Yeni Başlayacaklar İçin Karavanla Seyahat Etmenin 11 Püf Noktası, Türkiye

Yeni Başlayacaklar İçin Karavanla Seyahat Etmenin 11 Püf Noktası

Görüşünüzü Paylaşın 17 Yorum

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

Yeni Başlayacaklar İçin Karavanla Seyahat Etmenin 11 Püf Noktası
Eğer içinizde bir yerlerde kıpırdayan bir özgürlük duygusu varsa, karavanla seyahat etmek de bir gün gerçekleştirmeyi düşlediğiniz hayallerinizden biridir hiç şüphesiz. Zira karavan demek bir nevi özgürlük demek. Bir yerlere yetişme telaşının olmadığı, sadece sizin isteğinize göre şekillenen, hayatınıza kendiniz gibi insanlar katacağınız müthiş bir seyahat şekli karavan. Rota bellidir ama kesin olan bir şey var ki; karavanla seyahat eden kişinin kağıt üzerindeki rotadan ziyade, yüreğinde çizdiği rotayı takip edeceği aşikardır. Tüm bunların ışığında, karavan hayalini bir an önce gerçekleştirmek isteyen gezgin ruhlulara rehber niteliğinde bir liste hazırladık.

1 – Karavan Kiralamaktan Başlayalım

karavanla seyahatÖncelikle şunu bilmelisiniz ki, karavanla seyahat etmek için karavan satın almak gerekmiyor. Karavan kiralayan pek çok firma hizmet veriyor günümüzde. Seyahatinizin kaç gün süreceğine ve kişi sayınıza göre uygun bir karavan kiralayabilirsiniz. 3 kişi ve daha az kişi sayısı için 10 m2'lik küçük karavanlar idealdir. Kamyon kasa ve römorklu, yani aracınızın arkasına bağlayacağınız ve moto karavan modelleri için B tipi ehliyet yeterli. Ancak doğrudan tır şeklindeki karavanlar için bundan daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Kiralayacağınız karavanın içerisinde; yatak, mutfak, sandalye, TV, bardak, tencere-tabak, ocak, dolaplar, duş ve tuvalet gibi demirbaş ihtiyaçlar bulunuyor genelde.

2 – Asla Plansız Yola Çıkmayın

karavanla seyahatEvet, karavan özgürlüğün ikinci adı ancak yeni başlayacak olanların temkinli davranması ve rotasını da önceden belirlemesi gerekiyor. Bir kere elektrik ve su ihtiyaçlarınız için karavan kamplarında konaklamanız en doğrusu. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de doğası güzel ve bol yeşillikli karavan kamplar bulunuyor. Günlük 50-100 TL gibi değişen ücretlerle kalabiliyorsunuz. Karavan kampları, karavan kültürünü yakından tanımanızı da sağlayacaktır.

3 – Gerekli Ekipmanlar İçin Bir Liste Çıkarın

karavanla seyahatÖncelikli olanlardan başlayalım; uzatma kablosu, çamaşır ipi, birkaç metre tel, fener, alet edevat çantası ve su hortumu mutlaka bulunmalı. Ayrıca, karavan dediğimiz şey oldukça büyük bir araç. Sizin de ilk kez böyle bir yolculuğa çıktığınızı düşünürsek, engebeli ve zor arazilerde bayağı bir zorlanabilir ve karavanı bulunduğu yere bırakıp, gitmek istediğiniz koya ya da değişik mekana karavansız devam edebilirsiniz. Bu nedenle; uyku tulumu, çadır, elektrik ve ateş kaynağı gibi ekipmanlara da ihtiyacınız olabilir. Karavanınız küçükse içerisinde klima olmayabilir, küçük bir pervane de ekleyin listeye. Sinek kovucu ve haşerat giderici spreylere de çok ihtiyacınız olacak.

4 – Güvenliğinizi Riske Atmayın

karavanla seyahatBir kere tekin olmayan yerlerde kesinlikle konaklamayın. Savrulma ve devrilme ihtimaline karşılık hızınız 80 km'nin üzerine çıkmasın ve mümkünse iki sürücü olarak yola çıkın. Lastik kontrollerinizi mutlaka yaptırın ve olası lastik patlamasına karşı hazırlıklı olun. Yanınızda bir ilaç çantası olursa güzel olur. Bunlar genel olarak dikkat etmeniz gereken şeyler. Gözünüz korkmasın, karavan son derece güvenli bir seyahat şeklidir.

5 – Seyahatiniz Boyunca Disiplinli Olun

karavanla seyahatÖzgürlük ve disiplin kelimelerinin yan yana gelmesi biraz abes duruyor, farkındayız. Ancak alan küçük olunca bazı kurallar koymaya da ihtiyaç duyuyor insan. Disiplin derken de asker disiplininden söz etmiyoruz tabi. Yattığınız yeri toplayın, mutfağı düzenli tutun ve karavanın içine ayakkabı ile girmeyin yeter.

6 – Karavanı Her Zaman Ağaç Gölgesine Park Edin

karavanla seyahatYoksa sabah kan ter içinde uyanabilirsiniz. Özellikle karavanın içinde 4 kişiyseniz gerçekten çok sıcak olacaktır. Böcek ve sinek sorunundan dolayı camı ve pencereyi de öyle sık sık açamayacaksınız. Dolayısıyla karavanı her zaman ağaç gölgesine park etmeye özen gösterin.

7 – Elektrik ve Su Bir Karavan İçin Her Şeydir

karavanla seyahatBir karavan için elektrik ve su her şeydir, hatta her şeyin de ötesindedir. Bu nedenle karavan kamplarında su deposunu doldurmayı ve aküyü kontrol etmeyi unutmayın. Özellikle araç çalışmıyorken ve elektrik kaynağına bağlı değilken herhangi bir elektrikli aleti çalıştırmamaya dikkat edin. Akü biterse hoş olmaz zira.

8 – Varsa Bisiklet ya da Motosikletinizi Yanınızda Götürün

karavanla seyahatKaravan büyük bir araç olduğu için bisikletinizi yanınızda götürmeniz sorun olmayacaktır. Hatta bazı karavanlarda motosiklet koymanız için bölmeler yer alıyor. Hem etrafı keşfetmek hem de merkeze uzak olduğunuz durumlarda bisiklet ya da motosiklet çok işinize yaracaktır.

9 – Gelelim Banyo ve Tuvalet İşlerine

karavanla seyahatKaravanlarda genelde 30 ila 10 litre su tankları oluyor. Yani 1 günde rahatlıkla banyo yapıp bulaşık yıkayabilirsiniz. Tuvalet için ise ayrı bir pis su tankı bulunuyor. Atıklar, ufak jet motoruna benzer bir sistemle dışarı fışkırtılıyor ve bu sistem genelde aracın altında ya da yan tarafında oluyor. Yalnız atıklarınızı otoyola değil de, boş tarla veya toprak yola boşaltmanızı öneriyoruz, çevreyi olabildiğince temiz tutmalıyız. Aracı durduğunuzda bir düğme ile boşaltma işlemini yapabilirsiniz. Hijyenik olması açısından bu işlemi 4 günde bir yapmalısınız.

10 – Bunlara Dikkat Edelim

karavanla seyahatİlk kez karavanla yolculuğa çıkacağınız için ilk günlerde mide bulantısı yaşayabilirsiniz, bu çok normal. Karavan sürekli sallanıyor olacak ve siz karavandan inip yere bastığınızda bile yer sallanıyormuş gibi hissedebilirsiniz, bu da çok normal. Bir de küçük bir yaşam alanınız olacağından, başınızı dolaplara çarpmanız da olası. Olabildiğinizce dikkat edin.

11 – Karavancı Selamı Diye Bir Şey Var

karavanla seyahatSiz ilk kez böyle bir seyahate çıkıyor olabilirsiniz. Ancak karavan dediğimiz şey bir kültür, hatta bir yaşam biçimidir. Karavancılar birbirlerini tanısınlar veya tanımasınlar, karşılaştıklarında birbirilerine korna ile selam verirler. Ayrıca yolda başınıza bir iş geldiğinde, sizi gördüğü anda yardıma koşacak ilk kişi yine bir başka karavancıdır. Karavancılar birbirilerine her daim yardım ederler. Çünkü karavancı olmak bunu gerektirir.
17 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
17
/

-

Yazılanları tam olarak okudum, karavan işi herkesin uygulayabileceği bir yöntem değil gibi göründü, dinleneyim derken yorgunluk ve tedirginlik öne çıkabilir.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Okuması oldukça keyifli ve objektif bir bakış açısı sunması itibariyle bu püf noktaları oldukça yararlı olmuş. Kaleminize sağlık.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Onlar ki düşler ülkesinin kuşları... Hep bir yerden bir yerlere uçup dururlar...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

En çok istediğim şey! Yazıyı okuyunca endişelendim. 1 ay geçirmek istiyorum karavanla! İstediğim her koyda, her yerde kalmak istiyorum! Her gece kamp alanına bağımlı olmadan, güvenli bir seyahat için ne tür bir donanımda karavan kiralamalıyım?(Yaşlı annemi de almak istiyorum yanıma.) Yardımcı fikir rica ediyorum. Sağ olun.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Bilgilendirmeleriniz mükemmel olmuş, ülkemizde emekleme aşamasında olan karavanda yaşamak ya da karavan tatili düşünenlere ışık olacağına inanıyorum. Özellikle 7. madde olan elektik ve su konusuna dikkat çekmek istiyorum, zira ben yeni bir karavancıyım, solar panelsiz olarak eşimle çıktığımız (Kuşadası-Ören-Akyaka-Marmaris ve tüm koyları) 25 günlük turumuzda 190 amperlik akümüze rağmen buzdolabı konusunda zaman zaman zor günlerimiz oldu, suyumuz 140 lt. depo yetti zira geçtiğiniz tüm köylerde köy çeşmelerinden bile dolduruyorsunuz.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Seyahati çok seviyorum. Ehliyetim var ama hiç karavan kullanmadım. Bir arkadaşla gezmek istiyorum. Güvenilir olmalı... İzmir' den. ( Karşıyaka)..

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Karavan kampinglerine neden muhtaç olalım ki özgürce bir gezi için? Güneş paneli ile elektriği hallettik mi su her yerden doldurulabilir. Karavan özgürlük olmalı, bağımlılık değil...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Bu güzel yazı ve araştırma için teşekkürler. Aşağıdaki arkadaşlar da bu konuda bayağı güzel işler çıkarıyorlar, incelemenizi isterim açıkçası. https://www.youtube.com/watch?v=UbrO6bkAY9A

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (1)
17
/

-

Tüm karavancılara selam olsun, iki yıl sonra karavan alarak önce Türkiye, sonra da Avrupa'yı gezmeyi planlıyorum. Keyifli ve özgür bir yaşam şekli olduğunu düşünüyorum.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Bilgileriniz için teşekkürler. Ben de bir sene sonra emekli oluyorum. Ev yerine bir karavan alıp özgürce dolaşmak istiyorum. Bu yıllardır hayalini kurduğum özgürlük. İnşallah sağlığımız, sohbetimiz yerinde olduğu sürece bu tutkuyu yaşayacağım. Saygılarımla.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

İlgilenen arkadaşlara çekme karavan tavsiye etmiyorum. Yolda kullanımı ve manevrası zor. Minibüs tipi karavanlar çok daha iyi ancak bizde kiralamak zor, zira sayı az ve pahalı. En iyisi satın almak. Kullanılmış alınırsa dikkat edilmesi gereken nokta şu: Şimdi çok kullanılmış, 200-300 bin km yapmış eski panelvanları biraz masraf yaparak sanki hep karanvanmış gibi fahiş fiyatlarla satıyorlar. Km'yi düşürdükleri de oluyor. Dikkat edilmezse araç başınıza çok iş açar ve tatiliniz rezil olur. Karavan yerleri de sınırlı ve pahalı. Kendiniz tenha olmayan yerleri bularak daha güzel tatil yapabilirsiniz.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Karavan ile yurt dışına nasıl çıkılıyor ve nerelerde ne kadar süre kalabiliyoruz? Geri dönmek zorunda mıyız vb. gibi yurt dışı seyahatlerine çıkanlar bilgilendirebilirler mi?

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Aracım 2016 model 1200 beygir skoda fabia. 750kg ağırlığındaki bir karavanı çeker mi?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Karavan konaklama tesisleri hakkında bilgiler de rica ediyorum

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Değerli bilgiler için teşekkürler. Türkiye'de kamping ücret tarifesi olmadığı için herkes kafasına göre fiyat uyguluyor malesef. Otel parası isteyeni mi ararsın, bakımsız yerleri mi. Bu kampingler için mutlaka düzenleme yapılması gerekli.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

1800 2000 motorarabalar çeker bunun altindaki araba zorlanir bir sure sonra motor catlar arabadan olursunuz arazitipi jipler en uygunudur bu jipler 500000tlden baslar herkesin gucu yetmez bence en uygunu cadir senelerce cadirda yattim bir ksc kere yilan fare kirkayak girdi onlemek icin kedi aldim simdo rahatım

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
17
/

-

Herkese merhaba,motokaravanimizla karavan kampları disinda,mesela bir şehir merkezinde veya Deniz kenarında bir yerde konaklayabiliyormuyuz.yasal olarak bir sıkıntı oluyormu

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)