Bayezid Paşa Cami

  • Amasya

Bayezid Paşa Cami

1414 yılında Çelebi Mehmet döneminde Amasya Emiri Bayezid Paşa tarafından yaptırılan Amasya'da Künç Köprü'nün kuzey doğusunda yaptırılan Bayezid Paşa Cami, bölgenin önemli tarihi ibadet yerlerinden biridir. Ters T plan şemasına sahip olan caminin mimari özellikleri, aynı dönemlerde yaptırılan ve Bursa'da yer alan Yeşil Cami ile oldukça benzerlik göstermektedir. Tıpkı Bayezid Paşa Cami, gibi ters T biçimindeki camilere Zaviyeli Cami adı verilmektedir.

2006 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılmış olan caminin en dikkat çeken bölümlerinden biri de kuzey kısmındaki cemaat yeridir. Altı kalın kare paye birbirine ve beden duvarına sivri, kalın kemerlerle bağlanarak beş bölüm oluşturur. Her bölümün Üzeri Türk üçgenleriyle geçilen sekizgen kaideler üstündeki kubbelerle örtülüdür. Caminin giriş kapısı ahşaptır ve içerisindeki ibadet mekanı iki bölümden oluşmaktadır.

Oldukça dikkat çekici bir yapıya sahip olan cami, tarihi ve doğal güzellikleriyle göz dolduran Amasya seyahatinde mutlaka yer verilmesi gereken duraklardandır. Bayezid Paşa Cami'nin yanı sıra şehirde Kaya Mezarları'nı, ilginç efsanesiyle merak uyandıran Aynalı Mağarayı ve Küçük Ağa Külliyesi'ni ziyaret edebilir, bölge hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın