Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Anamur Gezi Rehberi
Anamur Gezi Rehberi - Görsel 1
Anamur Gezi Rehberi - Görsel 2
Anamur Gezi Rehberi - Görsel 3
Anamur Gezi Rehberi - Görsel 4
6 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Anamur Gezi Rehberi

Sayılı uzun sahil şeridine sahip olan Anamur , hem yaz hem de kültür tatilleri için özellikle yakın bölgeden çok sayıda misafire ev sahipliği yapıyor. Tarihi kaleleri, ılıman iklimi ve deniziyle görülmeye değer yerler arasında bulunuyor. Anamur gezi rehberi yazımızda bu güzel ilçeye dair bilgileri bulabilirsiniz.

Anamur Hakkında

Binlerce yıllık tarihiyle ve kendine has kültürüyle Anamur, özellikle yerli turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Anamur hangi bölgede diye soracak olursanız Akdeniz Bölgesi'nde yer alıyor. Akdeniz'in denize paralel güzel beldelerinden olan ilçe, deniz tatili imkanı da sunuyor.

Bu şirin ve güzel belde aynı zamandan caretta caretta ve Akdeniz foklarına da yuvalama için ev sahipliği yapıyor. Bereketli topraklarıyla bilinen Anamur muz, çilek ve yer fıstığı ile ünlüdür. Tatil planı yaparken Anamur nerede diye bakarsanız Mersin 'e bağlı ilçeler arasında yer alıyor.

Bu anlamda yöresel olarak bağlı bulunduğu ilin kültürel özelliklerini de yansıtıyor. Anamur mutfağında, binalarında, mekanlarında bu yansımaları görebilirsiniz. Anamur tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Antik çağlardan beri farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan ilçede çok sayıda kültürel miras bulunuyor.

Roma, Bizans ve Selçuklu ve Osmanlı gibi büyük imparatorlukların himayesi altında uzun yıllar yaşamıştır. Arap ve Ermeni uygarlıkları da bir dönem Anamur'da hüküm sürdüğünde ilçede çok çeşitli kültür mozaiği bulunuyor. Farklı kültürlere ait izleri Anamur'un birçok noktasında yakından görebilirsiniz.

Şehrin tarihi mirasları ve masmavi denizi, Anamur turizm faaliyetleri açısından bölgenin en gözde yerleri arasında bulunuyor. Tertemiz denizi ve kumsallarıyla yaz tatili için gelenlere keyif ve eğlence dolu zamanlar sunuyor. Anamur'u yakından tanırken aynı zamanda denizde yaz günlerinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Kumsallarının yanı sıra sokakları da ayrı güzellikte olan Anamur'da dolaşırken Roma döneminden kalma evleri yakından görebilirsiniz. Döneme özel mimarisiyle dikkat çeken Anamur evleri ilçenin binlerce yıllık tarihini gözler önüne seriyor. Hem deniz hem kültür amaçlı tatil planlarında Anamur'da oldukça fazla gezilecek yerler bulunuyor.

Her bir yeri keşfe çıkarken yerel mekanlarda beldeye özgü tatları da deneyebilirsiniz. Muhteşem manzaralar sunan doğal güzellikteki yerlerde birçok aktivite ye zaman ayırabilirsiniz. Zengin bitki örtüsü, masmavi denizi ve tarihi yerleriyle Anamur'da keyif ve huzur dolu zamanlar geçirebilirsiniz.

Anamur Yol Tarifi

Anamur, il merkezine 7 km uzaklıkta bulunuyor. Yollar biraz virajlı olsa da yolculuk boyunca güzel doğa manzaraları sizlere eşlik ediyor. Anamur'a nasıl gidilir diye soracak olursanız özel araç ve otobüs firmalarını kullanabilirsiniz. Mersin'de havaalanı bulunmadığı için Adana havaalanı üzerinden uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Havaalanından servis veya otobüs kullanarak Anamur'a gidebiliyorsunuz.

Mersin-Antalya kara yolu üzerinde bulunan ilçeye Anamur yol tarifi kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz. Yola çıkılan ile göre farklı yönde yol bağlantıları ve süreli bulunuyor. İl merkezine ulaştıktan sonra Anamur haritası kullanarak istediğiniz noktaya rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Ayrıca Girne'den deniz otobüsü imkanı da bulunuyor.

Bu sayede Kıbrıs Anamur arası 76 kilometreye kadar düşüyor. Özel otobüs firmalarının da Anamur'a düzenli seferleri bulunuyor. Sefer tarifleri mevsimlere göre farklı olabiliyor. Mersin otogarına vardıktan sonra taksi veya minibüsleri kullanarak Anamur'a ulaşabilirsiniz. Her şekilde ilçeye ulaşım için Mersin kara yolu üzerinden sağlanıyor.

Bu nedenle il merkezine vardıktan sonra Anamur harita krokisini inceleyerek ilçenin dilediğiniz noktasına rahat bir şekilde gidebilirsiniz.

Anamur İklimi

Anamur tipik Akdeniz iklimi özelliklerini taşıyor. Anamur hava durumu yazları sıcak kışları ise ılıman ve yağışlı oluyor. Rüzgarlı burun anlamına gelen Anamur, konu itibariyle oldukça rüzgar alıyor. Kış aylarında yöresel olarak çok fazla yağışlı olmuyor. Zaman zaman yağış ve rüzgarlı olsa da genel olarak sert kış şartları görünmüyor.

Yaz aylarında Anamur hava koşulları sıcak ve nemli oluyor. Özellikle temmuz ve ağustos ayları sıcaklıkların etkisi artıyor. Yaz tatili için genellikle bu aylar tercih ediliyor. İlkbahar ve sonbaharda ilçeye genel olarak ılık bir hava hakim oluyor. Yumuşak iklim koşulları nedeniyle Anamur, her mevsim ziyarete uygun oluyor.

Eşsiz güzellikte ki tabiatı da bu ılıman iklime eşlik ediyor. Toros Dağlarının bir kısmına ev sahipliği yapan ilçede yeşil bir bitki örtüsü sizleri karşılıyor. Yemyeşil dağlar ve masmavi denizin iç içe geçtiği eşsiz güzellikte coğrafi yapısıyla muhteşem manzaraları gözler önüne seriyor.

Uygun iklim koşullarıyla çok çeşitli sebze ve meyve üretilmesine elverişli toprakları ilçeye has ürünler sunuyor.

Anamur Turistik Yerler

Anamur nasıl gidilir diye düşünenler için çok sayıda ulaşım seçeneği bulunuyor. Benzer şekilde bölgedeki ve çevre yerleşim yerlerindeki gezilecek yerlere de kolay bir şekilde ulaşım sağlanabiliyor.

Akdeniz Bölgesi'nin kendine has doğası ile hayran bırakan noktalarından bir tanesi olan Anamur, doğal güzellikleri ve tarihi kalıntıları ile tatiliniz boyunca ziyaret edebileceğiniz çok sayıda nokta sunuyor. Bölgenin bozulmamış doğal yapısı adeta büyüleyici bir atmosfer sunuyor.

Toros Dağları'nın çevrelediği ilçede tatil yapmak isteyen kişilerin ziyaret edebilecekleri noktalardan bazıları şu şekilde sıralanıyor: Köşekbükü Mağarası: Anamur turistik yerler arasında öne çıkanlardan bir tanesi olan mağara, 2000 yıllık geçmişi ile ziyaretçilerini zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Anamur'a sadece 9 km mesafede olan mağaranın içindeki nem oranının oldukça yüksek olması astım hastalarının da yoğun ilgisini görüyor. Üç bölümden oluşan mağaranın her bölümündeki nem oranı ve sıcaklık seviyesi birbirinden farklı olarak şekilleniyor.

Anamur Çayı: Toros Dağları'nın eteklerinden başlayan sularıyla Akdeniz Bölgesi'nin en uzun çaylarından bir tanesi olan doğal güzellik, konuklarına doğa yürüyüşü, piknik ve balık tutma aktivitelerini yapma fırsatı sunuyor. Dragon Çayı olarak da bilinen Anamur Çayı'nın iyi korunmuş yapısı özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlıyor.

Mamure Kalesi: İlçenin doğu kısmındaki sahilde yer alan kalenin tarihi 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Tarihi dokusu ve zaman içinde yapılan farklı dokunuşların getirdiği mimari zenginlik ile öne çıkan yapı, ziyaretçilerine sunduğu etkileyici deniz manzarasıyla da fark yaratıyor.

Anemurium Antik Kenti: Anamur gezi rehberi yaparken listenin olmazsa olmazlarından olan kent, ilçe merkezine yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunuyor. İlçeye ismini de veren yerleşim yerinin inşa edildiği zaman aralığı bilinmiyor. Tatiliniz boyunca siz de bu etkileyici tarihi kalıntıları ziyaret edebilir, unutamayacağınız bir deneyim fırsatı yakalayabilirsiniz. Ala Köprü: 14.

yüzyılda inşa edilen köprü, Anamur Çayı gezinizde uğrayabileceğiniz noktalar arasında yer alıyor. Yapıldığı döneme göre mühendislik harikası olarak adlandırılabilecek yapı, bu sayede fazla yıpranmamış haliyle görenleri büyülemeye devam ediyor.

Anamur’da Ne Yenir?

Anamur görülecek yerler tatilinizi çok özel kılarken, bölgenin yöresel mutfağı da kendine hayran bırakmayı başarıyor. Verimli topraklara sahip olan Anamur'da yetiştirilen meyve ve sebzeler Türkiye'nin her noktasına gönderiliyor. Bölgede geçirdiğiniz sürede özellikle yerel muz ve çilek meyvelerini deneyerek enfes bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Tatiliniz boyunca bu ürünleri ve yapılan tarifleri en taze halleri ile tatma fırsatı yakalayabilirsiniz. Anamur'un yöresel lezzetleri genel olarak sebze ağırlıklı olarak şekilleniyor. Bununla birlikte kebap çeşitleri de ziyaretçiler için eşsiz bir deneyim fırsatı sunuyor. Et yemek isteyen konuklar için öne çıkan bir diğer lezzet ise gölevez yemeği oluyor.

Aynı zamanda şehir merkezi ve iç kesimlerde bölgeyle özdeşleşen kısır ve batırık yapan yerel işletmeleri tercih edebilirsiniz. Anamur yemek yerleri arasında denemeniz gereken lezzetler arasında bişi, keşkek yemekleri ve yoğurtlu patates de yer alıyor.

Yemeklerin yanı sıra enerji depolamak için tercih edebileceğiniz çok sayıda tatlı çeşidi de Anamur tatilinizi özel kılmanıza yardımcı oluyor. Cevizli baklava, samsıra ve palize tatlıları bölgeyi gezerken kaybettiğiniz enerjileri geri kazanmanızı sağlıyor. Tatilinizi Anamur'da yapmaya karar verirseniz, bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerine ek olarak enfes mutfağını da denemeye çalışabilirsiniz.

Anamur Kalınacak Yerler

Anamur gezi ve eğlence mekanlarında geçirdiğiniz bir günün ardından rahatlayabileceğiniz birbirinden konforlu otel seçenekleri sizleri bekliyor. Anamur otelleri bölgeyi ziyaret eden kişiler için çok sayıda konum, hizmet ve konsept opsiyonu sunuyor. Yaz aylarında daha fazla kişinin tatil için tercih ettiği bölgede her bütçe için ideal konaklama seçenekleri bulunuyor.

Sizlere sadece lüks tesislerden apart otellere kadar çok sayıda alternatif arasından seçim yapmak kalıyor. Anamur'un tarihi dokusu ve etkileyici plajları her yıl birçok ziyaretçinin durak noktası olduğundan oteller bölgenin farklı noktalarında yer alıyor. Yaz sıcaklarında kendini serin sulara bırakmak isteyenler için denize sıfır konumda bulunan otel seçenekleri ön plana çıkıyor.

Aynı zamanda açık havuz, kapalı havuz ve çocuk havuzu gibi hizmetler sunan otelleri de tercih edebilirsiniz. Böylece serinlemek istediğinizde ister sahile inebilir, isterseniz tesis içinde eğlenmeye devam edebilirsiniz. Bununla birlikte daha sakin ve samimi bir ortam arayışında olan misafirler için doğa ile iç içe konumlanan alternatifler de mevcut.

Bölgede hizmet veren işletmeler ailelere, arkadaş gruplarına, balayı çiftlerine özel konseptler sunuyor. Ayrıca tatilinde minik dostlarını yanından ayırmak istemeyenler için de hayvan dostu oteller bulunuyor. Anamur'da geçirdiğiniz vakit boyunca yüksek konfor ve çok sayıda olanak sunan otelleri inceleyebilir, sizin için ideal olan işletmeyi tercih edebilirsiniz.

Anamur Otelleri Fiyatları

Tarihi kalıntıları, doğal güzellikleri ve tertemiz plajları ile her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan Anamur'da konaklama hizmeti veren oteller bölgenin farklı noktalarında konumlanıyor. Aynı zamanda lüks tesislerden apart otellere kadar çok sayıda seçenek bulunması konukların istedikleri hizmete ulaşmalarını kolaylaştırıyor.

Anamur otelleri fiyatları belirlenirken çok sayıda kriterin göz önünde bulundurulması her bütçe için ideal fiyat seçeneklerini beraberinde getiriyor. Otel fiyatları üzerinde rol oynayan en önemli hususlardan bir tanesi işletmelerin konumları oluyor. Anamur şehir merkezi ve sahile yakın olan otellerin fiyatları iç kısımda yer alanlara oranla daha farklı olabiliyor.

Anamur tatilinde gerçekleştirmek istediğiniz aktiviteleri göz önünde bulundurarak gitmek istediğiniz noktalara yakın konumlanan bir oteli tercih edebilirsiniz. Genel olarak yaz aylarında yoğunluğun yaşandığı bölgede hizmet veren otellerin fiyatları da bu duruma bağlı olarak şekilleniyor.

Tatili planlarken bu hususu göz önünde bulundurmak ve erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak hayalinizdeki tatile bütçe dostu fiyatlarla ulaşmanıza yardımcı oluyor. Konaklama ücreti üzerinde otellerin sunduğu hizmet de etkili bir rol oynuyor. Konaklamanın yanı sıra kahvaltı, spa, sauna, masaj, akşam yemeği, tesis içindeki eğlence mekanları gibi hizmetlerden faydalanmak ekstra ücretlendiriliyor.

5 yıldızlı, apart, butik otel gibi işletmelerin sunduğu hizmetleri ve özelliklerini inceleyerek sizin için ideal olan seçeneği kolayca bulabilirsiniz.

Anamur Tatili İçin Öneriler

” Anamur nasıl bir yer? ” sorusunun yanıtını merak edenleri bölgenin eşsiz doğası ve kendine has dokusu karşılıyor. Geçirdiğiniz zaman aralığında yapabileceğiniz çok sayıda aktivite seçeneği her anınızın dolu dolu olmasına yardımcı oluyor.

Günlük yaşamın stresinden uzaklaşmanızı ve yılın yorgunluğunu üzerinizden atmanızı sağlayan bölgede hizmet veren otel seçenekleri konuklarına ev konforu sunuyor. Tatilinizi hem hesaplı hem de çevreyi keşfederek yapmayı planlıyorsanız, göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç noktayı aşağıda bulabilirsiniz;.

 • Anamur ve çevresinde yer alan doğal güzellikleri ve tarihi kalıntıları gezmeyi planlıyorsanız, merkeze yakın otelleri tercih edebilirsiniz. Böylece istediğiniz noktalara çok daha pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 • Balayı çiftleri, muhafazakar aileler, hayvan dostu ve doğa manzaralı otel seçeneklerinin özelliklerini incelemek sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamanların planladığınız gibi olmasına yardımcı oluyor. Bölgede hizmet veren işletmelerin çok sayıda olması her ziyaretçinin kişisel beklentilerini karşılayabileceği tesisleri kolayca bulmasını sağlıyor.
 • Tatilinizde deniz, kum ve güneşe doymayı planlıyorsanız, denize sıfır konumlanan otel seçenekleri sizin için ideal. Aynı zamanda daha sakin ve samimi bir ortam arayışında olan konuklar için daha iç kesimlerde yer alan ve doğa ile iç içe olan otel alternatifleri bulunuyor.
 • Doğa tatili yapmak isteyenler, kamp alanlarını ve çevreyi gezmek isteyenler için pansiyonlar ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor. Böylece hem gitmek istediğiniz alanlara daha kolay ulaşılabiliyor hem de daha hesaplı bir tatil fırsatı elde ediliyor.
 • Tatilinizi planlamasını son dakikalara bırakmamak da hem ideal seçenekleri bulma hem de avantajlı fiyatlardan yararlanma şansı kazandırıyor. Hayalinizdeki tatili planlamasına en kısa sürede başlayabilir ve seçtiğiniz otellerin erken rezervasyon kampanyalarından faydalanabilirsiniz.
 • Örnek Harita Görseli
  Haritada gör

  Popüler Oteller

  Haftanın Otelleri
  Kapadokya
  Kıbrıs
  Palandöken
  Sapanca
  Bolu
  Kartepe
  Antalya
  Bodrum
  Mardin
  Gaziantep

  Anamur Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Anamur'da Gece Hayatı Nasıldır?

  Anamur'da özellikle yaz akşamları sahil kısmı oldukça hareketli oluyor. Tüm gün denizin keyfini çıkardıktan sonra buralarda yer alan kafe ve çay bahçelerinde hoş vakitler geçirebilirsiniz. Daha hareketli eğlence mekanlarını tercih ederseniz ilçenin farklı noktalarında bar ve disko tarzı mekanlar yer alıyor. Geç saatlere kadar bu yerlerde vakit geçirebilirsiniz. Merkez ve sahil boyunca yer alan restoranlarda canlı müzik eşliğinde akşam yemekleri yiyebilirsiniz.

  Anamur'da Alışveriş Nerede Yapılır?

  Birçok tatil beldesi gibi Anamur'da yöresel alışveriş turu yapabilirsiniz. Anamur'a özgü lezzetlerin olduğu tezgahlardan çeşitli tatlılar, yiyecekler satınalabilirsiniz. Ahşap, seramik gibi yöresel el sanatlarından yapılan hediyelik eşyaları hatıra olarak tercih edebilirsiniz. Gümüş aksesuarlar, halı, kilim gibi etnik motifli ürünlerde Anamur'da birçok noktada bulunuyor. Hediyelik eşya ve aksesuarların yanı sıra köy pazarlarını ziyaret ederek taze ve organik yiyecekler, sebze ve meyveler alabilirsiniz.

  Anamur'un Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

  Bölgenin adeta cennetten bir köşesi olan ilçede görülmeye çok sayı doğal ve tarihi güzellik bulunuyor. Tarihi Mamure Kalesi, Anemurium Antik Kenti, Anamur Müzesi ilçenin kültür mirasları arasında yer alıyor. Köşekbükü Mağarası, Çukurpınar Mağarası, Anamur Çayı ilçenin görülmeye değer doğal güzelliklerinin başında geliyor. Doğa ile huzur dolu zamanlar geçirmek için Anamur'a bağlı Abanoz Yaylasını rotanıza ekleyebilirsiniz. Anamur'a tatil boyunca farklı kültürleri ve eşsiz manzaraları keşfe çıkabilirsiniz.

  Anamur'da Nerede Kalınır?

  Mersin'in turistik yerlerinden olan Anamur'da konaklamak için birçok seçenek bulunuyor. İster ailece ister arkadaş gruplarınız ile konforlu bir şekilde kalabileceğiniz çok sayıda konaklama işletmesi ilçenin farklı konumlarında yer alıyor. Sahil şeridi veya merkezi konumda bulunan uygun Anamur otelleri arasından size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Farklı hizmet seçenekleri sunan otellerin yanı sıra daha daha butik hizmet veren pansiyon ve apart seçenekleri de bulunuyor.

  Anamur'un Neyi Meşhur?

  Anamur'da Türk mutfağına ait yemeklerin birçok lezzetli örnekleri bulunuyor. Hem bağlı bulunduğu Mersin'in hem de kendi kültürünün lezzetlerini taşıyan izleri Anamur mutfağında bulabilirsiniz. Tropikal iklimde bulunduğu için meyve sebze birçok çeşit bulunur. Kendine has bir mutfak kültürü olan ilçede Anamur neyi meşhur diye saymak gerekirse gölevez, bişi, keşkek ve kebap çeşitleri öne çıkıyor. Bölgede ünlü olan tantunide Anamur mutfaklarında yer alıyor. Bulgurdan yapılan batırık ve kısırda Anamur'un en sevilen lezzetlerinden bazılarıdır. İlçeye özgü yapılış tarzıyla bu yemekler ve tarhana çorbası denemeye değer lezzetler arasında yer alıyor. Tatlı çeşitleri olarak da ilçeye özgü farklı lezzetler bulunuyor. Susam ve pekmezden yapılan samsıra, incir, badem, ceviz ve pekmezden oluşan heleş Anamur'a özgü tatlılar arasında yer alıyor. Yaz aylarında serinlemek için sıklıkla tercih edilen buzlu karsambaç tatlısı da yöresel lezzetlerden bazıları olarak karşınıza çıkıyor. İlçenin ismiyle anılan küçük kokulu Anamur muzu ve çilekte ilçenin tadı ile meşhur meyveleri arasında bulunuyor. Mevsiminde Anamur'da bulunuyorsanız bu meyveleri denemenizi tavsiye ederiz.