Adatepe bölgesinde mutlaka yapılması gerekenler.

Adatepe Aktiviteleri

Kazdağları’nın eşsiz güzelliklerinden biri olan Adatepe, benzersiz bir gezi rotası olarak hafızalarınıza kazınacak…Adatepe Görülecek Yerler - Adatepe En İyi 10 Yapılacak Şey

Kazdağları'nın eşsiz güzelliklerinden biri olan Adatepe, benzersiz bir gezi rotası olarak hafızalarınıza kazınacak…
Kuzey Ege'nin geniş coğrafyasına yayılmış muhteşem güzelliklerle dolu bir yer Kazdağları. Bilen bilir, Kazdağları ve çevresi, dünya üzerinde en fazla oksijen oranına sahip 2. bölge. Haliyle burada uyuduğunuz uykunun kalitesi bile hemen fark ediliyor. Her yer zeytin ağaçları ile dolu. Doğal güzelliklerin yanına bir de mitolojik bir tarihi kültür eşlik ediyor.

Kazdağları'na, Çanakkale'nin Ayvacık, Küçukkuyu ve Balıkesir'in Altınoluk beldesinden çıkılabiliyor. Küçükkuyu'dan girdiğinizde, doğu yönünde bir tabela gözünüze çarpacaktır; Adatepe Köyü – Zeus Altarı. Tabelada gösterilen yöne direksiyonunuzu kırdığınızda, zeytin ormanlarının içinden yaklaşık 3 km tepeye doğru tırmandığınızda sağınızda Zeus Altarı, solunuzda ise Adatepe Köyü'nü göreceksiniz.

Türkiye'nin en güzel köylerinden biri Adatepe. Uzun ve yaşlı çınar ağaçlarının süslediği köy meydanı sizi hemen etkisi altına alacak. Türkler ve Rumların bir arada dostça yaşadığı ve Anadolu'daki kültürel zenginliğin en bereketli olduğu köylerden biriymiş Adatepe. Taş yapılar ve sokakların dokusu günümüze kadar korunabilmiş. Bu şirin köye geldiğinizde, yapmanızı önerdiğimiz birkaç şey var. Kalem kağıdınız hazırsa, Adatepe yapılacak şeyler listesini oluşturmaya başlayabiliriz sanıyoruz.

Köyü Turlayın: İlk olarak elinize fotoğraf makinenizi alın ve köyü baştan aşağı bir turlayın. Bol bol fotoğraf çekin. Taş sokaklarında gezinin. O şirin ve bahçeli evleri görün.

Köy Kahvelerinde Soluklanın: Köyün meydanında bir-iki tane kahve bulunuyor. Ulu çınar ve dut ağaçlarının gölgelediği bu kahvelerden birine oturun ve mevsimine göre karadut şerbeti için.

Zeytin Ormanlarında Trekking Yapın: Alın elinize bir çubuk ve kendinizi zeytin ormanlarının içine bırakın. Orman içerisinde doğa yürüyüşü yapın ve daha önce hiç karşılaşmadığınız çiçeklerle tanışın.

Yöresel Alışveriş Yapın: Köyün içerisinde hem el sanatlarının en güzel örnekleri hem de lezzetli mi lezzetli doğal ürünler satılıyor. Mutlaka onlardan birer tane alın ve sevdiklerinize hediye götürün.

Konaklama Yapın: Adatepe'de en azından 1 gece de olsa konaklama yapmanızı tavsiye ediyoruz. Köyde taş evlerden restore edilmiş pek çok butik otel ve pansiyon yer alıyor. İçlerinden birini seçin ve o gece huzurla uyuyun.

Zeus Altarı'na Çıkın: Dönüşte Zeus Altarı'na çıkmayı ihmal etmeyin. Zeus Altarı'na araçla çıkmak mümkün değil. Yaklaşık 500-700 metre kadar yürümeniz gerekecek. Ancak Zeus Altarı'na vardığınızda buna değeceğine emin olabilirsiniz. Zira Edremit Körfezi'nin o eşsiz manzarası ayaklarınızın altında olacak.

Adatepe Zeytinyağı Müzesi'ni Ziyaret Edin: Küçükkuyu'ya indiğinizde, Adatepe Zeytinyağı Müzesi'ni ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Müzeyi gezdikten sonra zeytin, zeytinyağı ve sabun çeşitlerinden birer tanesini hem kendiniz hem de sevdikleriniz için alın.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın