Zonguldak Gezi Rehberi

Denize kıyısı bulunan ve Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Zonguldak , tarihi ve aktiviteleri ile dikkat çekiyor. Karadeniz'in incisi olarak görülen Zonguldak, eski tarihlerden beri bir liman şehri olarak kullanılmış. Dilerseniz Zonguldak gezi rehberi yazımızı okuyarak bölge hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Zonguldak Hakkında

Zonguldak, tarihi ve doğal güzelliklerle örülü bir şehir olarak Karadeniz'de adeta bir yıldız gibi parlıyor. Dolayısıyla Zonguldak hangi bölgede sorusunun cevabı da Karadeniz Bölgesi oluyor. Zonguldak harita konumu, şehrin kıyı bölgelerde yer aldığını gösteriyor. Dolayısıyla pek çok deniz ticareti tarihten beri, hatta günümüzde bile bu bölgede gerçekleşiyor. Zonguldak haritası incelendiğinde, Ereğli, Çaycuma, Devrek, Kozlu, Alaplı, Kilimli ve Gökçebey gibi ilçelerinin bulunduğu görülebiliyor. Ereğli ve Çaycuma hem tarihi hem de doğal güzelliklerin bir arada toplandığı Zonguldak ilçeleri arasında yer alıyor. 3.309 m²'lik yüzölçümüyle Zonguldak, oldukça geniş bir alanda yer alıyor. Coğrafî konumu ve doğal yapısı itibariyle oldukça dağlık ve engebeli bir araziye sahip olan Zonguldak, pek çok dağı ve ormanı kucaklıyor. Şehir, bölgenin yarısını kaplayan dağları ve ovaları ile tam bir doğa harikası konumda yer alıyor. Ilıman Karadeniz iklimi altında bulunan Zonguldak'ta yağışlar kış boyu devam ediyor. Bu durum, dağları ve ormanları besleyen, güçlü ve yeşili zirveye taşıyan bir bitki örtüsünün oluşmasını sağlıyor. Zonguldak'ın mis gibi doğası, her mevsim ziyaretçilerini karşılıyor. Zonguldak'tan bahsetmişken taş kömürü ocaklarını da atlamamak gerekiyor. Taş kömürü, bölgenin en önemli geçim kaynağı ve doğal ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda bu özellik yerleşim yerini zenginleştiriyor. Zonguldak tarihi oldukça zengin bir içeriğe sahip. Zonguldak'ın ilk yerleşim tarihi M.Ö. 1200'lerde Frigyalılar dönemine denk geliyor. Daha sonra Yunanlılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar, Zonguldak'a iz bırakan ve bu bölgede yaşayan medeniyetler arasında yer alıyor. Bu medeniyetlerin bıraktığı miraslar günümüzde halen Zonguldak'ta yaşıyor. Bu yapılar arasında yer alan Filyos Antik Kent ve Halil Paşa Konağı ziyaretçilerini bekliyor. Sadece insan eli ile yapılan tarihi yerler değil aynı zamanda doğal güzellikler de Zonguldak'ta oldukça değerli mekanlar arasında bulunuyor. Gökgöl Mağarası ve Cehennemağzı Mağaraları, Zonguldak'ta bulunan doğal güzelliklerden sadece ikisi.

Zonguldak Yol Tarifi

Zonguldak nerede diye sorulur iseKaradeniz'e kıyısı bulunan bu il, Karadeniz Bölgesi'nin batısında yer alıyor. Komşuları ise; Bartın, Karabük ve Bolu şeklinde söylenebilir. Zonguldak'a nasıl gidilir diye sorulursa hem kara hem deniz hem de demir yolu kullanılarak bölgeye ulaşmak mümkün. Ankara ve Kocaeli'den Zonguldak'a yaklaşık üç saat gibi bir sürede, İstanbul'dan ise dört saatte ulaşılabilir. Bu uzaklıklar kara yolundan gidildiği takdirde bu şekilde sürüyor. Dilerseniz güzel bir tren seyahati ile güzel anılar biriktirilebilir, böylece Zonguldak'ı tekrar keşfetme şansı yakalayabilirsiniz. TCDD seferlerini sorgulayarak ya da internet sitesine göz atarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Zonguldak'ta görülmesi gereken görkemli manzaralar ve medeniyetlerin bıraktığı pek çok tarihi miras bulunuyor. Dilerseniz de otobüs firmalarıyla bu güzel şehre ulaşabilirsiniz. Bu sayede manzaraları kaçırmadan ve gezinizi renklendirerek Zonguldak'a varabilirsiniz. Bölgede yer alan birçok güzelliği kaçırmamak ve yolunuzu uzatmamak için akıllı cihazları kullanarak Zonguldak yol tarifi alabilirsiniz.

Zonguldak İklimi

Zonguldak hava durumu, ılıman Karadeniz ikliminin etkilerine sahip. Oldukça yağış alan bir şehir olan Zonguldak, bünyesinde barındırdığıpek çok akarsuyu da bu yağışları sayesinde besliyor. Zonguldak kışını ve sonbaharını yağışlarla geçiriyor. Yazları ise oldukça güneş alan bir bölge haline geliyor. En fazla yağışı ise aralık ve ocak aylarında alan Zonguldak, kış mevsiminde de turizm faaliyetlerini devam ettiriyor. Her mevsimde doğayı besleyen Zonguldak iklimi, yazın da görülen yağışlarla hiçbir ziyaretçisini bunaltmıyor. Bu nedenle Zonguldak turizm faaliyetleri,yılın her dönemi devam ediyor. Bitki örtüsü ise Türkiye'nin ciğerleri olan Karadeniz Bölgesi'nde olması sebebiyle orman. Zonguldak'ın yarısını oluşturan ormanlarda; defne, kızılcık, dağ çileği, kiraz, kuşburnu, eğrelti otu ve böğürtlen gibi çeşitli bitki ve meyve bulunuyor. Ayrıca kayın, meşe ve gürgen gibi ağaçlar da Zonguldak'ta bulunuyor. İklim şartları sayesinde Zonguldak'ta tatil yapmak her mevsim mümkün oluyor.

Harita ve Yol Tarifi

Yol Tarifi
Yükleniyor..
Oteller
Onka Pansiyon
8

10 misafir değerlendirdi.

Staron Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Mer Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Emirgan Hotel
7

13 misafir değerlendirdi.

Bab-ı Zer Hotel
8

4 misafir değerlendirdi.

Dedeman Zonguldak
5

7 misafir değerlendirdi.

Deniz Otel Kozlu
10

1 misafir değerlendirdi.

Derya Resort Filyos
8

4 misafir değerlendirdi.

Candede Pansiyon
9

4 misafir değerlendirdi.

Şanlı Beach Resort
10

2 misafir değerlendirdi.

Star Hotel Çaycuma
10

2 misafir değerlendirdi.

Paradise Hotel Çaycuma
9

8 misafir değerlendirdi.

Hotel Perla Zonguldak
9

7 misafir değerlendirdi.

Çınar Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
River Mill Park Otel Aqua Spa
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Devrek Otel
7

6 misafir değerlendirdi.

Filyos Ecopark
8

6 misafir değerlendirdi.

Ereza Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Önder Otel
7

3 misafir değerlendirdi.

Keleşler Park Hotel
9

8 misafir değerlendirdi.

Hotel Grand Ereğli
7

12 misafir değerlendirdi.

Elif Otel
8

4 misafir değerlendirdi.

Azim Otel
7

6 misafir değerlendirdi.

Büyük Anadolu Ereğli Hotel
10

4 misafir değerlendirdi.

Hisar Pansiyon
8

7 misafir değerlendirdi.

Grand Ahos Hotel & Spa
10

13 misafir değerlendirdi.

Sunset Otel
9

10 misafir değerlendirdi.

Alihan Otel
9

42 misafir değerlendirdi.

İnkum Terrace Otel
8

21 misafir değerlendirdi.

Zonguldak Yamanlar Otel
9

5 misafir değerlendirdi.

Grand Astra Hotel
8

10 misafir değerlendirdi.

Boğaziçi Otel Bartın
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Lina Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Makar Pansiyon
10

2 misafir değerlendirdi.

Sindoma Otel
10

10 misafir değerlendirdi.

Kemik Park Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Bartın Kemer Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Bartın Emniyet Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Aba Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Sümmeler Konukevi
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Kaf Konak
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Fatma Hanım Konağı
8

11 misafir değerlendirdi.

Zonguldak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Zonguldak'ın halkı geçimini orman ve taşkömürü ocaklarından sağlıyor. Dolayısıyla da Zonguldak neyi meşhur sorusunun cevabı Zonguldak'ın doğal güzelliklerinden işlenen Devrek bastonu ve kara elmas olarak tabir edilen taş kömürü denebilir. Devrek bastonu, yaklaşık dokuz işlemden geçilerek oluşturuluyor. Bu bastonun en büyük özelliği, ana maddesinde Zonguldak ağaçlarının bulunması. Çaycuma'nın manda yoğurdu da Zonguldak'ın meşhur ürünleri arasında yerini alıyor. Doğal yolla beslenen mandalardan elde edilen bu yoğurt, hem lezzetli hem de besleyici. Devrek'in beyaz baklavası da Zonguldak restoranlarının meşhur lezzetleri arasında yer alıyor. Baklavasına beyaz denmesinin sebebi ise üstü tam olarak kızarmadan fırından alınması. Ayrıca içerisinde bolca ceviz olması sebebiyle oldukça doyurucu ve akıllardan çıkmayacak bir lezzet sunuyor. Ereğli çileği ya da Osmanlı çileği de bu meşhur lezzetler kervanına dahil edilebilir. Bölge, sadece yiyecek değil aynı zamanda doğal güzellikleri ile de meşhur bir yer olarak anılıyor. Zonguldak'ın mağaraları bu doğal ve meşhur güzellikler arasında yer alan mekanlardan. Zonguldak hem lezzetleri ile hem de doğası ile ziyaretçilerine doyumsuz anlar yaşatıyor.

Zonguldak, her türlü konaklama hizmetinin verildiği bir noktada yer alıyor. Dolayısıyla her türlü bütçeye ve zevke uygun bir konaklama yeri bulmak oldukça kolay. Zonguldak'ta merkezde kalarak şehrin ve çarşının canlılığından yararlanabilirsiniz. Dilerseniz de kıyı bölgelerde kalarak yaz güneşinden ve bölgedeki plajlardan faydalanabilirsiniz. Günübirlik bir gezide bile pek çok anı sığdırabileceğiniz Zonguldak'ta 5 yıldızlı uygun Zonguldak otelleriden butik otellere kadar birçok konaklama seçeneği mevcut.

Zonguldak'ta tarihî ve doğal pek çok gezilecek yerleri ile ziyaretçileri bekliyor. Mağaraları, plajları ve müzeleri gezerek Zonguldak'ın güzellikleri ile tanışabilirsiniz. Işıklandırmalarla ve heybeti ile ziyaretçileri büyüleyen Gökgöl Mağarası, görülmesi gerekilen bir doğal güzellik. Maden Müzesi ise Zonguldak'ın geçim kaynağı olan madencilik üzerine oluşturulmuş bir müze. Bu müzeyi gezerek, madencilik hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz. Filyos Plajı ise bu güzel şehre gelip de dinlenmek isteyenler için ideal bir yer..

Zonguldak, ılıman Karadeniz iklimi etkisinde bulunuyor. Dolayısıyla Zonguldak hava şartları, kış ve sonbahar mevsimlerinde biraz daha sert oluyor. Her dönemde Zonguldak tatil için ideal bir fikir olsa da yaz turizmi Zonguldak'ta çok daha canlı. Bu dönemlerde plajların doluluk oranı da artıyor. Eylül ya da ekim ayları da Zonguldak'ta tatil yapmak için oldukça ideal. Bu dönemlerde doluluk da az olduğu için sakin bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Zonguldak'ta alışveriş yapmak için pek çok nokta bulunuyuor. Özellikle, Zonguldak merkezde bulunan çarşıda gezebilir ve Zonguldak temalı hediyelikler alarak bu tatili hatıralarla taçlandırabilirsiniz. Ayrıca çarşıda bölgenin yöresel ürünleri de mevcut. Ayrıca bölgede yer alan alışveriş merkezlerine de gidebilirsiniz. Bu sayede hem ihtiyaçlarınızı karşılayabilir hem de kendinize ve sevdiklerinize hediyelikler alabilirsiniz.