Şanlıurfa bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu'nun mistik ve gizemli atmosferini yakından hissedebileceğiniz bir şehir.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Şanlıurfa Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 25 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Balıklı Göl

"Mustafa Arif tarafından..."

"cumaliferide özbay tarafından..."

10

Misafir yorumu

5 yorum

Kızlar Sarayı

"Binekli Köyü yakınlarındadır"

"Kızlar Sarayı"

9.3

Misafir yorumu

4 yorum

Bazda Mağaraları

"Doğa harikası"

"Kaderine terk edilmiş"

7.5

Misafir yorumu

3 yorum

Halfeti Antik Kenti

"Halfeti Antik Kenti"

"Halfeti Antik Kenti"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Sipahi Pazarı

"sipahi pazari"

"sipahi pazari"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Şanlıurfa Müzesi

"Her tarafı muhteşem"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Göbekli Tepe

"Göbekli Tepe"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Urfa Kalesi

"urfa kalesi"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Fırat Nehri

"Fırat Nehri"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Fırfırlı Camii

"Çok güzel"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Şanlıurfa Tarihi Mekanlar

Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu'nun mistik ve gizemli atmosferini yakından hissedebileceğiniz bir şehir.
Güneydoğu'yu keşfe çıkan gezginlerin vazgeçilmez duraklarından olan Şanlıurfa, özellikle efsaneleri ile ilgi çeken bir şehir. Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa'da bu efsanelere kaynaklık eden mekanları görmek istiyorsanız aşağıdaki listemize göz atın... Konaklama seçenekleri için uygun Şanlıurfa otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Şanlıurfa Kalesi:Şehir merkezinde yer alan Urfa Kalesi, tahminen 812 yılında şehir surları yenilenirken inşa edilmiştir. Sarp kayalıklar üzerine kurulu olan Şanlıurfa Kalesi Bizans dönemine ait kaya mezarları üzerine yapılmıştır. Kalede aynı zamanda çeşitli kitabeler ve yazıtlar da bulunur.

Balıklı Göl: Şanlıurfa'nın simgelerinden olan Balıklı Göl, şehirde görülecek ilk yerlerden biridir. Büyük bir havuz olan Balıklı Göl'de binlerce balık yaşar ve bu balıkların kutsal olduğuna inanılır. Hz. İbrahim'in efsanesinde çok önemli yere sahiptir Balıklıgöl.

Göbekli Tepe: Bir örenyeri olan Göbekli Tepe Örencik Köyü yakınlarında bulunur. Dünya tarihinin en eski tapınağı olan Göbekli Tepe'de kazı çalışmaları devam etmekle birlikte ziyarete de açılmıştır. Bir adı da Dua Tepe olan örenyeri şehre 20 km mesafede yer alıyor.

Kızlar Sarayı: Viranşehir yolu üzerinde bulunan Kızlar Sarayı Şanlıurfa'da görülmeye değer tarihi yapılar arasında. Kayalardan oluşan bir tepe üzerine kurulu olan Kızlar Sarayı'nın görmeniz gereken en önemli iki bölümü yeraltı çarşısı ve kalıntıların kuzeyinde yer alan mağaralar.

Şanlıurfa Müzesi: 73 binden fazla arkeolojik parçanın sergilendiği Şanlıurfa Müzesi gezinizin en keyifli duraklarından biri olacak. Şehrin ve bölgenin tarihinde sizi yolculuğa çıkaracak Şanlıurfa Müzesi'ni gezmeden Urfa'dan ayrılmayın.

Mağaralar: Şanlıurfa'da meraklılar için gezilecek eşsiz güzellikte mağaralar yer alıyor. Bazda Mağaraları, Yücelen Mağaraları, Akese Mağaraları görmenizi önerdiğimiz Şanlıurfa mağaralarından.

Peygamberler Şehri olarak bilinen Şanlıurfa'da Eyüp Nebi mevkindeki Hz. Eyyüp Peygamber Türbesi'ni, Eyyüp Mağarası'nı, yine şehirde bulunan ve Hz. İbrahim'in doğduğuna inanılan Hz. İbrahim Mağarası'nı, Viranşehir yolu üzerindeki II. Kılıç Aslan Türbesi'ni, siyah gülü ile ünlü tarihi kent Halfeti'yi, koni biçimindeki Harran Evleri'ni ve Harran Ovası'nı gezebilirsiniz.

29 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
29
Doğa harikası
5

-

Gitmedim ama gitmek isterim. Bence harekete geçmesinler yetkililer. Doğa harikası veya tarihi mekanlar da paralı oluyor hiç gidemiyoruz.

29
Binekli Köyü yakınlarındadır
7

-

Kızlar Sarayı Viranşehir'in yaklaşık 25-30 km güneydoğusunda Binekli Köyü yakınlarındadır. Viranşehir'e bağlı, Şanlıurfa'ya değil.

29
Kaderine terk edilmiş
10

-

Çok güzel bir yer ama maalesef ki turistik ve tarihi yerlerimiz gibi kaderine terk edilmiş doğa harikası. Bunu bir yetkili görmüyor mu, niye harekete geçmiyor?

29
Çok güzel
10

-

Çok güzel, hayatımda böyle güzel bir yer görmedim. Tavsiye ederim, süper.

29
Çok süper
10

-

Çok süper, peygamber makamı olması başka güzel.

29
Gitmeye karar verdim
9

-

Ben daha yeni müzenin olduğunu öğrendim ve gitmeye karar verdim.

29
Çok güzel
10

-

Çok güzel, gidin bence.

29
Güzel buldum
7

-

Ben güzel buldum ama 10 değil 7 veriyorum.

29
hüseyin tatar tarafından...

-

Tek kelimeyle muhteşem Harran'ın cazibesinden dolayı unutulmuş, kenara itilmiş bir mekan. Harran'a giderseniz buraya mutlaka uğrayın, gözlerinize inanamayacaksınız. NOT: Maalesef ulaşım yolu çok kötü.

29
Güzel Urfa’m
10

-

Urfa farkı. Herkesi Urfa'ya bekleriz. Güzel Urfa'm benim. :-) :-)

29
Her tarafı muhteşem
10

-

Urfa'nın her yeri, her tarafı muhteşem, insanı büyülüyor. İyi ki Urfa'da doğdum ve iyi ki Urfalıyım. :) :) :-)

29
Çok güzel
10

-

Çok güzel bir şehir.

29
urfa kalesi
10

-

Bence de güzel arkadaşlar.

29
sipahi pazari
10

-

Peygamberler şehrini daha güzel, daha görsel tanıtabilirsiniz.

29
sipahi pazari
10

-

Tarihi yerler, memleketim.

29
Mustafa Arif tarafından...
10

-

Çok güzel ve eşsiz bir yer.

29
cumaliferide özbay tarafından...
10

-

Şanlıurfa'nın en çok ziyaret edilen ve gezilen mekanı olan Balıklı Göl, muhteşem manzaralarıyla, eşsiz güzelliğiyle büyülüyor insanı. Gerçekten yaşamak lazım o güzelliği. Herkese tavsiye ederim. Muhteşem bir yer.

29
Halit bağmancı tarafından...
10

-

Büyüleyici bir mekan. Ben aslen Urfalıyım. Dubai'den getirdiğim misafirlerim hayran kaldılar. Daha doğrusu ilk defa gördüğüm için inanılmaz bir yer, şok oldum.

29
balikli gol
10

-

Hz. İbrahim (as) peygamberin doğduğu ateşe atıldığı yer. Rivayete göre İbrahim (as) ateşe atıldığında küller göl üzerine atılan, odunlar balık halini almış. Manevi olarak etkileyici bir yer. Gidilip görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

29
Kızlar Sarayı
10

-

Yeni geldim, gezeceğim.

29
Göbekli Tepe
10

-

İnsanlık tarihi hakkında bilinenleri alt üst eden bu tapınaklar Mısır piramitlerinden 7000 yıl daha eskidir. Dünyanın en önemli arkeolojik buluntusu demek hiç de iddialı değil. Burası bir ören yeri değil, arkeolojik bir kazı alanıdır ancak yoğun ziyaretler nedeniyle kazılar bile aksayacak duruma gelmiştir. Önce A. Turgut Yazman'ın "Göbekli Tepe" belgeselini izlemenizi veya arkeolog Klaus Schmidt'in best seller Göbek.. Devamını Göster

29
Kızlar Sarayı
10

-

Başlığını çok uyumlu yazmışlar.

29
Balıklı Göl
10

-

Hz İbrahim'in doğup büyüdüğünün bilindiği bu yer gerçekten çok etkileyici. Kocaman bir park. Sadece gördüğünüz fotoğraflardan ibaret değilmiş meğer Balıklı Göl. Turistlerin yoğunlukla gezdiği, hemen her yerde duaların edildiği efsunlu bir yer. Özellikle yaz aylarında giderseniz dağın eteklerinde dinlenmek ve serinlemek için mutlaka uğrayın.

29
Balıklı Göl
10

-

Görselliği kadar efsanesi de çok etkileyici. Yoğun turist çeken bir yer.

29
Halfeti Antik Kenti
10

-

Çok etkileyici... Gaziantep - Şanlıurfa arasında, otobandan 30 km içeride bir yer. Batık kente karadan ulaşım bulunmuyor, tekne ile gidiliyor. Tekne yaklaştıkça beliren görüntü, sular altında kalan caminin minaresi, terk edilmiş evler çok etkileyici bir kare oluşturuyor.

29
Halfeti Antik Kenti
10

-

Bu nasıl büyüleyici bir yer! Uzun zamandır beni böyle etkileyen bir yer olmamıştı. Tekne gezisi ile yarım saatlik bir yolculukla ulaştığınız bu antik kent, suların altında kalmış. Hele o meşhur cami minaresini görünce, bir caminin üzerinden tekneyle geçince hissettiğiniz duygular inanılmaz. Üstelik bir de sonradan öğrendik ki aslında üzerinde 36 metre yüksekliğinde su olan bu arazide, daha önceden yaşayan kişilerin .. Devamını Göster

29
Tektek Dağları Milli Parkı
10

-

Tek tek dağları

29
Kızlar Sarayı
10

-

Çok güzel bir şehir benim şehrim.

29
Fırat Nehri
10

-

Beğendim, tam bilgi veriyorlar.