmalarının uçuş detaylarını listeliyor. Fiyat karşılaştırma fırsatı da sağlayan uygulama, araç kiralama ve otel bulma gibi özelliklere de sahip. Seyahatinizi planlamadan önce hangi tarihte hangi havayolunun en uygun fiyatı sunduğunu bulmak için Skyscanner'ın fazlasıyla ideal bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

8 – Time Out

seyahat uygulamalarıBelirlediğiniz rota üzerinde bulunan restoran, kafe ve eğlence mekanlarını listeleyen bir uygulama olan Time Out, listelediği mekanların adres bilgilerini harita üzerinden göstererek mesafeyi de hesaplıyor. Ayrıca içerisinde güncel kültür, sanat ve müzik etkinliklerini de gösteren Time Out uygulaması ile rahatlıkla plan yapabilirsiniz.

9 – TravelMath

seyahat uygulamalarıGerek yurt içi gerek yurt dışı seyahatlerinizi planlarken işinizi oldukça kolaylaştıracak olan TravelMath, bulunduğunuz nokta ile varmak istediğiniz nokta arasındaki mesafeyi ölçüp, en uygun ulaşım aracını ve ulaşımın ne kadar süreceğini gösteriyor.

10 – TripAdvisor

seyahat uygulamalarıSeyahat planlama uygulamaları arasında en kapsamlılarından biri olan TripAdvisor, gerçek kullanıcı deneyimlerini baz alarak, otel, restoran, kefe ve müze gibi noktalar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. TripAdvisor uygulamasını kullanarak yakınınızda yer alan fırsatlara ulaşabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, uçak biletlerini karşılaştırarak en uygun fiyatlı uçuşları da görebilirsiniz.

11 – Wi-Fi Finder

seyahat uygulamalarıBulunduğunuz bölgedeki tüm kablosuz internet ağlarını gösteren Wi-Fi Finder, bu konuda işinizi kolaylaştıracak uygulamalardan biri. Zira seyahat ederken internet bulabilmek kimi zaman zor olabiliyor. Wi-Fi Finder bununla da kalmıyor, diğer kullanıcıların yorum ve değerlendirmelerine de yer veriyor, şifreli ağların şifreleri hakkında bilgi veriyor.

12 – Zomato

seyahat uygulamalarıİlk kez gittiğiniz bir şehirde, nerede ne yenileceğini ve ne kadar hesap ödeyeceğinizi bilemiyorsunuz. Bu konuda kullanıcıların imdadına yetişen Zomato, konumunuza en yakın işletmeleri, konseptlerini, menülerini ve diğer kullanıcı deneyimlerini listeleyerek sizi büyük bir yükün altından kurtarıyor. Rezervasyon yapabilme olanağı da sunan Zomato, oldukça kullanışlı bir uygulama olarak öne çıkıyor.

13 – XE Curreny

seyahat uygulamalarıBasitçe döviz çevirici olarak tanımlayabileceğimiz bir uygulama olan XE Curreny, tüm para birimlerini günlük döviz kuruna göre çevirme işlemini üstlenerek, harcamaların istenen birime göre karşılığını hesaplıyor. Böylece restoranda, otelde, mağazada, vs. gibi yerlerde ödemelerinizi rahatlıkla halledebiliyorsunuz.

14 – maps.me

seyahat uygulamalarıEn iyi harita uygulamalarından biri olan maps.me, istediğiniz ülkenin haritasını indirerek kullanmanızı sağlıyor. Cihazınız uçak modunda olmadığı sürece konumunuzu canlı olarak görebiliyorsunuz, çevrimdışı olsanız bile. Navigasyon özelliğini de içinde barındıran uygulamada, gittiğiniz veya gideceğiniz yeri işaretleyerek kısa notlar da tutabiliyorsunuz. Oldukça kapsamlı haritalara sahip olan maps.me, doğal parklardaki yürüyüş rotalarını dahi gösteriyor. Tüm bu özellikleri ile maps.me'nin Google Maps uygulamasından daha kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz.

15 – Couchsurfing

seyahat uygulamalarıÜcretsiz konaklama yapmak isteyenlerin gözbebeği Couchsurfing, 5 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Bir otelde ya da hostelde konaklamak yerine, yerel insanların evinde misafir olmanıza olanak sağlayan Couchsurfing sayesinde harika dostluklar kurabilir ya da bir rehber bulabilirsiniz. Üstelik tüm bunlardan ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz. Gideceğiniz şehirde yaşayan birinin evinde misafir olarak, yerel hayatı deneyimleme şansına erişecek olmanız ise işin en güzel kısmı.

16 – Shazam

seyahat uygulamalarıGittiğiniz bir ortamda kulağınıza hoş gelen bir müziği dinleterek, şarkının kime ait olduğunu gösteren Shazam, cihazınızda mutlaka yer alması gereken uygulamalardan biri. Şarkıları doğru bulma konusunda da oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Çok faydalı uygulama tavsiyeleri olmuş. Teşekkürler.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Her yerde karşımıza çıkan klasik uygulamalardan farklı farklı öneriler olması ne hoş. Her birine ihtiyacım olacak kadar uzun tatillerim olur umarım. :)

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Uygulamaların hepsi çok kullanışlı ama en sondaki uygulama "Neredekal :)" en faydalısı. :)

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Teşekkürler, çok faydalı.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)