Şanlıurfa'nın Neyi Meşhur

Güneydoğu’nun zengin kültürünü, tarihi değerlerini ve sosyal yaşantısını en iyi şekilde temsil eden turistik şehirlerin başında geliyor Şanlıurfa.

Şanlıurfa'nın Neyi Meşhur

Güneydoğu'nun zengin kültürünü, tarihi değerlerini ve sosyal yaşantısını en iyi şekilde temsil eden turistik şehirlerin başında geliyor Şanlıurfa.

Tarihle doğanın iç içe olduğu Şanlıurfa özellikle yöresel yemekleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Bu güzel şehirde ünlü tarihi bölgeler ve oldukça meşhur lezzetler bulunuyor. İşte Şanlıurfa'nın en meşhur lezzetleri ve ünlü noktaları:

Şanlıurfa denildiğinde ilk akla gelen lezzet çiğköfte… Uzun uğraşlarla yoğrularak yapılan çiğköfte Türkiye'nin her noktasında yapılan bir lezzet olsa da, Urfa'da yediğiniz çiğköftenin çok ayrı bir lezzet olduğunu fark edeceksiniz. Urfa halkının her öğün sofrasına taşıdığı çiğköfteyi geziniz sırasında kesinlikle denemelisiniz. Bu arada dikkat edin, Urfa'daki çiğköfteler yediğiniz diğer çiğköftelerden daha acı… :)

Şehrin en meşhur lezzetlerinden biri de Urfa kebabı… En az çiğköfte kadar ünlü olan Urfa kebabını öğle veya akşam saatlerinde yiyebilir ve bu lezzetin kendi yöresinde yapılışını izleyebilirsiniz. Kebap türleri bakımından zengin olan şehirde kıyma kebabı, tike kebabı, tepsi kebabı ve soğanlı kebabın da tadına mutlaka bakmalısınız.

Urfa sıra geceleri, şehrin gelenekselleşmiş eğlence türlerinin başında geliyor. Genellikle erkekler tarafından yapılan sıra gecelerinde uzun hava başta olmak üzere yöreye ait çeşitli türküler eşliğinde güzel vakitler geçirilir. Gecede çiğköfte yoğurmak da bir gelenektir.

Şanlıurfa'ya gelip ünlü Balıklı Göl'ü görmeden olmaz. Hz. İbrahim ile Kral Nemrut ile ilgili büyük bir efsaneye sahip olan Balıklı Göl, şehrin simgesidir. Hz. İbrahim'in ateşe atıldığı an ateşin suya, odunların balığa dönüşmesiyle meydana geldiğine inanılan göl, çevresindeki doğal güzelliğiyle de kesinlikle görülmeye değer.

Türkülere konu olan ve ülkemizin tarihi değerleri arasında önemli bir yere sahiptir Harran Ovası. Aynı zamanda Şanlıurfa'nın en ünlü noktalarından biridir. İl merkezine yaklaşık 44 kilometrelik bir mesafede yer alan Harran Ovası'nda birçok arkeolojik kazı çalışmaları yapılmıştır. Sadece tarihi değeriyle değil, verimli topraklarıyla da önemini korumaya devam ediyor. Harran Ovası'nı Urfa gezinize dahil etmeyi sakın unutmayın.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
Şanlıurfa
Şanlıurfa
/
Turistik alanda iyi

-

Şanlıurfa birçok turistik alanda iyi bir şehirdir.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)