Phaselis Antik Kenti

+ 6 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli
Telefon

Phaselis Antik Kenti Hakkında

Antalya – Kemer’e bağlı Tekirova beldesinde yer alan Phaselis Antik Kenti, Kemer ilçe merkezine yaklaşık 12 km uzaklıktadır. Eski bir Likya antik kenti olan yapı, muhteşem bir doğal güzelliğin ortasında yer alması nedeniyle de hem yerli hem de yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken yerlerin başında geliyor. Kent Antik Çağ’da üç limana ve zengin bir ormana sahip olması nedeniyle ünlü bir liman kenti olarak bilinmektedir ve M.Ö 690’da Rodoslular tarafından kurulmuştur. Kentin sahip olduğu limanların ismi Kuzey Limanı, Savaş Limanı ve Güneş Limanı’dır. Phaselis Antik Kenti’nin en ünlü yapıları ise Antik Su Kemeri ve hamam kalıntılarıdır. Ayrıca kentin içerisinde 1500 kişilik bir antik tiyatro bulunmaktadır. Kentin en önemli geçim kaynağını deniz ticareti oluşturmaktadır. Günümüze korunmayı başarmış pek çok kalıntının ulaştığı bölgede akropol, su kemeri, Roma hamamı, tiyatro, Roma agoraları mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Rodoslu koloniciler tarafından kurulan Phaselis Antik Kenti, kuruluşundan yüz yıl sonra Pers egemenliğine daha sonra Roma hakimiyetine geçmiştir. Konumu ve limanları ile oldukça ilgi gören bölge, en son girdiği Anadolu Selçuklu hakimiyetinden sonra terk edilmiştir. Bölge bugün de sahip olduğu muhteşem doğası, ünlü koy ve plajları ile ziyaretçilerine muhteşem bir deniz tatilinin yanı sıra kültür turu imkanı da sunmaktadır. Antalya için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Antalya otelleri adresini ve Antalya gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
3 değerlendirme
Phaselis Antik Kenti
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
14.08.2017
Erdoğan Maral
Yiyecek ve içeceğinizi yanınızda götürün
Harika bir antik kent ve plaja sahip. Fakat kesinlikle ve kesinlikle kim gidecekse yiyecek ve içeceğini yanına alsın, yoksa bizim gibi saçma sapan bir tosta 10 lira, suya 4 lira vermiş olursunuz. Müzenin kahvesi diye kıytırık bir büfe var, oradaki tek büfe olduğu için ve şehir merkezine uzak olduğu için tam bir fırsatçılık örneği sergiliyorlar. Küçücük bir hazır dondurmaya 8 lira dediler, gerisini siz düşünün. Yiyecek ve içeceğinizi yanınızda götürün, prim yaptırmayın şu simsarlara.
5/5 Mükemmel
28.12.2014
Ayşe Cik
İyi ki gelmişim diyeceğiniz muazzam bir yer. Denizin, yeşilin ve tarihin iç içe geçtiği enteresan bir atmosferi var. Kentin içinde yürürken kendinizi Yunan tanrıçası ya da tanrısı gibi hayal etmeniz çok olası. :)
5/5 Mükemmel
28.12.2014
Selma Töre
İyi ki gelmişim diyeceğiniz muazzam bir yer... Denizin, yeşilin ve tarihin iç içe geçtiği enteresan bir atmosferi var. Kentin içinde yürürken kendinizi Yunan tanrıçası ya da tanrısı gibi hayal etmeniz çok olası. :)