Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Aktivite-Eğlence
Doğal Güzellikler
Turistik Yerler

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya civarında görülmesi gereken 5 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Küçük Ağa Külliyesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme1/5 Kötü
(1 yorum)
Amasya
Çakallar Tepesi
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Amasya
Çağlayan Köprü
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Amasya
Yedi Kuğular Kuş Cenneti
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme2.3/5 Ortalama
(2.3 yorum)
Amasya
Borabay Gölü
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4.4/5 Mükemmel
(4.4 yorum)
Amasya

5 mekandan 5 tanesi gösteriliyor

Amasya Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler İçin Yapılan Yorumlar
2/5 Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
05.08.2020
Misafir
Borabay Gölü için yapılan yorum
Ormanlar çok pisti
Boraboy gölüne üç aile gittik 1500 kisilik bir alanda bir tuvalet bir su çeşmesi vardı tuvalete ve çeşmeye yakın olan insanlar bundan faydalanabiliyor fakat biz kuzey tarafına oturmak zorunda kaldık çünkü cok kalabalıktı bu konuda çok sıkıntı yaşadık ormanlar cok pisti sadece bir tuvalet bir cesme olmasi cok büyük sıkıntı bukadar güzel bir tabiat alaninda bu sekilde olması çok üzücü buna bir çözüm bulunmasını talep ediyorum ilginize teşekkür ederim.
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
10.02.2019
Altan eftelioglu
Çakallar Tepesi için yapılan yorum
Seyri doyumsuz
Şehri tepeden seyrin doyumsuz olduğu, şehzadelerin avlak yeridir Çakallar Tepesi.

Amasya Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Adını bir Amazon kraliçesinden aldığı söylenen, bin yıllardır birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış kadim şehir Amasya, bütün bu uygarlıklardan kalan tarihi eserleriyle gerçekten de görülmeye değer bir şehir.

Muhteşem doğası, yemyeşil dağları ve yüksek yaylaları ile ünlü Orta Karadeniz bölgesinde bulunan Amasya gezilecek yerler arasında göller, mağaralar ve kaplıcalar gibi doğal güzelliklerin de keyfini çıkarmak mümkün.

Hem tarihin hem de doğanın bahşettiği hazinelere sahip bu ilimiz için hazırladığımız Amasya gezilecek yerler listesi umarız keyifli bir tatil geçirmeniz için size yardımcı olur. Eğer Amasya’yı görmeyi düşünüyorsanız sitemizdeki Amasya otelleri ve Amasya konaklama imkanlarını inceleyerek gezinizi planlayabilirsiniz.

Kral Kaya Mezarları: Amasya’da gezilecek tarihi yerler arasında önemli bir yeri olan, Haşena Dağı’nın eteklerine oyulmuş Kral Kaya Mezarları, bu muhteşem kentin zengin tarih mirasının en önemli eserlerinden biridir.

Diğer adı Krallar Vadisi olan Kral Kaya Mezarlarına Hatuniye Mahallesi’ndeki dar sokaklardan geçerek ulaşabileceğiniz yol kayaya oyulmuş patikalar ve merdivenlerle apayrı bir cazibe merkezidir. Kral Kaya Mezarları’nda yirmi bir mezar olduğu bilinmekle birlikte maalesef bu mezarlardan günümüze yalnızca birkaç tanesi ulaşabilmiştir.

Boraboy Gölü: Amasya gezilecek doğal yerler deyince hiç şüphesiz akla gelen ilk yer Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Boraboy Köyü sınırları içerisinde yer alan Boraboy Gölü.

Amasya merkezine 62 km, Taşova ilçesine ise 20 km mesafede bulunan bu göl özellikle de doğa yürüyüşleri, piknik ve kamp yapmayı seven gezginlerin mutlaka uğraması gereken bir yer. Etkileyici güzelliğiyle göz dolduran Boraboy Gölü doğal bir heyelan set gölü.

Boraboy Gölü’nün muhteşem doğasının tadını çıkaranlar burada ayrıca trekking, piknik, göl bisikletiyle gezmek gibi aktiviteler yapabilir, birbirinden güzel doğa fotoğrafları çekebilirler. Boraboy Gölü’nü çevreleyen yemyeşil orman doğu kayını, karaçam, sarıçam ve meşenin de aralarında bulunduğu birçok ağaç türüne, zengin bir çiçek ve bitki örtüsüne ev sahipliği yapıyor.

Gölü ve çevresindeki ormanı ziyaret ettiğinizde eğer bu büyüleyici ve huzurlu atmosfere doyamazsanız burada konaklamayı da tercih edebilirsiniz. Çadırınızla kamp yapabileceğiniz alanda kiralayabileceğiniz bungalov evler de mevcut. Ayrıca tabiat parkı bünyesinde bulunan çeşitli restoranlar, yürüyüş alanları ve piknik masalarından faydalanmak da mümkün.

Eğer aradığınız şeyler huzur, sessizlik ve doğayla baş başa zaman geçirmekse, Borabay Gölü’nün sakinleştirici atmosferi sizin için son derece uygun bir tercih olacaktır.

Çakallar Tepesi: Amasya’nın tüm manzarasına hakim olabileceğiniz bir tepe olan Çakallar Tepesi, Amasya ünlü yerleri arasında öne çıkan bir nokta. Amasya merkezin güneyinde bulunan, 200 metre yüksekliğindeki tepe bütün Amasya’yı gözler önüne seren muhteşem bir seyir terası.

Osmanlı döneminde şehzade ve sultanların avlak mevkileri olarak kullandıkları Çakallar Tepesi’nin bu açıdan tarihi bir değere de sahip olduğu söylenebilir. Şehzade ve bazı paşaların yazlık köşklerine de ev sahipliği yapmış olan Çakallar Tepesi’nin arkasında tüm heybetiyle Ferhat Dağı uzanıyor.

Amasya seyahatinizde mutlaka bu tepeye de uğrayıp manzaranın tadını çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.

Aynalı Mağara: Amasya gezilecek yerler arasında dikkat çeken bir başka nokta da birçok turistin uğrak yeri olan Aynalı Mağara. Şehir merkezine 3, 3 kilometre uzaklıkta bulunan bu mağara kaya mezarlarının en iyi işlenmiş ve tamamlanmış olanlarından biridir.

Bir kayaya oyulmuş olan mezarın yüksekliği yaklaşık on üç metre, genişliği ise on metre civarındadır. Usta bir işçilik örneği olan ve perdahlanmış dış cehpesinin parlaklığı nedeniyle buraya Aynalı Mağara adı verilmiştir. M. Ö. 2.

yüzyılda, Helenistik Çağ'da Amasya'da yaşamış bir Mitra rahibinin anıt mezarı olan geniş mağaranın duvarlarında renkli resimler görülmektedir. Bu mezar odası 11. yüzyılda Bizanslılar tarafından kullanıldığından odanın duvarlarında döneme özgü duvar resimleri de görülmektedir. Tonoz kısmındaki on iki havari tasviri de mağaranın görülmeye değer bölümlerinden biri.

Kuzey ve güney tarafında yer alan duvarlara ise kadın ve erkek figürleri çizilmiştir. Amasya’ya uğrarsanız Aynalı Mağara’yı gezmeyi ihmal etmeyin!.

Terziköy Kaplıcası: Amasya’da gezilecek doğal yerler yanı sıra sağlık turizmi için de son derece cazip imkanlar vardır. Terziköy Kaplıcası Amasya’nın il merkezinde yer almaktadır ve Amasya’nın en çok turist çeken noktalarından biridir.

Çivi Köyü’nde bulunan Terziköy Kaplıcası’nın şifalı sularının romatizma, mide ve bağırsak hastalıkları, kadın hastalıkları, sinir hastalıkları ve felcin de aralarında bulunduğu çok sayıda hastalığa iyi geldiği iddia edilmektedir.

Sağlık turizmi için bölgeye uzun süreli gelenlerin konaklama yapabileceği konforlu tesisleri bulunmakla birlikte kaplıca çevresinde sitemizde detaylı bir biçimde inceleyebileceğiniz başka konaklama imkanları da bulunmaktadır.

Amasya Kalesi: Harşena Dağı’nın kayalıkları üzerinde bulunan heybetli Amasya Kalesi’nin deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 700 m’dir. Tarih boyunca birçok medeniyet tarafından kullanılmış bir kale olan Amasya Kalesi, Perslerin, Romalıların ve Bizanslıların hakim oldukları dönemlerdeki savaşlarda birçok kez hasar görerek yeniden inşa edilmiştir.

1075’te Amasya’nın fethedilmesiyle Türklerin eline geçen kale 18. yüzyıla kadar aktif olarak kullanılmış, ancak daha sonra stratejik önemini yitirmiştir. Günümüzde müze olan kalede üç ana bölüm halen görülebilmektedir. Amasya Kalesi’ni ziyaret edenler Osmanlı dönemine ait hamam kalıntılarını, su depolarını, sarnıçları ve Pontus Kral Mezarları’nı da görebilirler.

Amasya’nın sembol yapıları arasında yer alan bu muhteşem tarihi eseri gezmeden kentten ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Amasya Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Amasya için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Amasya için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Küçük Ağa Külliyesi, Çağlayan Köprü, Amasya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Amasya için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Amasya için gezilecek ücretsiz yerler : Çakallar Tepesi, Borabay Gölü, Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Amasya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Amasya için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Amasya için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Çakallar Tepesi, Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Küçük Ağa Külliyesi, Amasya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Amasya için gezilecek yerler nelerdir?
Amasya için gezilecek yerler : Çakallar Tepesi, Borabay Gölü, Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Amasya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.