Kum Plajları İle Çocuklu Ailelerin Gidebileceği Tatil Beldeleri, Türkiye

Kum Plajları İle Çocuklu Ailelerin Gidebileceği Tatil Beldeleri

7 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Kum Plajları İle Çocuklu Ailelerin Gidebileceği Tatil Beldeleri
Çocuklu aileler, tatilde gidecekleri yere karar verirlerken pek çok kıstası gözden geçirmek durumunda kalıyorlar. Zira özellikle küçük çocuğu olanlar için gidecekleri yerde kum plaj, sıcak ve sığ bir deniz birincil öncelik olarak görülüyor. Bununla birlikte temiz ve nemsiz bir hava gibi unsurlar da ailelerin karar mekanizmasını doğrudan etkiliyor. Daha büyük çocuğu olan ailelerde ise doğa ve su sporu aktivite imkanlarının olması gibi etkenlerin ön plana çıktığını gözlemliyoruz. Biz de tüm bunların ışığında, çocuklu ailelerin "tatilde nereye gitsek" sorusuna cevap olabilecek bir liste hazırlayarak, tüm bu saydığımız kriterleri bünyesinde barındıran tatil beldelerini mercek altına aldık.

*Sizin de bu liste dışında tecrübe ettiğiniz yerler varsa, yazının sonundaki yorum kısmına belirterek diğer ailelerle tavsiyelerinizi paylaşabilirsiniz.

1 – Ayvalık

ayvalıkBalıkesir'in popüler tatil beldelerinden biri olan Ayvalık, sahip olduğu taş sokakları, oksijeni bol doğası ve tertemiz denizi ile harika bir tatil imkanı sunuyor. Ayvalık Merkez'e 8 km mesafede bulunan ve 7 km uzunluğunda olan Sarımsaklı Plajı ise, beldenin en ünlü plajı olarak biliniyor. Hem kum hem de denizinin sığ olmasından dolayı da çocuklu aileler için Sarımsaklı Plajı'nın fazlasıyla ideal olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz burada bulunan konaklama alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz.

2 – Ölüdeniz

ölüdenizZaten plajı ile son derece ünlü olan beldelerimizden biri olan Ölüdeniz, çocuklu ailelerin tercih ettiği bir başka tatil beldesi. 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz Plajı'na ev sahipliği yapan Ölüdeniz, çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlıyor sezon boyunca. Avrupa'da Blue Lagoon ismi ile bilinen bu plaj, tertemiz kumsalları ve durgun denizi ile çocuklu ailelerin gözdesi olabilecek plajlardan bir tanesi olarak listedeki yerini alıyor. Eğer Ölüdeniz tatilinizi daha ekonomik bir şekilde değerlendirmek isterseniz, sitemiz üzerinden Ölüdeniz otel fiyatları arasında karşılaştırma yaparak, aynı otele daha ucuza rezervasyon yaptırabilirsiniz.

3 – Çeşme

çeşmeİzmir'in popüler tatil beldelerinden biri olan Çeşme, incecik kumlarla kaplı plajları ile çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Özellikle Ilıca Plajı, küçük çocuğu olan ailelerin rahatlıkla tercih edebileceği bir plaj. Deniz, uzun bir mesafe boyunca sığ ve sıcaklığı da oldukça ideal. Dolayısıyla burası size bu anlamda büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Bu arada Çeşme otelleri arasından dilediğiniz bir tanesini seçip size en uygun otelde konaklama yapabilirsiniz.

4 – Alanya

alanyaAntalya'nın en önemli turistik beldeleri arasında yer alan Alanya, uzun tatil sezonu boyunca yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti misafir ediyor. Alanya'da bulunan ve 2 km'lik uzunluğu ile bilinen Kleopatra Plajı, renkli kumları, tertemiz denizi ve 8-10 metreye kadar sığ olmasıyla küçük çocuklu aileler için de son derece güvenli bir ortam oluşturuyor. Mavi bayrak sahibi de olan plajın etrafında çok sayıda konaklama alternatifi de mevcut. Ekonomik bir Alanya tatili için Alanya otel fiyatları arasında karşılaştırma yapmayı ihmal etmeyin.

5 – Didim

didimHem Ege'nin hem de Aydın'ın gözde tatil merkezlerinden biri olarak bilinen Didim, antik kentleri, pırıl pırıl denizi ve altın sarısı kumsalları ile her yıl çok sayıda turisti misafir ediyor. Didim'in en meşhur plajı olan Altınkum Plajı ise, çocuklu ailelerin güvenle denize girebileceği plajlardan biri ülkemizde. 500 metre uzunluğunda olan plaj, mavi bayrak ödülü almış plajlarımızdan biri aynı zamanda. Siz şezlongunuzda kitabınızı okurken, çocuklarınız da güvenle denize girebilirler burada.

6 – Kızkalesi

kızkalesiMersin'in sahip olduğu güzel sayfiye yerlerinden biri Kızkalesi. Belde, kendisiyle aynı ismi taşıyan bir plaja da ev sahipliği yapıyor. İncecik kumları ve muhteşem manzarası ile gönüllerde taht kuran Kızkalesi Plajı, mavi bayrak sahibi plajlarımızdan biri aynı zamanda. Denizinin muhteşem olmasının yanı sıra, 50 metreye kadar sığ olması ve birden derinleşmemesinden dolayı küçük çocuklu aileler için oldukça ideal bir plaj olma özelliği taşıyor Kızkalesi Plajı.

7 – Datça

datçaÜlkemizin en güzel tatil beldeleri arasında gösterilen Datça, kumsalları, doğal zenginlikleri ve tarihi dokusu ile bir gidenin bir daha gitmek isteyeceği kadar hafızalardan silinmeyecek güzelliklerle dolu. Datça uygun oteller, sadece kum plajları ile değil, nemsiz ve oksijeni bol havası ile de çocuklarınızla birlikte oldukça rahat bir tatil yapmanıza imkan sağlıyor. Elbette merkeze yürüme mesafesinde bulunan çok sayıda plaj da var. Özellikle Kumluk Plajı, hem ince kumları hem de denizin sığ olmasından ötürü çocuklu ailelerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

8 – Akyarlar

akyarlarBodrum'un gözbebeklerinden biri olan Akyarlar, sahip olduğu masmavi denizi ve sapsarı kumsalı ile çocuklu ailelerin oldukça rahat edebileceği bir tatil merkezi. Eski bir Rum köyü olan Akyarlar, Bodrum Merkez'e yaklaşık 20 km mesafede bulunuyor. Akyarlar'da su derinliğinin sahilden 50 metreye kadar gittiğinizde bile diz mesafesinde kalıyor olması, burayı küçük çocuklu aileler için ideal kılıyor.
7 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
7
/

-

Fethiye'de alabildiğine uzanan Çalış sahili vardır. Kumsalın hemen arkasında yürüme yolu oteller, restaurantlar, cafeler mevcuttur. Hotel fiyatları da genellikle uygundur.

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Dünyaca ünlü Patara Plajı'nı unutmuş olamazsınız. Muhtemelen yeriniz yetmedi. Ayrıca Dalaman Sarıgerme Plajı da mutlaka eklenmeli.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Datça hariç bütün koylara gittim. Sıcak deniz suyu sevenler Kızkalesi ve Didim'i, Bodrum'u tercih edebilir. Ayvalık çok güzel fakat su soğuk. Benim çocuklarım her şartta denize girer. Cennet ülkemin cennet koyları. Hepsi birbirinden güzel.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Pamucak, İztuzu, Patara, Alanya İncekum ve Side Kum Plajı, çocuklar için deniz derinliği olarak tercih edilecek yerlerin başında gelir.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Dünyada kendi kendini temizleyen tek körfez olan Saros Körfesi Enez Altınkum Plajı.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

ALANYA Kleopatra neresi sığ.. değil çocuk normal turist için bile zorlu bir deniz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

turkiyenin en guzel plajlari, altinkum cesme, ve ilica plaji, mutlaka denemelisiniz

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)