Şanlıurfa bölgesinde mutlaka yapılması gerekenler.

Şanlıurfa Aktiviteleri

Güneydoğu'yu keşfe çıkan gezginlerin vazgeçilmez duraklarından olan Şanlıurfa, özellikle efsaneleri ile ilgi çeken bir şehir...Şanlıurfa Görülecek Yerler - Şanlıurfa En İyi 10 Yapılacak Şey

Güneydoğu'yu keşfe çıkan gezginlerin vazgeçilmez duraklarından olan Şanlıurfa, özellikle efsaneleri ile ilgi çeken bir şehir...
Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu'nun mistik ve gizemli atmosferini yakından hissedebileceğiniz bir şehir. Bu bölgede keşfe çıkan gezginlerin vazgeçilmez duraklarından olan Şanlıurfa'da yapılacak pek çok keyifli aktivite var. Konaklama seçenekleri için uygun Şanlıurfa otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Şanlıurfa'daki gezinize Gümrük Han'da yapacağınız lezzetli bir kahvaltıyla başlayabilir, ardından şehir merkezini gezebilirsiniz.

Urfa Kalesi'ne çıkabilir, eşsiz manzarayı izleyebilirsiniz. Tarihi bedesten çarşısını gezebilir, alışeriş yapabilirsiniz.

Şanlıurfa'da yapılacak şeylerden biri de kutsal kent olarak adlandırılan Balıklıgöl'ü ziyaret etmek. Şehrin en özel yerlerinden biri olan Balıklı Göl'ü gezdikten sonra şehrin binlerce yıllık tarihi, dar sokaklarında gezebilir ve keyifli keşifler yapabilirsiniz.

Urfa'nın tarihine dair daha çok bilgi sahibi olmak isterseniz Şanlıurfa Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Müze şehir merkezinde yer alıyor.

Şanlıurfa'da yapılacak şeyler listenizin en keyifli maddelerinde biri de Göbekli Tepe'yi gezmek olacak. Örencik Köyü yakınlarında bulunan bu örenyeri dünya tarihinde bilinen ilk tapınak. Göbekli Tepe'de kazı çalışmaları devam ediyor ve aynı zamanda ziyarete de açık.

Şanlıurfa denince akla ilk gelen görüntülerden biri de Harran Ovası'ndaki kubbeli Harran Evleri'dir. Ovayı ve Harran Evleri'ni görmeden şehirden ayrılmayın.

Bu güzel şehirde yapmanız gereken bir diğer şey de Urfa'ya özgü olan sıra gecesine katılmak. Şehrin kültürünü en yakından tanıyabileceğiniz ortamlardan biri olan sıra gecesinde eğlenmeden Şanlıurfa geziniz bitmiş sayılmaz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın