Ölüdeniz: Gezilecek Yerler Yapılacak 10 Şey, Turlar - Geziler

Ölüdeniz: Gezilecek Yerler Yapılacak 10 Şey

Yorum Yok

Turlar - Geziler Sevgi Özdil

Ölüdeniz: Gezilecek Yerler Yapılacak 10 Şey
Yaz tatillerinin en sevilen bölgelerinden biri olan Ege'de yer alır Ölüdeniz. Yeryüzünün en güzel denizine ve kumsallarına ev sahipliği yapan Ölüdeniz, Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir. Ege'nin gözbebeği olarak nitelendirilen destinasyonlarından Ölüdeniz'de yıl boyunca ılıman Akdeniz iklimi hakimdir. Doğal güzellikleriyle göz kamaştıran bu beldeye en yakın havaalanı olan Dalaman Havalimanı 55 km uzaklıkta konumlanmaktadır. Fethiye ilçe merkezi ise 13km mesafede olup 15 dakikalık araç yolculuğuyla ulaşılabilmektedir.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.
Muğla'nın en sevilen destinasyonları arasında gösterilen Fethiye'ye bağlı Ölüdeniz; dupduru denizi, tarihi dokusu, yeşille mavinin kucaklaştığı doğasıyla, Kelebekler Vadisi'yle, gökyüzünde süzülen rengarenk paraşütleriyle, Babadağ'ın gölgesinde uzanan altın kumlarıyla enfes manzaralar sunmaya devam etmektedir. Konaklamada ise Ölüdeniz otelleri oldukça revaçta.
Ölüdeniz manzaraTatil için Ölüdeniz'i tercih ederseniz; Babadağ'dan atlayarak tandem yamaç paraşütü yapabilir ya da günübirlik jeep safarilere katılarak Saklıkent Kanyonu'nda rafting ve sonrasında çamur banyosu yapabilirsiniz. Bölgenin tarihi dokuya sahip antik kentlerini keşfedebilir, trekking gibi macera sporlarına katılarak tatillerine daha fazla heyecan katma olanağına sahip olursunuz. Ayrıca Mavi Mağara ve Akvaryum Koyu da yüzerek denizin tadını çıkarabilirsiniz.

1 – Ölüdeniz Tabiat Parkı ve Belcekız Plajı

Ölüdeniz Tabiat Parkı ve Belcekız PlajıBelcekız beldesinde yer alan Ölüdeniz Kum Burnu, hep fotoğraflarda karşımıza çıkan görseliyle hafızlara kazınmış olan yerdir. Tertemiz, sığ denizi, bembeyaz kumlu plajı ve turkuaz, berrak sularıyla dünyanın en güzel plajları arasında gösterilmektedir. Kıdrak Koyu ve Ölüdeniz Kum Burnu'nun bir arada bulunduğu bu özel bölge, Ölüdeniz Tabiat Parkı'na dahil olup hem koruma altında hem girişleri ücretlidir. Dünyaca ünlü bu nokta, Belcekız Plajı olarak da bilinmektedir. Lagünün denize bakan kıyıları ne kadar dalgalı olursa olsun Ölüdeniz kısmı her zaman sakin ve durgun olduğu için bu isimle anılıyor. Lagünden çıkan kaynak suları, bölgede denizin diğer bölgelere göre daima daha az tuzlu, daha berrak ve temiz olmasına neden oluyor.

2 – Ölüdeniz Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz Kelebekler VadisiÖlüdeniz'in hem en etkileyici yerlerinden biri hem de dünyaca ünlü doğa harikası olan yeri, Kelebekler Vadisi. Vadi ‘Kaplan Kelebekleri' ve diğer türlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu büyüleyici güzellikteki vadiyi keşfederken onlarca çeşit kelebek size eşlik edecek. Vadinin sonundaki mini şelaleyi de görmeden buradan ayrılmayın. Babadağ eteklerindeki bir koyda bulunan Kelebekler Vadisi, 1995 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı ilan edildi. Böylece koruma altına alınan bu bölgeye yapılaşma izini verilmemektedir.

3 - Ölüdeniz Babadağ Paraşüt Atlayışı


Ölüdeniz Babadağ Paraşüt AtlayışıBabadağ'ın eteklerinde kurulmuş bir şehirdir Ölüdeniz. En tepe noktası denizden 2000 metre yükseklikteki Babadağ, hava şartlarının elverişli olduğu günlerde paraşütçülerin atlayış için seçtiği yerlerden biridir.

4 - Kabak Koyu Vadisi

Kabak Koyu VadisiAntik Likya Yolu üzerinde bulunan bu doğa harikası yer, ağaç evleri ve bungalov tarzı otelleriyle ünlü. Otelleri dışında tertemiz denizi ve el değmemiş doğasıyla saklı bir cennet Kabak Koyu Vadisi. Sizeler de Ölüdeniz tatilinizde bu bölgeyi de keşfedebilirsiniz.

5 - Likya Yolu

Likya YoluÖlüdeniz'den de geçen bir yoldur Likya Yolu. Bu tarihi yol 3 bin yıllık bir ticari geçmişe sahiptir ve dünyanın en uzun yürüyüş rotalarından biridir. Likya Yolu'nun bazı yerleri denize yakınken bazı tarafları da 1800 metre yükseklikte olup, doğayla hem mücadele edilecek hem de yürümenize değecek bir yerdir.

6 - Saklıkent Kanyonu

Saklıkent KanyonuÖlüdeniz tatilinize renk katacak olan ve mutlaka görülmesi gereken doğa harikalarından biri de Saklıkent Kanyonu'dur. Kanyonun boyunca bir yürüyüş yolu sizi kanyonun iç taraflarına kadar götürüyor. Yürüyüş yolunun bittiği bir noktada kanyonun ilerisine gitmek için buz gibi akan nehrin içinden geçmeniz gerekecek. Burayı geçtikten sonra yürüyerek kanyonun içini keşfetmeye devam edebilirsiniz. Gökyüzüne uzanan kayaların arasında yaklaşık bir buçuk kilometrelik bir parkur var. Parkuru tamamladıktan sonra isterseniz burada mini bir rafting yapabilirsiniz. Sonrasında ise nehir kenarında hizmet veren tesislerden birinde dinlenerek leziz bir yemek yiyebilirsiniz. Günübirlik jeep safarileri düzenleyen firmalar buraya uğramaktadır ve öğle yemeği servisini burada vermektedir.

7 – Kıdrak Koyu

Kıdrak koyuÖlüdeniz'de bulunan Kıdrak Koyu, bölgenin en gözde kamp yerleri arasındadır. Koy, Ölüdeniz Plajı'nın bir kilometre uzaklığında yer almaktadır. Ölüdeniz Plajı'ndan doğuya doğru 1 km kadar giderseniz Kıdrak Koyu'nun tüm güzelliğine şahit olursunuz. Kolay bir ulaşım yoluna sahip olan koyun ince kumlu ve geniş bir plajı vardır.

8 – Ölüdeniz Jeep Safari

Ölüdeniz Jeep SafariÖlüdeniz'de hizmet veren tur firmaları özellikle yaz aylarında her gün safariler düzenlemektedir. İster 10 kişilik ciplerle isterseniz de 2 kişilik ciplerle bu safarilere katılarak bütün gün hem eğlenceli hem de aksiyon dolu saatler geçirebilirsiniz. Safariler için firmalar misafirlerini sabah servislerle otellerinden alıyor ve akşam etkinlikten sonra tekrar servislerle otellerine bırakıyorlar.

9 – Ölüdeniz Tekne Turu

Ölüdeniz Tekne TuruÖlüdeniz limanından her gün günübirlik gezi teknelerini turlar düzenlemektedir. Sabah 10:00 gibi hareket eden tekneler Ölüdeniz ve Fethiye'nin enfes koylarına uğrayarak misafirlerine harika bir gezi sunmaktadır. Akşam saat 18:00'a kadar sürene bu turlarda öğle yemeği de servis edilmektedir.

10 – Ölüdeniz Tüplü Dalış

Ölüdeniz Tüplü DalışYeryüzü güzellikleri kadar su altı güzelliklerine de sahip olan Ölüdeniz'de profesyonellerin ve dalışa meraklıların katılabileceği tüplü dalış turları düzenlenmektedir. Bu turlar arasında ister yarım günlük ister tam gün süren dalış turlarına katılabilirsiniz. İlk kez deneyecekseniz de sakın korkmayın zaten profesyonel bir eğitmen size deneme dalışınız esnasında eşlik edecek.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)