Tüm Fotoğraflar
Anamur Tatil
Anamur Bozyazı

Anamur Gezi Rehberi

Sayılı uzun sahil şeridine sahip olan Anamur , hem yaz hem de kültür tatilleri için özellikle yakın bölgeden çok sayıda misafire ev sahipliği yapıyor. Tarihi kaleleri, ılıman iklimi ve deniziyle görülmeye değer yerler arasında bulunuyor. Anamur gezi rehberi yazımızda bu güzel ilçeye dair bilgileri bulabilirsiniz.

Anamur Hakkında

Binlerce yıllık tarihiyle ve kendine has kültürüyle Anamur, özellikle yerli turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Anamur hangi bölgede diye soracak olursanız Akdeniz Bölgesi'nde yer alıyor. Akdeniz'in denize paralel güzel beldelerinden olan ilçe, deniz tatili imkanı da sunuyor. Bu şirin ve güzel belde aynı zamandan caretta caretta ve Akdeniz foklarına da yuvalama için ev sahipliği yapıyor. Bereketli topraklarıyla bilinen Anamur muz, çilek ve yer fıstığı ile ünlüdür. Tatil planı yaparken Anamur nerede diye bakarsanız Mersin 'e bağlı ilçeler arasında yer alıyor. Bu anlamda yöresel olarak bağlı bulunduğu ilin kültürel özelliklerini de yansıtıyor. Anamur mutfağında, binalarında, mekanlarında bu yansımaları görebilirsiniz. Anamur tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Antik çağlardan beri farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan ilçede çok sayıda kültürel miras bulunuyor. Roma, Bizans ve Selçuklu ve Osmanlı gibi büyük imparatorlukların himayesi altında uzun yıllar yaşamıştır. Arap ve Ermeni uygarlıkları da bir dönem Anamur'da hüküm sürdüğünde ilçede çok çeşitli kültür mozaiği bulunuyor. Farklı kültürlere ait izleri Anamur'un birçok noktasında yakından görebilirsiniz. Şehrin tarihi mirasları ve masmavi denizi, Anamur turizm faaliyetleri açısından bölgenin en gözde yerleri arasında bulunuyor. Tertemiz denizi ve kumsallarıyla yaz tatili için gelenlere keyif ve eğlence dolu zamanlar sunuyor. Anamur'u yakından tanırken aynı zamanda denizde yaz günlerinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Kumsallarının yanı sıra sokakları da ayrı güzellikte olan Anamur'da dolaşırken Roma döneminden kalma evleri yakından görebilirsiniz. Döneme özel mimarisiyle dikkat çeken Anamur evleri ilçenin binlerce yıllık tarihini gözler önüne seriyor. Hem deniz hem kültür amaçlı tatil planlarında Anamur'da oldukça fazla gezilecek yerler bulunuyor. Her bir yeri keşfe çıkarken yerel mekanlarda beldeye özgü tatları da deneyebilirsiniz. Muhteşem manzaralar sunan doğal güzellikteki yerlerde birçok aktivite ye zaman ayırabilirsiniz. Zengin bitki örtüsü, masmavi denizi ve tarihi yerleriyle Anamur'da keyif ve huzur dolu zamanlar geçirebilirsiniz.

Anamur Yol Tarifi

Anamur, il merkezine 7 km uzaklıkta bulunuyor. Yollar biraz virajlı olsa da yolculuk boyunca güzel doğa manzaraları sizlere eşlik ediyor. Anamur'a nasıl gidilir diye soracak olursanız özel araç ve otobüs firmalarını kullanabilirsiniz. Mersin'de havaalanı bulunmadığı için Adana havaalanı üzerinden uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Havaalanından servis veya otobüs kullanarak Anamur'a gidebiliyorsunuz. Mersin-Antalya kara yolu üzerinde bulunan ilçeye Anamur yol tarifi kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz. Yola çıkılan ile göre farklı yönde yol bağlantıları ve süreli bulunuyor. İl merkezine ulaştıktan sonra Anamur haritası kullanarak istediğiniz noktaya rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Ayrıca Girne'den deniz otobüsü imkanı da bulunuyor. Bu sayede Kıbrıs Anamur arası 76 kilometreye kadar düşüyor. Özel otobüs firmalarının da Anamur'a düzenli seferleri bulunuyor. Sefer tarifleri mevsimlere göre farklı olabiliyor. Mersin otogarına vardıktan sonra taksi veya minibüsleri kullanarak Anamur'a ulaşabilirsiniz. Her şekilde ilçeye ulaşım için Mersin kara yolu üzerinden sağlanıyor. Bu nedenle il merkezine vardıktan sonra Anamur harita krokisini inceleyerek ilçenin dilediğiniz noktasına rahat bir şekilde gidebilirsiniz.

Anamur İklimi

Anamur tipik Akdeniz iklimi özelliklerini taşıyor. Anamur hava durumu yazları sıcak kışları ise ılıman ve yağışlı oluyor. Rüzgarlı burun anlamına gelen Anamur, konu itibariyle oldukça rüzgar alıyor. Kış aylarında yöresel olarak çok fazla yağışlı olmuyor. Zaman zaman yağış ve rüzgarlı olsa da genel olarak sert kış şartları görünmüyor. Yaz aylarında Anamur hava koşulları sıcak ve nemli oluyor. Özellikle temmuz ve ağustos ayları sıcaklıkların etkisi artıyor. Yaz tatili için genellikle bu aylar tercih ediliyor. İlkbahar ve sonbaharda ilçeye genel olarak ılık bir hava hakim oluyor. Yumuşak iklim koşulları nedeniyle Anamur, her mevsim ziyarete uygun oluyor. Eşsiz güzellikte ki tabiatı da bu ılıman iklime eşlik ediyor. Toros Dağlarının bir kısmına ev sahipliği yapan ilçede yeşil bir bitki örtüsü sizleri karşılıyor. Yemyeşil dağlar ve masmavi denizin iç içe geçtiği eşsiz güzellikte coğrafi yapısıyla muhteşem manzaraları gözler önüne seriyor. Uygun iklim koşullarıyla çok çeşitli sebze ve meyve üretilmesine elverişli toprakları ilçeye has ürünler sunuyor.

Harita ve Yol Tarifi

Yol Tarifi
Yükleniyor..

Anamur Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Anamur'da Türk mutfağına ait yemeklerin birçok lezzetli örnekleri bulunuyor. Hem bağlı bulunduğu Mersin'in hem de kendi kültürünün lezzetlerini taşıyan izleri Anamur mutfağında bulabilirsiniz. Tropikal iklimde bulunduğu için meyve sebze birçok çeşit bulunur. Kendine has bir mutfak kültürü olan ilçede Anamur neyi meşhur diye saymak gerekirse gölevez, bişi, keşkek ve kebap çeşitleri öne çıkıyor. Bölgede ünlü olan tantunide Anamur mutfaklarında yer alıyor. Bulgurdan yapılan batırık ve kısırda Anamur'un en sevilen lezzetlerinden bazılarıdır. İlçeye özgü yapılış tarzıyla bu yemekler ve tarhana çorbası denemeye değer lezzetler arasında yer alıyor. Tatlı çeşitleri olarak da ilçeye özgü farklı lezzetler bulunuyor. Susam ve pekmezden yapılan samsıra, incir, badem, ceviz ve pekmezden oluşan heleş Anamur'a özgü tatlılar arasında yer alıyor. Yaz aylarında serinlemek için sıklıkla tercih edilen buzlu karsambaç tatlısı da yöresel lezzetlerden bazıları olarak karşınıza çıkıyor. İlçenin ismiyle anılan küçük kokulu Anamur muzu ve çilekte ilçenin tadı ile meşhur meyveleri arasında bulunuyor. Mevsiminde Anamur'da bulunuyorsanız bu meyveleri denemenizi tavsiye ederiz.

Mersin'in turistik yerlerinden olan Anamur'da konaklamak için birçok seçenek bulunuyor. İster ailece ister arkadaş gruplarınız ile konforlu bir şekilde kalabileceğiniz çok sayıda konaklama işletmesi ilçenin farklı konumlarında yer alıyor. Sahil şeridi veya merkezi konumda bulunan uygun Anamur otelleri arasından size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Farklı hizmet seçenekleri sunan otellerin yanı sıra daha daha butik hizmet veren pansiyon ve apart seçenekleri de bulunuyor.

Bölgenin adeta cennetten bir köşesi olan ilçede görülmeye çok sayı doğal ve tarihi güzellik bulunuyor. Tarihi Mamure Kalesi, Anemurium Antik Kenti, Anamur Müzesi ilçenin kültür mirasları arasında yer alıyor. Köşekbükü Mağarası, Çukurpınar Mağarası, Anamur Çayı ilçenin görülmeye değer doğal güzelliklerinin başında geliyor. Doğa ile huzur dolu zamanlar geçirmek için Anamur'a bağlı Abanoz Yaylasını rotanıza ekleyebilirsiniz. Anamur'a tatil boyunca farklı kültürleri ve eşsiz manzaraları keşfe çıkabilirsiniz.

Birçok tatil beldesi gibi Anamur'da yöresel alışveriş turu yapabilirsiniz. Anamur'a özgü lezzetlerin olduğu tezgahlardan çeşitli tatlılar, yiyecekler satınalabilirsiniz. Ahşap, seramik gibi yöresel el sanatlarından yapılan hediyelik eşyaları hatıra olarak tercih edebilirsiniz. Gümüş aksesuarlar, halı, kilim gibi etnik motifli ürünlerde Anamur'da birçok noktada bulunuyor. Hediyelik eşya ve aksesuarların yanı sıra köy pazarlarını ziyaret ederek taze ve organik yiyecekler, sebze ve meyveler alabilirsiniz.

Anamur'da özellikle yaz akşamları sahil kısmı oldukça hareketli oluyor. Tüm gün denizin keyfini çıkardıktan sonra buralarda yer alan kafe ve çay bahçelerinde hoş vakitler geçirebilirsiniz. Daha hareketli eğlence mekanlarını tercih ederseniz ilçenin farklı noktalarında bar ve disko tarzı mekanlar yer alıyor. Geç saatlere kadar bu yerlerde vakit geçirebilirsiniz. Merkez ve sahil boyunca yer alan restoranlarda canlı müzik eşliğinde akşam yemekleri yiyebilirsiniz.