Şehir Efsaneleri: Amasya'nın Aynalı Mağarası, Türkiye

Şehir Efsaneleri: Amasya'nın Aynalı Mağarası

Yorum Yok

İlginç Bilgiler Alper Kaya

Şehir Efsaneleri: Amasya'nın Aynalı Mağarası
Her ne kadar Amasya, ''Şehzadeler Diyarı'' olarak nitelendirilmesiyle nam salmış olsa da; kralları da içeren bazı şehir efsanelerine ev sahipliği yapmaktadır. Aynalı Mağara Efsanesi de o efsanelerden birisi. Güzelce Kız Efsanesi ismiyle de bilinen bu şehir efsanesine yakından bakarak Amasya'ya doğru hayali bir yolculuğa çıkmak için bize eşlik etmeye ne dersiniz? Amasya Gezilecek Yerler yazımızı okuduktan sonra hadi gelin bu efsaneyi öğrenelim.

Güzelce Kız Efsanesi (Aynalı Mağara)

Şehir Efsaneleri: Amasya'nın Aynalı MağarasıBir kral kızı olan Güzelce Kız, adından da anlaşılabileceği üzere görenlerin hayran kalmaktan kendilerini alıkoyamayacağı ölçüde bir güzelliğe sahiptir. Bu nedenle de hep peçeli gezen, güzel yüzünü kimselere gösteremeyen Güzelce Kız için evlenme çağının geldiğine kanaat getiren babası habercileri çağırır. Kızını evlendireceğini duyuran kralın, bir şartı vardır; Kızının peçesini açıp, onu dünya gözüyle seyredebilen; yani onun güzelliğine karşı dayanabilen birisi çıkarsa ona kızını verecektir.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Yedi iklimden, dört bucaktan şehzadelere, vezir çocuklarına, dünyanın en zenginlerine (o dönemde henüz Bezos kadar zengini yok) yiğitlere ve bilginlere haber ulaştığında gençliğine ve kuvvetine güvenenler dört nala Amasya'ya geliverir. Amasya meydanına, Güzelce Kız için özel bir bölüm kurulur. Kralın kızıyla evlenmek isteyen talipler bu bölüme gelir ancak hiçbir delikanlı cesaretini toplayamaz. Güzelce Kız'ın yanına yaklaşıp peçesini kaldırmaya hamle yapanların elleri titrer, dizlerinin bağı çözülüverir. Bu sahneler günlerce devam ederken bir gün tıpkı dizilerdeki gibi, fakir ama gururlu bir yiğit çıkıverir

Destur alır, ''Ben de şansımı denemek istiyorum'' diyerek tahta yaklaşır. Herkesin şaşkın bakışları arasında Güzelce Kız'ın peçesini kaldırır ve o an bir etkilenme hâsıl olur. Bir aydınlanma, bir ateş sarar etrafı… Herkes korkuyla kaçışır, kimse ne olduğunu anlayamaz. Alevler sönüp gittikten sonra, meydanda toplanan ahali iki genci, kömür kesilmiş bir halde yan yana uzanmış olarak bulurlar.

Tesis Fiyatı

01 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

499 TL

En Uygun Fiyata Git

Güzelce Kız ve onun peçesini açmaya cesaret eden yiğit delikanlının cansız bedenleri Amasya'nın yakınındaki bağ ve bahçelerin arasında duran kaya mezar içindeki iki ayrı odaya gömülür. Bu kaya mezarının dışı, güneş vurdukça Güzelce Kız'ın yüzü gibi parlamaya başlamıştır… Parlaklığından dolayı kaya mezarının adı zaman içinde ‘'Aynalı Mağara'' oluverir…

Amasya'da Nerede Kalınır?

Şehir Efsaneleri: Amasya'nın Aynalı Mağarasıİster kralın kızına talip olun, isterseniz şehirdeki ‘'selfie çeken şehzade'' heykelini görmeye gidin… Amasya'da konaklayacağınız bir tesise ihtiyaç duyduğunuz an, Amasya Otelleri listemize Neredekal.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)