Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa civarında görülmesi gereken 8 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Şanlıurfa Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Şanlıurfa
Fırfırlı Camii
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Şanlıurfa
Balıklı Göl
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Şanlıurfa
Göbekli Tepe

Göbekli Tepe

Ücretsiz
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Şanlıurfa
Bazda Mağaraları
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme2.7/5 Ortalama
(2.7 yorum)
Şanlıurfa
Harran Evleri

Harran Evleri

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Şanlıurfa
Halfeti Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Şanlıurfa
Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Şanlıurfa

8 mekandan 8 tanesi gösteriliyor

Şanlıurfa Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler İçin Yapılan Yorumlar
2/5 Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
18.01.2020
Merve Yavuz
Bazda Mağaraları için yapılan yorum
Doğa harikası
Gitmedim ama gitmek isterim. Bence harekete geçmesinler yetkililer. Doğa harikası veya tarihi mekanlar da paralı oluyor hiç gidemiyoruz.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Güney doğunun eşsiz güzelliklere ev sahipliği yapan şehri Şanlıurfa, yılın her mevsimi tatil için elverişli bir yapıya sahip. Gastronomi şehirlerinden biri olan Şanlıurfa’da lezzet dolu zaman geçirebilirsiniz. Farklı kültürlerin tarih boyunca yaşadığı bu bölge zengin kültüre sahip. Doğal güzellikleriyle ve tarihiyle dikkat çeken Şanlıurfa’da sevdiklerinizle beraber keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Tatilinizi yaparken öncelikle gezilecek yerler rotanızı çıkarmalısınız. Bu sayede şehirdeki tüm detayları atlamadan gezebilirsiniz. Ayrıca planlı bir gezi deneyimi için liste oluşturmak avantaj sağlayabiliyor. Şehir içerisinde bulunan yerleri gezebilir ve tarihî sokaklarında zamanda yolculuk yapabilirsiniz. Şanlıurfa’da gezilecek tarihî yerler ve mekanlar arasından dilediğiniz yere gidebilir, dolu dolu bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Geziniz boyunca gideceğiniz mekânları Şanlıurfa Restoranları ve Yemek Yerleri sayfasından seçebilirsiniz.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine çok sayıda alternatif sunuyor. Gezip görülecek birçok müze, doğal alan, tarihî yapı ve antik kent şehir sınırları içinde bulunuyor. Bölgedeki tatilinizi verimli bir şekilde değerlendirmek için gezilecek yerler listesi oluşturabilirsiniz. 

  • Şanlıurfa gezilecek yerler listesi içerisinde ilk önce Şanlıurfa Müzesi yer alıyor. Bu müzede arkeolojik ve etnografik eserler sergileniyor. Müzeyi ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz. Gezmek için girişte belli bir ücrete tabii tutulabilirsiniz.
  • Şanlıurfa gezilecek yerler haritası içerisinde yer alan Haleplibahçe Mozaik Müzesi, görülmeye değer müzeler arasında bulunuyor. Türkiye’nin en büyük müzelerinden birisi olan alan Mozaik Müzesi, Şanlıurfa Müzesi’nin yakınında yer alıyor. Müzenin içinde yer alan Amazon Kadınları Mozaiği en çok dikkat çeken eserlerden biri olarak biliniyor.
  • Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, gezi rotanıza ekleyebileceğiniz mekânlardan biri. Şanlıurfa müzeleri arasında yer alan bu yere giriş için ücret ödemeniz gerekiyor. 
  • Şanlıurfa’da gezilecek stadyumlar arasında Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu bulunuyor. 29 bin kişilik koltuk kapasitesine sahip stadyum, olimpik bir stadyum olarak anılıyor. Stadyum Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında inşa edilmiş. Stadyum, kuruluş tarihi ile isimlendiriliyor. Şanlıurfa merkeze 6 km uzaklıkta bulunuyor. 
  • Şanlıurfa görülmesi gereken yerler arasında Şanlıurfa Tarihî Kapalı Çarşı yer alıyor. Bu çarşı Osmanlı döneminden kalma hanlar ve hamamları ile sizleri karşılıyor. Eşsiz mimariye sahip çarşıyı gezebilirsiniz. Çarşıdaki dükkânlarda kendiniz veya sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. 

Şanlıurfa’da Gezilecek Tarihî Yerler

Fırfırlı Cami, tarihi ve mimarisi ile gezi rotanızda yer alması gereken yapılardan biri. Bu cami, Vali Fuat Bey Caddesi’nde konumlanıyor. Bu yapı camiye dönüştürülmeden önce Oniki Havari Kilisesi olarak kullanılmış. 1956 yılında cami olarak hizmet vermeye başlıyor. Fırfırlı Cami’nin üç nefli bazilika plan düzeni bulunuyor. Bir diğer Şanlıurfa tarihî mekânlar arasında Eyüp Peygamber ve makamı yer alıyor. Bu makam içerisinde yer alan suyun Eyüp Peygamber’in ağrılarına iyi geldiği düşünülüyor. Buraya ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Meşhur Harran Evler, şehirde görülmesi gereken tarihî mekânlar arasında yer alıyor. Mimarisiyle dikkat çeken bu evlerin külah kubbeleri bulunuyor. Harran’daki evlerin farkı ise  kubbelerinde kerpiçe ek olarak tuğla da kullanılmıştır.. Evler Şanlıurfa tarihî yerleri ve doğal güzellikleri arasında bulunuyor. Bu yapılar hem günümüze ulaşması itibarıyla tarihi hem de iklim itibarıyla inşası yapıldığından doğal güzellik olarak sınıflandırılıyor. 

Şanlıurfa’nın tarihî mekânları arasında bulunan Kızlar Sarayı, Kasr-ül Benat olarak da adlandırılıyor. Şehirdeki tatilinizde bu bölgeyi gezerek tarihî mirası yakından keşfedebilirsiniz. İçerisinde bulunan Süryanice yazıtları inceleyebilirsiniz. Ayrıca açık havada zaman geçirmek için rotanızı park ve bahçelere çevirebilirsiniz. Tektek Dağları Milli Parkı’nı açık havada zaman geçirmek için ideal rotalar arasında yer alıyor. Bu park birçok medeniyete ev  sahipliği yapmış bir bölgede konumlanıyor.  

Şanlıurfa Turistik Yerler

Turistlik mekânlar rotanızda Şuayb Şehrini ekleyerek bu bölgeyi gezebilirsiniz. Bölgede Antik Roma devrinden kalan kalıntıları görmeniz mümkün. Toplu taşımayla ulaşımın pek mümkün olmadığı kente ulaşım için özel araçları tercih edebilirsiniz. Kente, Harran ya da Urfa  istikametindeki Viranşehir’deki ayrımdan ulaşabilirsiniz. Şehir bulunduğu yerdeki mağaraları da geçebilirsiniz. Şuayb Peygamber’in burada yaşadığı ve şehrin ismini buradan aldığı rivayet ediliyor. Şanlıurfa doğal güzellikleri açısından da önemli bir turizm şehri oluyor. Bilinen en çok ziyaret edilen doğal güzellik açısından turizm unsuru Göbekli Tepe, UNESCO 2018 Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Göbekli Tepe, Örencik Köyü yakınlarında konumlanıyor. Hâlâ arkeologların keşfedemediği birçok ayrıntısı bulunan bu tepeyi gezebilir ve eşsiz atmosferini hissedebilirsiniz. Çok eski zamanlardan günümüze gelmiş bu mekân, tarihin önemli dönüm noktaları arasında yer alıyor. Doğal güzellikler arasında en çok ismi duyulan yerlerden biri ise Balıklı Göl. Burası, Hz İbrahim’in hikâyesi ile kutsallık kazanmış. Efsaneye göre Hz. İbrahim, Balıklı Göl’ün bulunduğu yerde ateşe atılıyor. Atılan ateş birden su, odunlarda balık olmuş böylece Balıklı Göl’ü oluşturmuş. 

Aynı zamanda meşhur Harran Ovası’na gidebilirsiniz. Harran Ovası, en verimli toprak statüsünde yer alıyor. Bu bölgede birçok arkeolojik kazı hâlâ yapılıyor. Tüm bu mekânların gezisi sonrasında Şanlıurfa’nın meşhur yemeklerini yiyebilirsiniz. Meşhur Urfa kebabını, çiğ köftesini tadabilirsiniz. Bunun yanında piknik mekânlarında ailenizle piknik yapabilir ve Şanlıurfa’nın doğal güzellikleri arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Şanlıurfa turistik yerler bakımından ülkemizin doğusunda dikkat çeken bir şehir olarak öne çıkar. Şanlıurfa otelleri bir yandan şehrin güzelliklerini yansıtırken bir yandan da aradığınız konforu sunuyor. Şehrin farklı noktalarında hizmet veren oteller, misafirlerine modern ve konforlu olanaklar sunuyor. Lüks oteller, apartlar ve pansiyonlar arasından seçim yaparak Şanlıurfa ilçelerinde konaklayabilirsiniz. Şanlıurfa otelleri size uygun olacaktır. Ayrıca otantik bir deneyim için konak ve eski evlerde hizmet veren otelleri konaklamak için değerlendirebilirsiniz.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Şanlıurfa için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Şanlıurfa için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Harran Evleri, Halfeti Antik Kenti, Bazda Mağaraları, Şanlıurfa konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Şanlıurfa için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Şanlıurfa için gezilecek ücretsiz yerler : Şanlıurfa Müzesi, Göbekli Tepe, Harran Evleri, Şanlıurfa konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Şanlıurfa için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Şanlıurfa için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Şanlıurfa Müzesi, Göbekli Tepe, Harran Evleri, Şanlıurfa konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Şanlıurfa için gezilecek yerler nelerdir?
Şanlıurfa için gezilecek yerler : Şanlıurfa Müzesi, Göbekli Tepe, Harran Evleri, Şanlıurfa konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.