Ürgüp Damsa Barajı

  • Nevşehir / Kapadokya / Ürgüp

Ürgüp Damsa Barajı

Ürgüp Damsa Barajı, Ürgüp'den 17 km, Mustafapaşa'nın 5 km. güneydoğusunda Damsa Çayı üzerinde yer alan bir barajdır. Baraja giderken geçilen eski adı Sinasos olan Mustafapaşa, Ürgüp'te görülmesi gereken köylerin başlarında gelmektedir. Damsa Barajı sulama amacı ile 1965-1971 yılları arasında yapılmış bir barajdır. Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 862.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 31,50 m, normal su kotunda göl hacmi 7,12 hm3, normal su kotunda göl alanı 0,82 km²'dir. 1.390 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermektedir. Damsa Barajı eşsiz manzarası ile Kapadokya bölgesinin ender piknik ve mesire alanları arasında gösterilmektedir.

Damsa Baraj gölü çevresi piknik yapmaya elverişlidir. Göl de ayrıca balık tutmaya uygundur. Peri Bacaları, Kiliseler ve diğer tarihi yapıların ardından bu baraj doğal güzelliği ile Kapadokya'nın huzur dolu noktaları arasındadır. Ürgüp Belediyesi tarafından işletilen Damsa Barajı Mesire Alanı piknikçilerin gözde yerlerindedir. Belediye tarafından yapılan çalışmalar sonucunda ailelerin gönül rahatlığıyla gelebileceği bir mesire yeri haline gelmiştir. Özellikle hafta sonları başta olmak üzere yoğun ilgi görmektedir mesire ve piknik alanı.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Çocukların eğlenebileceği yer yok
4

-

Damsa piknik yerinde suyun kenarı güzel ama çocukların eğlenebileceği yer yok. Parkı bir tane var ama kötü. Buraya park, vb. şeylerin yapılmasını öneriyorum.