Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Tarihi Yerler
Turistik Yerler
Müzeler

Zonguldak Gezilecek Yerler

Zonguldak civarında görülmesi gereken 5 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Teion - Billaos Antik Kenti
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Zonguldak
Filyos Kalesi

Filyos Kalesi

Ücretsiz
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Zonguldak
Tieion Antik Kenti
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Zonguldak
Halil Paşa Konağı
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Zonguldak
Urfa Kalesi

Urfa Kalesi

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Zonguldak

5 mekandan 5 tanesi gösteriliyor

Zonguldak Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Batı Karadeniz’in kara elması olarak Zonguldak, konumu itibarıyla denize yakın bir yerde konumlanıyor. Aynı zamanda liman şehri olması ile bölgede deniz ulaşımı ile yük taşımacılığı yapılıyor. Limanı sayesinde Karadeniz’in deniz ticareti ile meşhur şehirlerinden biri. Bölge halkının bir kısmı geçimini deniz taşımacılığından karşılıyor. Zonguldak, kömürü ile meşhur şehirlerden biri.

Şehrin önemli geçim kaynağı ise kömür madenlerinden elde ediliyor. Zonguldak, birçok şehre de geçiş güzergâhında yer alıyor. Turizm alanında Batı Karadeniz’in en gelişmiş şehirlerinden biri olan Zonguldak, çok sayıda turistik mekâna ev sahipliği yapıyor. Yıl boyunca ziyaret edebileceğiniz bu şehirde gezip görebileceğiniz tarihî ve doğal güzellikler bulunuyor.

Şehrin her detayı atlamadan gezmek ve kaliteli bir gezi deneyimi için gezi listesi oluşturabilirsiniz. Zonguldak gezilecek yerler sayesinde tatilinizi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz. Geziniz boyunca Zonguldak Aktiviteleri ve Yapılacak Şeyler sayfasından etkinlikler keşfedebilirsiniz.

Zonguldak Gezilecek Yerler

Eşsiz güzelliklere sahip Zonguldak, yıl boyu ziyaret edebileceğiniz rotalar arasında bulunuyor. Doğa içinde huzurlu bir deneyim sunan şehir, kültürüyle de ön plana çıkıyor. Zonguldak’ta gezip görebileceğiniz mekânlardan bazıları şöyle:.

  • Çaycuma ilçesinde bulunan Teion Billaos Antik Kenti, şehirde görebileceğiniz önemli yapılardan biri. Antik kent içinde hâlâ arkeolojik kazılar yapılıyor. Buraya geldiğinizde kenti gezebilir etrafta yer alan arkeolojik kazıları veya kalıntıları inceleyebilirsiniz. Birçok fotoğraf çekilebilir kent içerisinde yürüyüşe çıkabilirsiniz. Ayrıca antik kent içinde bir açık hava tiyatrosu bulunuyor. 
  • Zonguldak’ta gezilecek yerler arasında Halil Paşa Konağı bulunuyor. Üç katlı bu konak Halil Paşa tarafından yaptırılmış. Konak içerisinde ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda birçok eser bulunmuş. Halil Paşa Konağı Müzesi’ni gezerken çeşitli arkeolojik eserleri de görebilirsiniz.
  • Cehennemağzı Mağaraları, Zonguldak Ereğli’de gezilecek yerler arasında. Bu mağara antik Yunan mitolojisi ile özdeşmiş bir yapıya sahip. Zonguldak gezilecek yerler doğa kategorisi içerisinde de yer alan bu mağara, görülmeye değer nitelikte. 
  • Zonguldak gezilecek yerler listesi arasında Çayır Köyü Su Mağarası bulunuyor. Mağara, Çayır Köyü yakınlarında konumlanıyor. Mağazanın giriş kısmında oluşan göllerde balıklar yaşıyor. Buraya gittiğinizde mağaranın girişinde bulunan balıkları izleyebilirsiniz. Bu mağaranın bir kısmında soğuk su kaynağı bulunuyor. Ayrıca mağara içinde sarkıt ve dikitler mevcut. Ayrıca mağaranın önünde piknik alanları bulunuyor. Mağara geziniz sonrasında bu piknik alanlarında zaman geçirebilirsiniz. 

Zonguldak Görülmesi Gereken Yerler

Zonguldak’a tatil için gittiğinizde gezebileceğiniz çok sayıda farklı mekân bulunuyor. Yeni deneyimler elde edeceğiniz bir gezi deneyimi sunan bu şehirde doğa gezileri yapabilirsiniz. Ayrıca müze ve tarihî yapıları ziyaret ederek Zonguldak’ın geçmişini yakından inceleyebilirsiniz. Müze gezmeyi seviyorsanız gezi listenizde Maden Müzesi’ne yer verebilirsiniz.

Girişi ücretsiz olan müzede maden işinde çalışan işçilere benzer balmumu heykelleri bulunuyor. Müzeyi gezerken bu balmumu heykelleri inceleyebilir ve fotoğraf çekilebilirsiniz. Müzenin çalışma saatlerini inceleyerek gezi planı oluşturabilirsiniz. Zonguldak’ta gezilecek güzel yerler arasında Gazi Alemdar Gemisi Müzesi yer alıyor.

Bu müze, Kurtuluş Savaşı sırasında vatanseverler tarafından kaçırılan geminin Zonguldak’a getirilmesiyle oluşuyor. Zamanla müze hâline gelen bu gemiyi gezebilirsiniz. Müze, Zonguldak Ereğli’de konumlanıyor.

Zonguldak turistik yerler arasında Çanakçılar Özel Etnografya ve Arkeoloji Müzesi de yer alıyor. Bu müze Gökçebey’de konumlanıyor. Müze içerisinde seramik eşyalar ve arkeolojik eserler sergileniyor. Zonguldak merkezi güzergâhında bulunan Gökçebey’e uğrayarak bu müzeye ulaşabilirsiniz. Önemli eserleri inceleyerek gezinize kültür dolu bir deneyim ekleyebilirsiniz.

Zonguldak’ta gezebileceğiniz bir diğer mekân ise Filyos Kalesi. Kale, Çaycuma Filyos’ta konumlanıyor. Kalenin yapımında Romalılar döneminde iri taşlar kullanılmış. Bu kale bir nevi Filyos içerisindeki ilk yerleşim yerleri arasında bulunuyor. Burada birçok tarihî eşya bulunuyor. Arkeolojik kazılara ev sahipliği yapan bu bölge, görülmeye değer güzelliğe sahip.

Buraya gitmişken Filyos Plajı’na da uğrayarak denizin ve kumun tadını çıkarabilirsiniz.

Zonguldak Doğal Güzellikleri

Zonguldak’ta gezilecek yerler sadece limanlar, plajlar, müzelerden oluşmuyor. Doğal oluşum bu mağaralar, gezginler için eşsiz bir keşif rotası sunuyor. Zonguldak içerisinde bulunan Gökgöl Mağarası, Zonguldak Ankara yolu üzerinde konumlanıyor. Mağaranın içerisindeki hava değişikliği nedeniyle astım hastalıklarına iyi geldiği ve şifalı bir mağara olduğu düşünülüyor. Mağara kendince birçok kattan oluşuyor.

Bu katlar; astım katı, harikalar odası gibi farklı isimlerle ayrılıyor. Mağarada bir yeraltı deresi bulunuyor. Gezilecek bir diğer doğal güzellik mirası olan mağaralar arasında Cumayanı Mağarası bulunuyor. Mağaranın içini botlar ile gezebilirsiniz. Zonguldak’a gittiğinizle bu mağaraları ve daha tam keşfedilmemiş birden fazla mağarayı görebilirsiniz.

Bu mağaraların çoğuna ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz.

Eşsiz manzarasıyla göze hitap eden doğa harikalarından biri şelaleler oluyor. Zonguldak’ın çeşitli noktalarında bulunan şelaleleri gezerek doğanın güzelliklerine şahit olabilirsiniz. Ayrıca eşsiz doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Zonguldak görülmesi gereken yerler arasında Harmankaya Şelalesi bulunuyor ve bu şelale şehrin en bilindik turistik yerlerinden biri olarak geçiyor.

Ormanlık bir alanda bulunan bu şelale, manzarası ve ortamıyla dikkat çekiyor. Doğa içinde zaman geçirmek için burayı tercih edebilirsiniz. Şelaleye gidene kadar yolda size ağaçlar ve yemyeşil bir patika eşlik ediyor. Şelale içerisinde bir de vadi bulunuyor. Şehirde görebileceğiniz bir diğer şelale ise Kayalıdere Şelalesi. Bu şelale, Ereğli’de konumlanıyor.

Burada 7 adet şelale mevcut. Buradaki bölge doğa sporları için uygun bir konuma sahip. Eğer doğa sporları ile ilgileniyorsanız burada yapılan spor aktivitelerine katılabilirsiniz. Zonguldak’ta yer alan dağlara tepelere, şelalelere giderken spor ekipmanlarınızı getirerek her an spor yapmaya hazırlıklı olabilirsiniz. Bireysel olarak veya grup hâlinde spor faaliyetlerine katılabilirsiniz.

Konaklamak için Zonguldak Otelleri size uygun olacaktır.

Zonguldak Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Zonguldak için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Zonguldak için gezilecek en popüler tarihi yerler : Teion - Billaos Antik Kenti, Tieion Antik Kenti, Filyos Kalesi, Zonguldak konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Zonguldak için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Zonguldak için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Urfa Kalesi, Zonguldak konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Zonguldak için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Zonguldak için gezilecek ücretsiz yerler : Urfa Kalesi, Teion - Billaos Antik Kenti, Halil Paşa Konağı, Zonguldak konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Zonguldak için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Zonguldak için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Urfa Kalesi, Teion - Billaos Antik Kenti, Halil Paşa Konağı, Zonguldak konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Zonguldak için gezilecek yerler nelerdir?
Zonguldak için gezilecek yerler : Urfa Kalesi, Teion - Billaos Antik Kenti, Halil Paşa Konağı, Zonguldak konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.