En lezzetli Amasya yemekleri ve Amasya neyi meşhur

Amasya'nın Neyi Meşhur

Türkiye’nin en eski şehirleri arasında bulunan Amasya, 7 bin yıllık tarihini anlatan kalıntıları ve doğal güzellikleriyle yıl içerisinde birçok turisti ağırlamaktadır.

Amasya'nın Neyi Meşhur

Türkiye'nin en eski şehirleri arasında bulunan Amasya, 7 bin yıllık tarihini anlatan kalıntıları ve doğal güzellikleriyle yıl içerisinde birçok turisti ağırlamaktadır.

Yeşilırmak Vadisi üzerinde kurulan Amasya, Orta Karadeniz Bölgesi'nde bulunmaktadır. Tarihteki birçok önemli olaya tanıklık eden şehir; şairler, bilim adamları yetiştirmiş ve Osmanlı döneminde şehzadelerin eğitim gördüğü bir nokta olmuştur. Günümüzde hem tarihi hem doğal güzellikleri hem de yöresel yemekleriyle ünlüdür Amasya.

Amasya'nın neyi meşhur, Amasya'da ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Yalıboyu Evleri: Yeşilırmak kıyısı boyunca inci bir kolyenin küçük parçaları gibi estetik bir görünümü olan Yalıboyu Evleri, Hazeranlar Sokağı içerisinde yer alır. Bu dar sokağa ilk girdiğiniz an Amasya'nın tarihi atmosferine kapılıp unutulmaz bir yolculuk yaşayacaksınız. Yalıboyu Evleri, şehrin görülmesi gereken yerler arasında ilk sıradadır.

Kral Kaya Mezarları: Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Amasya, Kral Kaya Mezarları'yla turistlerin yoğun ilgisini görmektedir. Pontus Krallarına ait olan mezarlar Harşena Dağı'nın eteklerine oyulmuştur. Mezarların arkasında bulunan geçitler kesinlikle sizleri şaşırtacak.

Borabay Gölü: Amasya'nın Taşova ilçesinde bulunur. İlçe merkezi ile arasında 15 kilometrelik bir mesafe vardır. Doğanın en güzel parçalarından biri olan Borabay Gölü, her mevsim farklı renklerle çıkar misafirlerinin karşısına.

Amasya Kalesi: Şehrin tarihi kalıntılarından biri olan Amasya Kalesi, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde askeri bir amaçla kullanılmış olup, her medeniyet tarafından yenilenmiş ve onarılmıştır.

Amasya Elması: İri ve lezzetli elmalarıyla meşhurdur bu güzel şehir. Amasya denildiğinde ilk olarak akla Amasya elması gelir ve yiyenlerin damağında unutulmayacak bir tat bırakır. Amasya'nın neyi meşhur sorusuna verilen ilk cevap, elması oluyor.

Patlıcan Çullaması: Amasya'nın neyi meşhur sorusuna verilen cevaplardan biri de kuşkusuz ki Patlıcan Çullaması'dır. Yöresel bir lezzet olan ve kısaca Çullama olarak da bilinen lezzet; patlıcan, biber ve domatesin közlenmesiyle oluşur. Geziniz sırasında Patlıcan Cullaması, önerdiğimiz lezzetler arasında.

Şıngır Kebabı: Şehrin özel tatlar arasındaki Şıngır Kebabı, sizi mest edecek lezzetler arasında. Amasya tatilinizde deneyeceğiniz Şıngır Kebabı, damağınızda unutamayacağınız bir tat bırakacak.

16 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
16
Ferhat ile Şirin’i meşhur

-

16
Güzel

-

16
Furkan Arslan tarafından...

-

16
eren çördükçü tarafından...

-

16
sema tarafından...

-

16
ada güzel tarafından...

-

16
ahmet tarafından...

-

16
harika bir yerdi

-

16
tt1499 tarafından...

-

16
emre tarafından...

-

16
Beyza Cesur tarafından...

-

16
berkant kiraz tarafından...

-

16
gamze TAŞ tarafından...

-

16
süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr:)

-

16
jale bolat tarafından...

-

16
melisa güleç tarafından...

-