Çayır Köyü Su Mağarası, Çaycuma

Çayır Köyü Su Mağarası

  • Zonguldak / Çaycuma

Çayır Köyü Su Mağarası

Çayır Köyü Su Mağarası, Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Çayır Köyü'ndeki meşhur Su Mağarası muhteşem bir doğa harikası. Çayır Köyü mevkinde bulunan bu doğa harikası 1300 metre uzunluğundaki mağara botla gezilebilen bir yer altı nehrine sahiptir. Mağara ağzında oluşan göllenmelerde de alabalıklar yaşamaktadır. Dilden dile anlatılan bir rivayete göre ise bu alabalıklar bazı hastalıklara iyi geliyormuş. Osmanlı döneminden kalma 2 adet kemer köprü bulunmaktadır.

Çayır Köyü su mağarasında soğuk su kaynağı vardır. Mağara suyu 2 ayrı kaynaktan gelmektedir. Bunlardan biri göl dağından diğeri Gökgöl Mağarası'ndan gelmektedir. Mağara, içindeki sarkıt ve dikitlerin yapısı nedeniyle kendi kategorisinde dünyanın önemli mağaralarından biri olarak literatüre geçmiştir. Aynı zamanda mağaranın önünde bir de piknik alanı bulunuyor. Bu nedenle bölgenin adı Çayır Köyü Mesire Yeri olarak da geçmektedir.

İlçe merkezine 12 km mesafede bulunan Çayır Köyü Su Mağarası, Çaycuma'nın mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerinden biri.

3 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
3
Yüz ve serinle
10

-

Çayır Köyü mağarasına ister sevgilinle git, ister kardeşinle piknik, yap ister yüz, ister serinle.

3
Yaz aylarında serinlenecek yer
10

-

Mağarada ister piknik yap, ister otur kafa dinle. Herkese tavsiye edilecek, yaz aylarında serinlenecek yer.

3
cayir koyu su magarasi
10

-

Mağaranın tüm dünyada bilinen adı Çayırköy Mağarası'dır.