4 Günlük Keşif Önerisi: Van Gezi Rehberi, Türkiye

4 Günlük Keşif Önerisi: Van Gezi Rehberi

2 Yorum

Gezi Rehberi Yeşim Özbirinci

4 Günlük Keşif Önerisi: Van Gezi Rehberi
Sizi, efsanevi yaratığın yani Van Gölü canavarının şehrine kısa bir seyahate çıkartmak istiyorum. Gevaş'taki Van Gölü canavarının dinozora benzer heykeli dışında bir varlığını göremeyecek olsanız da eminim çok keyifli bir tatil geçireceksiniz. Şehir, tarihi ve kültürel yapısı ile oldukça doyurucu bir seyahat deneyimini sizlere sunuyor. İsminin Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nden esinlenildiği tahmin edilen Van, dünyada yaşanılan en eski kentler arasında. Türkiye'nin de en büyük altıncı şehri. Bunlar bile heyecanlanmak için yeterli!

Van'a Nasıl Gidilir?

van'a nasıl gidilir?Van şehrine ulaşmak oldukça kolay. Büyükşehirlerden aktarmalı veya doğrudan olarak Van Ferit Melen Havalimanı'na uçuş bulabiliyorsunuz. Eğer aktarmasız bir uçak ile giderseniz ortalama bir buçuk saat süre sonra Van'dasınız. Veyahut şehirlerarası otobüsleri de tercih edebilirsiniz. Van'a vardığınızda ise şehir merkezine ulaşmak için araç kiralayabilir ya da toplu taşımayı tercih edebilirsiniz.

Van'a Ne Zaman Gidilir?

van'a ne zaman gidilir?Biliyorsunuz Van şehri bölge itibari ile karasal iklime sahip. Kış ayları oldukça keskin ve uzun geçiyor. Eğer Van'ı ziyaret etmek istiyorsanız yaz aylarını sizlere öneriyorum. Yaz dönemi Van sıcak, kurak ve yağışı az ama Van Gölü'nün esintisini bedeninizde hissetmek hoşunuza gidecek. Ama "hayır, ben kış sporları ile ilgileniyorum" diyorsanız, ne ala! Geveli'de bulunan Abalı Kayak Merkezi, birçok ziyaretçiyi kış aylarında ağırlıyor.

Ayrıca haziran ayında da Van'ı ziyaret edebilirsiniz. İnci Kefalı Göçü Kültür ve Sanat Festivali yapılıyor. Her yıl nisan ayından temmuz ayına kadar kefal göçü yaşanıyor. Eylül ayında ise Erçek Gölü Flamingo Göçü Festivali gerçekleşiyor. Eylül ayının ikinci haftasında da Akdamar Adası ayin törenleri yapılıyor. Gitmeyi planlarken bu kültürel etkinlikleri de bir düşünün derim.

Van'da Nerede Kalınır?

van otelleriEvet, Van'a vardık. Peki, nerede kalacağız? İster Van'ın merkezinde ister Van Gölü'nün çevresindeki otellerde konaklayabilirsiniz. Her türlü bütçeye göre üç yıldızdan beş yıldıza kadar çeşitli oteller bulunuyor. Şehir merkezindeki oteller daha çok tercih ediliyor. Ayrıca daha uygun fiyatlı bir konaklama istiyorsanız apart otelleri de tavsiye edebilirim. Eğer sırt çantalı bir gezginseniz, evini bu tarz seyahat edenlere açan, onları misafir eden kişileri bulabileceğiniz internet siteleri ve Facebook grupları da mevcut.

Van Gezilecek Yerler

1 - Van Kalesi

van kalesiBuraya geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken bazı yerler var. Van Kalesi gibi, Akdamar Kilisesi gibi... Urartu döneminden kalan Van Kalesi, şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Bir kaya kütlesi üzerine kurulmuş bu kaleye çıkın ve muazzam manzaranın tadını çıkartın. Girişi 10 TL, MüzeKartınız varsa ücretsiz gezebilirsiniz. Ayrıca kaleye doğru çıkarken çocuklar sizinle sohbet etmek isteyecekler. Onlarla diyalog içine girebilmek mutluluk verici.

2 - Van Kedi Evi

van kedisiPeki, Van deyince aklınıza ilk ne geliyor? Sanırım birçoğunuz hemen Van kedisini söyledi. Bir gözü yeşil bir gözü mavi olması ile ünlü bu kediler sizi kendilerine aşık edecek. Nesli tehlike altında olan Van kedileri, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedi Evi'nde koruma altında tutuluyor. Bahçede vakit geçiren kedilerle oynamak için Van Kedi Evi'ni de ziyaret edebilirsiniz. Bizden de selam götürmeyi unutmayın.

2 - Vanodakya

van peribacalarıŞimdi size çok ilginç bir şey söyleyeceğim. İlk öğrendiğimde ben de şaşırmıştım. Kapadokya'ya benzer oluşumu ile Vanadokya'yı duymuş muydunuz? Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar köyündeki Vanadokya Peri Bacalarını ziyaret edebilirsiniz. Burası şehir merkezine 33 kilometre uzaklıkta.

3 - Van Travertenleri

van tranvertenleriAyrıca Van travertenlerini de bilmiyor olabilirsiniz. Pamukkale gibi Van'ın Başkale ilçesinde de travertenler bulunuyor. Burası da 45 kilometre mesafede konumlanıyor. Bu iki yere özel aracınızla gidebileceğiniz gibi çeşitli turlarla da ulaşabilirsiniz.

4 - Muradiye Şelalesi

muradiye şelalesiEğer inci kefali göçüne tanık olmak istiyorsanız Muradiye Şelalesi'ne gitmenizi öneririm. Bu yerlerin dışında, dik bir kaya üzerine kurulu Hoşap Kalesi de ziyaret edebileceğiniz görkemli yapıtlardan biri. Ortalama 50-60 kilometrelik bir mesafeye sahip.

5 - Van Gölü ve Akdamar Adası

akdamar adasıEn güzelini en sona bırakmak istedim. Kesinlikle ama kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biri Van Gölü ve tabii ki bu gölün üzerindeki Akdamar Adası'nda inşa edilmiş Akdamar Kilisesi. Manzarası, tarihi ve efsanesi ile "Lütfen gelin sizi büyülemek istiyorum" diyor adeta. Öncelikle Vanlılar buraya Van Denizi diyor. Gördükten sonra siz de kesinlikle buranın deniz gibi kocaman olduğunu anlayacaksınız. Burası zaten Türkiye'nin en büyük gölü. Dünyanın da en büyük sodalı gölü. Sahil şeridi tam tamına 430 kilometre uzunluğunda! Çevresi volkanik dağlarla çevrili. Gölde sadece iki balık türü yaşıyor. Biri meşhur inci kefali diğeri de siyah benekli sarı bir balık.

Van Gölü Canavarı Efsanesi Nereden Geliyor?

akdamar kilisesiTabii Van Gölü canavarı efsanesinden bahsetmeden geçmek de olmaz. Van Gölü'nde yaşadığı düşünülen Canovan isimli yaratık ilk defa 1993 yılında kendini belli etmiş. Var olduğuna dair inanış günümüze kadar devam etmiş. Gördüğünü iddia eden kişiler ortaya çıkmış. O kadar çok konuşulmuş ki medyaya bile yansımış. Çizgi dizi The Secret Saturday'in bir bölümünde yer almış. Destination Truth isimli belgeselin üçüncü sezonunda da işlemişler. Bu kadar çok gündem olunca haliyle sonunda buraya bilimsel bir ekip göndermişler. İncelemeler üzerine hiçbir şey rastlamadıklarını bildirmişler. Gevaş merkeze de bu canavar adına Canovan isimli bir heykel dikmişler. Heykel canavardan daha çok sevimli bir dinozora benziyordu.

Nasıl Bir Rota Çizilmeli?

1. Gün

van kahvaltısıBenim önerim bir gününüzü tamamen Van Gölü ve Akdamar Adası'na ayırmanız. Göl kenarında şöyle güzel bir Van kahvaltısı yapın. Van kahvaltısı o kadar çeşitli ki vegan kişiler de kendilerine göre bir şey bulacaktır. Karnınızı mutlu ettikten sonra ruhunuzu da doyurmak için adaya doğru yol alın. Tekneler ile 20-25 dakika içerisinde adaya ulaşıyorsunuz. Kilisenin dışındaki işlemeler harika! Bütün hikâyeleri kilisenin duvarlarına işlemişler. Bu görkemli emeğin karşısında insan gerçekten değişik duygular yaşıyor. Biz şanslıydık rehber bir arkadaşımız bize eşlik etmişti. Duvarlardaki hikayeleri bize anlattı. Akdamar Adası'nın ve Kilisesi'nin tadına vardıktan sonra döndüğünüzde bir de Van Denizi'nin sodalı suyuna girin ve günün yorgunluğunu üzerinizden atın. Sodalı su vücudunuza da iyi gelecek.

2. Gün

van kalesiEğer kiraladığınız veya kendi aracınız var ise bir yerleri gezmek zaman kazanmak açısından kolaylık sağlayabilir. Diğer gününüzü Van Kalesi'ni ziyaret edip, alt bölgesinde konumlanan Van Evi'ni ve tarihi köprüleri görmeye ayırabilirsiniz. Ardından Van Kedi Evi'nde vakit geçirebilirsiniz. Şehir merkezine geldiğinizde bir süsleme sanatı olan savat gümüş işlemelerini de inceleyin. Harika takılar bulunuyor. Savat ustaları, gümüş bir eşyanın üzerine çizim yapıyorlar.

3. Gün

muradiye şalelesiDaha uzun bir süre Van'da kalacaksınız Muradiye Şelalesi'ne gidebilirsiniz. Eğer göç zamanına denk geldiyseniz rotanızın bir tanesi zaten burası olsun. Van merkezden gidiş bir saatten biraz fazla sürüyor. Buraya vardığınızda şelalenin ve manzaranın tadını çıkartmak isteyeceğiniz için bir gün ayırmanızı öneririm.

4. Gün

hosap kalesiVeyahut tersi bir istikamette olan Başkale yolu üzerindeki Hoşap Kalesi'ni ziyarete gidebilirsiniz. Ya da bir diğer gününüzün tamamını da Başkale'yi keşfetmeye ayırabilirsiniz. Bu tarafa doğru yol aldığınızda aynı zamanda Vanadokya'yı ve travertenleri de görebilirsiniz. Vanadokya ile travertenler arasında araç ile bir buçuk saatlik bir mesafe var. Eğer merkezde konaklıyorsanız önce Hoşap Kalesi'ni ziyaret edip ardından Vanadokya Peri Bacalarını ve sonrasında da travertenleri ziyaret edebilirsiniz. Travertenler en uzak noktada bulunuyor. Ya da ikisi arasında bir tercih de yapabilirsiniz. Zamanınıza ve ulaşım imkânınıza göre yolculuğunuz şekillenecektir.

Şimdiden sizlere güzel bir seyahat diliyorum.

2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Van ili ile ilgili görsel ve yazınsal yayınlanmamış önemli çalışmalarım mevcut. Daha açıklayıcı bilgi verirse cevaplarım. İyi çalışmalar

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Çok iyi geldi Van söyleşiniz teşekkürler ? Mümkünse ayda 1 de olsa gitmek isteyenler için şehirlerimizi tanıtmanız çok iyi olacak

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)