Alanya: Gezilecek Yerler Yapılacak 11 Şey

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Turlar - Geziler Sevgi Özdil

Alanya: Gezilecek Yerler Yapılacak 11 Şey
Akdeniz'in en harika koylarından, doğal güzelliklerinden ve tarihi dokusundan nasibini alan Alanya, özellikle yaz sezonuna yerli ve yabancı tatilcilerin göz bebeği. Antalya'nın bir ilçesi olan Alanya tatil için en çok tercih edilen tatil bölgelerinin başında geliyor. Yalnızca doğal güzellikleri ile değil, tarihi yapıları ile de göz dolduran Alanya'da gezilecek pek çok yer var.
Eğer Alanya'da tatil yapıyorsanız klasik bir tatilden çok farklı zaman geçirebilirsiniz. Gezmeyi seven tatilcilerdenseniz sizin için hazırladığımız Alanya gezilecek yerler listemize mutlaka göz atın. Konaklamada ise Alanya otelleri sayfamızdan hem konaklama hem de tatil bütçenize uygun bir tesis bulabilirsiniz.

1 - Alanya Kalesi

Alanya KalesiAlanya'nın simgesi haline gelmiş olan Alanya Kalesi, şehrin merkezinde yer alıyor. Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan kale bölgede gezilen ve keşfedilen ilk yerler arasında ve kesinlikle kaleyi gezmeden Alanya'dan dönmenizi tavsiye etmiyoruz.

2 – Alanya Kleopatra Plajı

Alanya Kleopatra PlajıAkdeniz'in en plajlarından biri olan Kleopatra Plajı adını M.Ö.69- M.Ö. 30 yılları arasında yaşamış ve antik Mısır'ın son Helenistik kraliçesi olan Kleopatra'dan alır. Plaj özellikle yaz aylarında deniz sezonun açılmasıyla birlikte yüz binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Plajın ismiyle ilgili en çok anlatılan rivayetlerden biri de Mısır kraliçesi Kleopatra'nın Alanya'daki bu plaja gelerek yüzdüğü ve hatta Kleopatra'nın bu plaja inmek için bir tüneli olduğu da anlatılır.

3 – Alanya Dim Çayı

Alanya Dim ÇayıDim Çayı, Alanya'nın Akçatı Köyü'nde olup misafirlerini bekliyor. Alanya ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Dim Çayı piknik alanlarıyla, restoranlarıyla ve pansiyonlarıyla doğanın kucağında muhteşem bir nokta. Burada bulunan göl kıyısındaki teras ve ahşap platformdaki masalarda yemeklerinizi yiyip, ardından uykunuz geldiğinde dinlenme localarında mis gibi bir havada temiz bir uyku çekebilirsiniz.

4 – Alanya Dim Mağarası

Alanya Dim Mağarası Doğal oluşumlarıyla dikkatleri üzerine çeken Dim Mağarası Antalya il merkezine 145 kilometre, Alanya ilçe merkezine ise 11 kilometre mesafede bulunuyor. En eski çağlardan günümüze kadar herhangi bir tahribat olmadan gelmeyi başarabilen Dim Mağarası, bir zamanlar yöre halkı tarafından barınak olarak kullanılmış. Bir süre sonra 1986 yılında mağara bilimciler tarafından ölçümleri yapılmış olup bu doğa harikası yer turizme kazandırılmıştır. Turizm'e kazandırılması ise 1996 yılında bir şirket devletten kiralamış ve içinde çalışmalar yapılmıştır. 1998 yılında tamamlanan çalışmanın ardından aynı yıl ziyarete açılmıştır.

5 – Alanya Fosforlu Mağara

Alanya Fosforlu MağaraAlanya tatilinizde, bölgenin neresinde olursanız olun, bir deniz mağarası özelliği taşıyan Fosforlu Mağara'nın sahip olduğu güzelliklere şahit olmalısınız. Mağara, bir deniz mağarası olduğu için içinden küçük teknelerle geçilebiliyor. Mağarayı geçtikten sonra kendinizi mağara ağzındaki tertemiz sulara atıp, deniz keyfini farklı bir atmosferde yaşayabilirsiniz. Küçük bir gezi teknesiyle hem yüzmek hem de eğlenmek ve farklı bir yer keşfetmek için Fosforlu Mağara'yı rotanıza dahil edebilirsiniz.

6 – Alanya Sapadere Kanyonu

Alanya Sapadere KanyonuSapadere Köyü'nde bulunan kanyon, sahip olduğu manzarasıyla ve çayıyla hem dinlendirici hem de keyiflendirici bir noktadır. Sapadere Kanyonu 750 metre uzunluğunda olup yüksekliği 400 metreye kadar çıkmaktadır. Sapadere Kanyonu Alanya'ya sadece 40 km mesafede konumlanmaktadır.

7 - Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi1967 yılında yapılan Alanya Müzesi, iki bölümden oluşmaktadır. Arkeoloji ve etnoloji bölümlerinden oluşan müze, birçok değerli eseri bünyesinde bulundurmaktadır. Alanya Arkeoloji Müzesi'nde; Yunanlılar, Romalılar, Lidyalılar ve Bizanslılar başta olmak üzere birçok medeniyetten kalan tarihi eserler sergilenmektedir. Alanya Müzesi, Anadolu'nun değişik yerlerinden getirtilen tarihi eserleriyle zenginliğini arttırmıştır ve adeta birçok esere paha biçilememektedir. Arkeoloji bölümünün en önemli yapıtı Herakles'in bronzdan yapılan heykelidir. Heykel yine 1967 yılında Alanya'da bulunmuştur.

8 - Alanya Atatürk Evi Müzesi

Alanya Atatürk Evi Müzesi18 Şubat 1935 yılında Alanya'yı ziyaret eden Atatürk'ün, bu ziyareti sırasında kalıp dinlendiği bu ev, sahibi Tevfik Azakoğlu tarafından Kültür Bakanlığı'na bağışlanmıştır. Bakanlık 1987 yılında bu evi restore ederek Alanya Atatürk Evi Müzesi olarak halkın ziyaretine açmıştır. Alanya Atatürk Evi Müzesi'nin birinci katında bulunan odalarında, Atatürk'ün kişisel eşyaları, fotoğraflar, Atatürk'ün Alanyalılara yazmış olduğu bir telgraf ve diğer tarihi belgeler sergileniyor. Müzenin ikinci katında yer alan odalarda ise tipik Alanya evi çalışanları canlandırılıyor ve çevreye özgü etnografik eşyalardan örnekler gösteriliyor.

9 – Alanya İotape Antik Kenti

Alanya İotape Antik KentiTarihle doğanın buluştuğu bir nokta olan İotape Antik Kenti, Alanya'nın 33 kilometre doğusundadır. Akdeniz'in kıyısında bir Kilikya kenti olan İotape, ismini Kommagene Kralı olan 4. Antiochus'un karısından alır. Buradaki kalıntıların çoğu Bizans dönemine aittir. Akropol, orta çağ kalesi, anıtsal mezarlar, nekropolis ve tapınak bölgede görebileceğiniz kalıntılar arasındadır.

10 – Alanya Damlataş Mağarası

Alanya Damlataş MağarasıAntalya'da bulunan Damlataş Mağarası yerli ve yabancı turistlerin tatilleri sırasında oldukça yoğun ilgi görmektedir. Alanya'nın içerisinde bulunan Damlataş Mağarası, 1948 yılında vapur iskelesi inşaatında kullanılan bir taş ocağı olarak kullanılıyordu. Bu bilgiye, şu anki yerinde dinamit patlaması sonucu ulaşılmıştır. Damlataş Mağarası hakkında ilk araştırma yapan isim Galip Dere tarafından gerçekleştirilmiştir. İkinci dünya savaşı döneminde ortalığa atılan gaz bombalarından korunmak isteyen astım hastası Almanlar, burada şifa bulurlarmış. Bu haberi okuyan Galip Dere mağarayı sağlık incelemelerinden geçirmiştir ve sonunda mağaranın astıma iyi geldiği tespitinde bulunmuşlardır.

11 - Kızıl Kule

Kızıl kule Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Kızıl Kule, beş katlı ve sekizgen bir mimariyle inşa edilmiştir. 33 metre yüksekliğe sahip olup yapımı 1226 yılında tamamlanmış. En alt katında el işi sanatları, eski silahlar ve Selçuklu zamanından kalan eserler vardır. Sultan Alaaddin Keykubat Alanya'yı ele geçirince Kızıl Kule'yi Alanya Tersanesini koruması için yaptırmıştır. Alanya'nın simgesi durumunda olan kule yaz için tatil yapmaya gelenlerin muhakkak ziyaret ettiği bir yapıdır.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)