Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Van Yedi Kilise
Van Yedi Kilise - Görsel 1
Van Yedi Kilise - Görsel 2
Van Yedi Kilise - Görsel 3
Van Yedi Kilise - Görsel 4
6 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Van Yedi Kilise Hakkında

Van Yedi Kilise, Varagavank Ermeni Manastırı ya da Varak Surp Haç manastırı olarak da bilinmektedir. Vaspurakan'ın en zengin ve en iyi bilinen manastırı ve de Van başpiskoposunun yeri, bugün Van Merkez'e bağlı, Yukarı Bakraçlı köyünde yer alan Ermeni manastırıdır.

Tamamı Warak Wank Manastırı olarak adlandırılan tarihi - dini yapı, aslında anıldığı gibi yedi adet kiliseden oluşmamaktadır. İki grup halinde beş kilise, kiliseye eklenen bir jamatun, bir kütüphane ve bir çan kulesinden oluşmaktadır. Manastırı teşkil eden kiliselerin en eskisi St. Sophia kilisesidir. St. Sophia, 8.

yüzyılda inşa edilmiş olup, sadece apsisi mevcuttur. İkincisi bunun kuzey duvarına bitişik inşa edilmiş ve günümüzde yıkık olan St. John Kilisesi'dir. Bu iki yapı manastırın birinci grubunu oluşturmaktadır. Günümüze kadar ulaşan ikinci grup yapıların çekirdeğini 1003-1021 tarihleri arasında inşa edilen Kutsal Meryem Ana Kilisesi oluşturmaktadır.

Dıştan doğu - batı yönünde dikdörtgen planlı bu dini yapı, içten dörtlü yonca yaprağı planıyla yapılmıştır. Merkezi planlı kilisenin kubbesi yıkılmış vaziyettedir. İç mekanı dört yöne açılmış, yarım daire planlı nişlerle, köşelere yerleştirilmiş odalar oluşturmaktadır.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Van Yedi Kilise
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?