Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Şehir Turları
Festival

Gezgin Türü

Aileler için Uygun
Çocuklara Uygun
Çiftlere Uygun

Amasya Aktiviteleri

Amasya civarında yapılacak 4 aktivite.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali
Festival
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Amasya
Amasya Olta Balıkçılığı
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Amasya
Amasya Bisiklet Turları
Şehir Turları
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Amasya
Amasya Dağ Ve Doğa Yürüyüşleri
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Amasya

4 mekandan 4 tanesi gösteriliyor

Amasya Yapılacak Şeyler ve Aktiviteler

Bisiklet Turu: Amasya ve çevresinde yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biridir bisiklet turu. Doğa ile iç içe olmak, ağaçların gölgelediği yollarda pedal çevirmek, rüzgarı saçlarınızın arasında hissetmek ve şehrin tarihi dokusuna daha yakından dokunmak istiyorsanız uzun bir bisiklet turu yapmalısınız.

Özellikle Borabay Gölü ve çevresi bu gezi için elverişli bir parkura sahiptir.

Dağ ve Doğa Yürüyüşü: Doğanın kucağında bir tatil yapmak ve kuşların cıvıltıları eşliğinde uzun bir yürüyüş yapmak istiyorsanız Amasya ve çevresi tam da aradığınız adres. Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Borabay Gölü ve Tabiat Parkı dağ ve doğa yürüyüşü için uygun parkurlara sahiptir.

Yorulduğunuzda bir ağaç gölgesini gözünüze kestirin ve kısa bir şekerleme yapın. Yemyeşil doğanın içinde, kuş seslerini dinleyerek uykuya dalmak hoşunuza gidebilir.

Kaplıcalar: Kaplıcalar bakımından da oldukça zengindir Amasya. Terziköy Kaplıcası, Gözlek ve Hamamözü Kaplıcası şifalı sularda huzur bulmanız için en doğru adresler arasında gelir. Hem doğa ile iç içe olmak, hem hastalıklarınızın yan tedavisi olarak şifalı suları kullanmak, hem de dinlenmek istiyorsanız kısa bir kaplıca tatili iyi gelebilir.

Alışveriş: Tarihin gölgesindeki Amasya’ya geldiyseniz alışveriş yapmadan ve yöreye özgü el işi kıyafetlerden, eşyalardan almadan dönmeyin. El yapımı birbirinden güzel halılar, teneke semaverler, iğne oyaları, kırnap ipinden dokumalardan satın alabilirsiniz. Ayrıca ünü bölge sınırlarını aşmış leziz Amasya misket elmasının da tadına bakıp, almalısınız.

Sportif Olta Balıkçılığı: Olta balıkçılığına meraklı olanlar için seçenekler vardır Amasya’da. Doğa ile iç içe olmak ve stresinizi atmak içinde iyi bir fırsattır olta balıkçılığı. Özellikle Borabay Baraj Gölü, Yedikır Baraj Gölü ve Yeşilırmak bu aktivite için uygun alanlardır.

Yalıboyu Evleri Gezisi: 7 bin yıllık tarihi olan Amasya’da gezilecek birçok yer vardır ama özellikle önereceğim bir yer vardır ki, ayrılmak istemeyecek, fotoğraf makinanızı elinizden düşüremeyeceksiniz. Nehrin kenarında, tarihi yalıların olduğu bölgede geçmişe uzun bir yolculuk yapacak, yalıların güzelline çarpılacak, nehrin yeşilinde kaybolacaksınız.

Yeşilırmak sahil şeridinde yer alan ve şehrin en turist çeken yeri olan Yalıboyu Evleri, genellikle yan yana, bitişik nizam, bodrum üzeri tek kat ya da iki katlı olarak düzenlenmiştir.

Bitki İnceleme: Yeşilin her tonunu barındıran bir doğaya sahip olan Amasya’da, doğa ile iç içe olabileceğiniz aktivitelerden biri de bitki incelemedir. Özellikle Yeşilırmak Vadisi ve Borabay Gölü bitki inceleme için uygundur. Keşfedecek güzellikleri gördükçe, Tabiat Ana’nın sunduğu en güzel renklere şahit oldukça geziniz daha da anlam kazanacak.

Kuş Gözetleme: Meraklıları bilirler ki, kuş gözetleme için bir cennettir adeta Amasya. Özellikle Yedi Kuğular Kuş Cenneti, kuş gözetleme için uygun alanlara sahiptir. Burası kış aylarında aralarında çamurcun ve büyük karabaş martısının da bulunduğu önemli sayıda su kuşuna ev sahipliği yapar.

Ayrıca burası yaban hayatı koruma sahası ve SİT alanıdır.

Kahve Molası: Amasya geziniz sırasında tarih kokan sokaklarda yürüyecek, ağaçların gölgelediği yollardan geçecek ve nehrin kenarında bol bol fotoğraf çektireceksiniz. Yorulduğunuzda çarşıdaki şirin kafelerden birinde mola verip, kahvenizi yudumlayıp, yöre halkıyla iki lafın belini kırabilirsiniz. Bu eşsiz şehrin güzelliklerini bir de onlardan dinlemek çok keyifli olabilir.

Amasya Yapılacak Şeyler ve Aktiviteler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Amasya için ailelere uygun aktiviteler nelerdir?
Amasya için ailelere uygun aktiviteler : Amasya Olta Balıkçılığı, Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali, Amasya Dağ Ve Doğa Yürüyüşleri, Amasya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Amasya için ücretsiz yapılacak aktiviteler nelerdir?
Amasya için ücretsiz yapılacak aktiviteler : Amasya Olta Balıkçılığı, Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali, Amasya Dağ Ve Doğa Yürüyüşleri, Amasya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Amasya için kalabalık gruplara uygun aktiviteler nelerdir?
Amasya için kalabalık gruplara uygun aktiviteler : Amasya Olta Balıkçılığı, Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali, Amasya Dağ Ve Doğa Yürüyüşleri, Amasya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Amasya için çiftlere uygun aktiviteler nelerdir?
Amasya için çiftlere uygun aktiviteler : Amasya Olta Balıkçılığı, Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali, Amasya Dağ Ve Doğa Yürüyüşleri, Amasya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Amasya için aktiviteler nelerdir?
Amasya için aktiviteler : Amasya Olta Balıkçılığı, Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali, Amasya Dağ Ve Doğa Yürüyüşleri, Amasya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.