Aya Tekla Kilisesi

  • Mersin / Silifke / Taşucu

Aya Tekla Kilisesi

Aya Tekla Kilisesi, Mersin'in Silifke ilçesinde yer alan bir dini ören yeridir. Azize Thekla Kutsal Alanı Meryemlik Ören Yeri isimleriyle de bilinir. Aya Tekla Kilisesi, tarihi yer altı kilisesi olarak da değerlendirilir. Hristiyanlığın en önemli ve en eski merkezlerinden biri olmakla birlikte Hristiyanlığı yayan ilk kadın azize olan Aya Thekla'dan ismini almıştır.

Saint Paul'un öğrencilerinden sadece biri olan Aya Thekla, Konya'yla Yalvaç civarlarında Hristiyanlık dinini yaymak için uğraşmaktadır. Bu çalışmalar sırasında bölgede yaşayan paganların baskısına maruz kalmıştır. Baskılar sonucu öldürüleceğini anlayan azize oradan kaçarak Silifke'ye gelir ve sonradan kiliseye çevrilen bu mağarada saklanarak ömrünün sonuna kadar bu mağarada yaşar.

Aya Thekla Manastırı, azizenin ölümünden sonra yaşadığı mağaranın kiliseye çevrilmesiyle oluşmuştur. Hristiyanlar tarafından bir hac merkezi olarak görülen Aya Tekla Kilisesi, için birçok yabancı turist kiliseyi ziyaret etmektedir. Tarihsel yapısını ve önemini kaybetmeyerek günümüze kadar gelen Aya Tekla Kilisesi, bir mağaranın mistik atmosferine dahil olan misafirlerini konuk etmeye ve kendini anlatmaya devam ediyor.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
aya tekla kilisesi
10

-

Silifke merkezden Antalya yolu üzerindeki Taşucu beldesine gidilen yolun 4. kilometresinde bulunuyor. Sonradan kiliseye çevrilen bir mağara burası. Yöre halkı tarafından Aya Tekla Kilisesi'ne Meryemlik de diyorlar.