Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Amasya Yapılacak Şeyler ve Görülecek Yerler:

Amasya civarında yapılacak 0 aktivite.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Amasya Yapılacak Şeyler ve Görülecek Yerler

Doğanın en güzel, en çarpıcı renklerini sergilediği, Tabiat Ana’nın torpil geçtiği Amasya, tarih boyunca sanatkarlar, bilim adamları, şairler yetiştirmiş, şehzadelerin eğitim gördüğü bir kent olmuştur. Her köşesi tarih kokan şehrin sokaklarında gezerken kendinizi bir masalın içinde hissedeceksiniz.

Anadolu’nun en eski kentlerinden biri olan Amasya’nın tarihi 7 bin yıl öncesine kadar uzanır. Birçok krallığa başkentlik yapmış olan şehir defalarca yağmalanmasına ve yakılıp yıkılmasına rağmen zengin tarihin izlerini barındırıyor her köşesinde. Doğanın en güzel renklerini sergilediği, Tabiat Ana’nın torpil geçtiği Amasya, tarih boyunca sanatkarlar, bilim adamları, şairler yetiştirmiş, şehzadelerin eğitim gördüğü bir kent olmuştur. Yeşilin en güzel tonlarının yansımalarıyla aydınlatan büyüleyici güzellikte bir nehir, nehrin kenarında yer alan birbirinden güzel tarihi yalılar bu şehri etkileyici kılan detaylar arasında gelir. Konaklama seçenekleri için uygun Amasya otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Bisiklet Turu: Amasya ve çevresinde yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biridir bisiklet turu. Doğa ile iç içe olmak, ağaçların gölgelediği yollarda pedal çevirmek, rüzgarı saçlarınızın arasında hissetmek ve şehrin tarihi dokusuna daha yakından dokunmak istiyorsanız uzun bir bisiklet turu yapmalısınız. Özellikle Borabay Gölü ve çevresi bu gezi için elverişli bir parkura sahiptir.

Dağ ve Doğa Yürüyüşü: Doğanın kucağında bir tatil yapmak ve kuşların cıvıltıları eşliğinde uzun bir yürüyüş yapmak istiyorsanız Amasya ve çevresi tam da aradığınız adres. Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Borabay Gölü ve Tabiat Parkı dağ ve doğa yürüyüşü için uygun parkurlara sahiptir. Yorulduğunuzda bir ağaç gölgesini gözünüze kestirin ve kısa bir şekerleme yapın. Yemyeşil doğanın içinde, kuş seslerini dinleyerek uykuya dalmak hoşunuza gidebilir.

Kaplıcalar: Kaplıcalar bakımından da oldukça zengindir Amasya. Terziköy Kaplıcası, Gözlek ve Hamamözü Kaplıcası şifalı sularda huzur bulmanız için en doğru adresler arasında gelir. Hem doğa ile iç içe olmak, hem hastalıklarınızın yan tedavisi olarak şifalı suları kullanmak, hem de dinlenmek istiyorsanız kısa bir kaplıca tatili iyi gelebilir.

Alışveriş: Tarihin gölgesindeki Amasya’ya geldiyseniz alışveriş yapmadan ve yöreye özgü el işi kıyafetlerden, eşyalardan almadan dönmeyin. El yapımı birbirinden güzel halılar, teneke semaverler, iğne oyaları, kırnap ipinden dokumalardan satın alabilirsiniz. Ayrıca ünü bölge sınırlarını aşmış leziz Amasya misket elmasının da tadına bakıp, almalısınız.

Sportif Olta Balıkçılığı: Olta balıkçılığına meraklı olanlar için seçenekler vardır Amasya’da. Doğa ile iç içe olmak ve stresinizi atmak içinde iyi bir fırsattır olta balıkçılığı. Özellikle Borabay Baraj Gölü, Yedikır Baraj Gölü ve Yeşilırmak bu aktivite için uygun alanlardır.

Yalıboyu Evleri Gezisi: 7 bin yıllık tarihi olan Amasya’da gezilecek birçok yer vardır ama özellikle önereceğim bir yer vardır ki, ayrılmak istemeyecek, fotoğraf makinanızı elinizden düşüremeyeceksiniz. Nehrin kenarında, tarihi yalıların olduğu bölgede geçmişe uzun bir yolculuk yapacak, yalıların güzelline çarpılacak, nehrin yeşilinde kaybolacaksınız. Yeşilırmak sahil şeridinde yer alan ve şehrin en turist çeken yeri olan Yalıboyu Evleri, genellikle yan yana, bitişik nizam, bodrum üzeri tek kat ya da iki katlı olarak düzenlenmiştir.

Bitki İnceleme: Yeşilin her tonunu barındıran bir doğaya sahip olan Amasya’da, doğa ile iç içe olabileceğiniz aktivitelerden biri de bitki incelemedir. Özellikle Yeşilırmak Vadisi ve Borabay Gölü bitki inceleme için uygundur. Keşfedecek güzellikleri gördükçe, Tabiat Ana’nın sunduğu en güzel renklere şahit oldukça geziniz daha da anlam kazanacak.

Kuş Gözetleme: Meraklıları bilirler ki, kuş gözetleme için bir cennettir adeta Amasya. Özellikle Yedi Kuğular Kuş Cenneti, kuş gözetleme için uygun alanlara sahiptir. Burası kış aylarında aralarında çamurcun ve büyük karabaş martısının da bulunduğu önemli sayıda su kuşuna ev sahipliği yapar. Ayrıca burası yaban hayatı koruma sahası ve SİT alanıdır.

Kahve Molası: Amasya geziniz sırasında tarih kokan sokaklarda yürüyecek, ağaçların gölgelediği yollardan geçecek ve nehrin kenarında bol bol fotoğraf çektireceksiniz. Yorulduğunuzda çarşıdaki şirin kafelerden birinde mola verip, kahvenizi yudumlayıp, yöre halkıyla iki lafın belini kırabilirsiniz. Bu eşsiz şehrin güzelliklerini bir de onlardan dinlemek çok keyifli olabilir.