Rize bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Rize Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Alternatif turizmin, özellikle de yayla turizminin ülkemizdeki ilk adreslerinden olan Rize'de yeşilin hiç görmediğiniz tonlarını görecek, eşsiz doğaya hayran kalacaksınız.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Rize Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 47 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Zil Kalesi

"Değerini bilelim, koruyalım"

"Manzarası mükemmel"

10

Misafir yorumu

6 yorum

Palovit Şelalesi

"Gitmeyin"

"Gezmeye değer"

7.8

Misafir yorumu

5 yorum

Anzer Yaylası

"Anzer Yaylası’na gitmek istiyorum"

"Görülmeye değer"

10

Misafir yorumu

5 yorum

Kaçkar Dağları Milli Parkı

"Tatil burnumuzdan geldi"

7.8

Misafir yorumu

4 yorum

Rize Kalesi

"Güzel yerler görmek istiyorsanız"

"Şahane bir yer"

8.3

Misafir yorumu

3 yorum

Çeçeva Köyü - Haremtepe

"Çay bahçesi güzel budanmış"

"Çok daha güzel yerler var"

4.0

Misafir yorumu

3 yorum

Kavrun Yaylası

"Turizmi başlatan tesisler"

"Mükemmel bir yer"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Polakcur Yaylası

"Doğası korunmaya muhtaç"

"Temiz ve korunmuş"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Ciha Kalesi

"Ciha Kalesi"

"Ciha Kalesi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Şenyuva Köprüsü

"Süper"

"senyuva koprusu"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Rize Tarihi Mekanlar

Alternatif turizmin, özellikle de yayla turizminin ülkemizdeki ilk adreslerinden olan Rize'de yeşilin hiç görmediğiniz tonlarını görecek, eşsiz doğaya hayran kalacaksınız.
Rize, Karadeniz'in en önemli ve gelişmiş turizm bölgelerinden biri. Özellikle bahar ve yaz aylarında ülkemizin her yerinden onbinlerce kişinin ziyaret ettiği Rize'de eşi bulunmaz güzellikler yer alıyor. Siz de bu güzellikleri keşfetmeye karar verdiyeniz Rize gezilecek yerler listemizie bakmayı unutmayın. Konaklama seçenekleri için uygun Rize otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Köprüler: Rize'de muhteşem doğa içinde, dereler üzerinde yapılmış onlarca köprü var. Çoğu taştan yapılmış olan bu köprülerin pek çoğu en az 100 yaşında. Fırtına Deresi üzerinde yer alan Kemer Köprüler bu köprülerin en ünlüleri. Mikron Köprüsü, Şenyuva Köprüsü, Köprüköy Köprüsü, Çağlayan Köprüsü, Güneyce Köprüsü de görebileceğiniz köprüler arasında.

Kaleler: Rize'de tarihi yapılar da doğanın kalbinde yer alıyor. Muhteşem vadiler arasında bulunan Rize kalaleri de bu tarihi yapılar arasında. Rize Kalesi, Ciha Kalesi, Zil Kalesi, Bozuk Kale ve Yukarı Kale Rize geziniz sırasında görmenizi tavsiye ettiğimiz tarih duraklarından.

Camiler: Şimşirli Köyü Camii İslampaşa Camii, Büyük Gülbahar Sultan Camii, Küçük Gülbahar Hatun Camii Rize'de gezebileceğiniz tarihi camiler arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Yaylalar: Rize denince akla ilk gelen görüntüler elbette yemyeşil doğası ve eşsiz güzellikleri ile yaylalar. Rize'de yayla turizmi de oldukça gelişmiş; burada onlarca yayla var. Dünyaca ünlü Ayder Yaylası Rize'de ilk görülen yerlerden biri. Ayder'in yanı sıra Çağrankaya Yaylası, Ovit Yaylası, Hazindak Yaylası, Gito Yaylası, Polakcur Yaylası, Çeymakçur Yaylası, Avusor Yaylası, Kavrun Yaylası, Samistal Yaylası, Kale Yaylası, Sal Yaylası, Pokut Yaylası, Palovit Yaylası, Elevit Yaylası, Anzer Yaylası Rize'de gezebileceğiniz yaylalardan.

Rize Evleri: Rize yaylalarına çıktığınızda onlarcasına rastlayaksınız Rize Evleri'ne. Hemşin Evleri olarak da bilinen tarihi Rize Evleri konak türünde yapılmış taş ve ahşap evlerdir. Hemşin Evleri'nin en güzel örnekleri Ayder Yaylası'nda bulunuyor.

Kaçkar Dağı Milli Parkı: Rize'nin dünyaca ünlü bir diğer doğal güzelliği de Kaçkar Dağları Milli Parkı. Dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan Kaçkar Dağları Milli Parkı, Ayder Yaylası sınırları içinde bulunuyor.

Müzeler: Eğer Rize'nin tarihine daha yakından tanık olmak isterseniz şehirdeki müzleri de gezebilirsiniz. Rize Müzesi ve Rize Atatürk Müzesi (Mataracı Mehmet Efendi Evi) görebileceğiniz Rize müzelerinden.

47 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
47
Çay bahçesi güzel budanmış
5

-

çay bahçesi güzel budanmış :)...bahçeye girmek için çay fişi kestirmeniz gerekiyor...değermi gitmeye bilemiyorum...

47
Turizmi başlatan tesisler
10

-

şahin cafe pansiyon kavrun yaylasında turizmi başlatan tesisler herkese teşekürler

47
Güzel yerler görmek istiyorsanız
5

-

Güzel yerler görmek istiyorsanız merdiven çıkın :D gülmeme bakmayın.

47
Çok daha güzel yerler var
1

-

Türkiyede gidilecek en son yer olabilir. Rizede Gidilecek çok daha güzel yerler var

47
Zahmete değmez
6

-

meşakkatli bir yolu var. 4×4 araçla gitmenizi öneririm. O kadar zahmete değer mi derseniz bence değmez Rize'de her yer çaylık.

47
Mükemmel bir yer
10

-

Kavrun yaylası mükemmel bir yer Kaçkar Dağlarının karlı manzarasına bakarak Kaçkar Kavrun Dağ Evlerinde Muhlama ve çay mükemmel gidiyor. Balığı anlatmıyorum bile :)

47
Tatil burnumuzdan geldi
1

-

Haftasonu ayder yaylasında geçirmek yanlışında bulunduk. Her yerde inşaat çalışması var. Boş bulunan her yere otel yapılmış. Güzelim doğa ancak bu kadar mahvedilir. Ha bir de Toki okaya el atmış. Onlar nasıl mahvedecek merak ediyorum. Yol çalışmalarıyla ilgili bilgi yok. Çıkışta ayderin tek yoluna asfalt çalışması yapılıyordu. En az 100 kişi otel çıkışı geri dönemediler. Yardımcı olunmadığı gibi gece 12 ye kadar yol.. Devamını Göster

47
Değerini bilelim, koruyalım
10

-

Türkiye'nin cennetten tek farkı, ondan daha güzel olması! Değerini bilelim, koruyalım, herkese anlatalım bu güzellikleri.

47
Şahane bir yer
10

-

Gerçekten gezilecek bir yer. Kendi memleketim diye söylemiyorum hizmeti olsun manzarası olsun çok güzel bir yer. Eğer dinlenmek ve manzaraya karşı çay keyfi yapmak istiyorsanız şahane bir yer.

47
Manzarası mükemmel
10

-

Güzel bir yer. Tavsiye ederim. Manzarası mükemmel. Yeşillik, manzara ve huzur bir arada.

47
Gitmeyin
1

-

Sakın ama sakın gitmeyin. Aracımızla yolda giderken ayılar önümüzü kesti. Ondan sonra yoldan aşağıya inerken keçiye rastladık, boynuz atmaya başladılar. Sonra yoldan giderken kapşonlu durdurmaya çalıştı. Gözleri kırmızıydı. Sonra biz de zor kaçtık. Yollar da çok kötü. Sizin şelaleniz batsın. Sakın gitmeyin arkadaşlar. Yolun sonu hiçe çıkıyor. Ağaçlar, her yer yıkılmış, gitmeyin.

47
Çıkmak nasip oldu
9

-

Büyük Deniz Gölü Kaçkar Zirvesi'nin güneyinde yer alır. 3000 metre civarı yükseklikte güneyden zirve yapanların gördüğü, yanından geçtikleri yerdir. Yusufeli Olgunlar Yaylası, Dilberdüzü mevkiinden ulaşılır. Amatör olmama rağmen bu güzergahtan Kaçkarlar Zirve'ye Allah'ın izniyle çıkmak nasip oldu. Yıl 2016 1 Eylül.

47
Güzelliklerden biri
10

-

Etkileyici bir güzelliğe sahip. Kartal yuvası gibi bir kale. Türkiye'deki birçok güzelliklerden biri.

47
Muhteşem bir gün batımı
10

-

Muhteşem bir gün batımı, komar çiçekleri zamanında gidin, ben göremedim ama inşallah baharda bir gün kısmet olur. Peynir Kayalıkları'nın üzerine çıkın, kendinizi cennette hissedeceksiniz.

47
Cennet gibi
10

-

Burada yasayan ölür mü hiç cennet gibi çok istiyorum görmeyi ama imkânlar el vermiyor. Ben de internetten bakıyorum. 46 yaşındayım gelin gelmek istiyorum, orada yaşamak istiyorum.

47
Gezmeye değer
10

-

Gezdim ve çok güzeldi. Tavsiye ederim. İnsanın içini açıyor. Gerçekten gezmeye değer.

47
Doğası korunmaya muhtaç
10

-

Dışarıdan gelenleri almazlar tabi ki kalacak yeri olmayan. Gözün gibi bakılması gereken doğası korunmaya muhtaç.

47
El değmemiş bir yayla
10

-

Muhteşem bir doğa… Bulutların üzerinde el değmemiş bir yayla… Yeşilin bütün tonlarını bulabileceğiniz bir yer. Biz Ufuk Pansiyon'da konakladık ve inanılmaz memnun kaldık. Kendi evimizde gibi hissettik. Odalar tertemiz. Yemekleri tamamen ev yapımı (yoğurdundan, ekmeğine kadar). Çocuklu olup da gidilir mi diyenler içinde gayet uygun bir yer çünkü biz 2 yaşında kızımızla gittik. Onun bu denli yeşil bir doğanın içinde .. Devamını Göster

47
Doğasıyla, suyuyla, insanıyla
10

-

Daha önce duyduklarımızla gezi planımıza ekledik. Doğasıyla, suyuyla, insanıyla harika bir yer. Fiyat olarak lüks yerler olduğu gibi uygun yerler de var. Hediyelik malzemeler satan dükkanların nerdeyse hepsi aynı fiyat, çok gezmeyin. :) Tam aile ile gidilecek bir yer. Şiddetle tavsiye ediyorum.

47
Fırtına Vadisi’ndeki en güzel yerlerden
8

-

Fırtına Vadisi'ndeki en güzel yerlerden biri. Ağaran Şelalesi'ne benziyor. Ama Palovit Şelalesi'nin debisi daha yüksektir.

47
Ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden

-

Temmuz, Ağustos'ta bile üstüne hırka giydiren bir doğası var. İçeceklerinizi su birikintilerine bırakın buz gibi olması çok sürmüyor yani her şey doğal. Ölmeden gidip görülmesi gereken başlıca yerlerden bir tanesi.

47
Anzer Yaylası’na gitmek istiyorum
10

-

Merhaba, ben Anzer Yaylası'na gitmek istiyorum. Yaylada kalacak otel falan var mıdır acaba?

47
Çok güzel korunmuş
10

-

Çok güzel korunmuş ve detaylı teşhir. Teşekkür ederim yetkililere.

47
Mükemmel ötesi bir şelale
10

-

Mükemmel ötesi bir şelale... Yanına yaklaştıkça ürperten bir ses ve görüntü.

47
Eski köprüler daha güzel
8

-

Fırtına Vadisi'nde bulunan kemer köprüler görmeye değer tarihi eserlerdir. Zarif görüntüleri vardır. Yeni yapılan köprüler bunlar kadar güzel değildirler.

47
Görülmeye değer bir yer
8

-

Çat Vadisi çok güzel, mutlaka görülmesi gereken bir yer. Lakin yolları çok bozuk. Aracınızın tabanı yere yakın ise kesinlikle gitmeyin ama süspansiyonu sağlam ve yerden yüksek bir aracınız varsa mutlaka gitmelisiniz. Doğasıyla, havasıyla, manzarasıyla görülmeye değer bir yer.

47
Tavsiye ederim
10

-

Güzel tavsiye ederim.

47
Çok güzel
10

-

Çok güzel olmuş. Ben buraya gittim.

47
Görülmeye değer
10

-

Bir Anzerli olarak görülmeye değer. :)

47
Dünyadaki cennet köşesi
10

-

Dünyadaki cennet köşesi. Harika, görülmeye değer bir yer.

47
Çok güzel
10

-

Kale ve etrafı çok güzel.

47
Süper
10

-

Süper. :)

47
Manevi değeri çok
10

-

Bizim yayla sadece Meleskur Ortayol Köyü'ne aittir. Bu vesile ile bizim için manevi değeri çok çok daha fazladır.

47
Temiz ve korunmuş
10

-

Burası benim yaylam. Bugüne kadar hiç tezek yakmadık, bu konuda yanlış bilgilendirme yapmayalım. Temiz ve korunmuş bir yayladır.

47
Adem Apaydın tarafından...
10

-

Buralara gidip gezmeyi Allah herkese nasip etsin inşallah.

47
Ayşenur kızılay tarafından...
10

-

Gerçekten kalesi muhteşem. Sanki tüm doğal güzellikleri, yeşil ve mavinin birbirine kesiştiği nokta. Çok güzel manzarası ve kale içi hizmetleriyle çok çok iyi bir mekan.

47
senyuva koprusu
10

-

Köprü üzerindeki köprünün tarihi ihtişamına uymayan demir korkulukların ya tümden kaldırılması ya da eski yapının görkemine uygun başka malzeme ile değiştirilmesi gerekir. Ayrıca köprünün doğu ayağında taş yapı içinden ağaçlar çıkmış. Kökleri geliştikçe yapıya zarar vermesi kaçınılmaz olacak. Gerçi iki-üç senedir bir bakım projesinden bahsediliyor ama ne bu proje uygulanıyor, ne de bir şey yapılmasına müsaade ediliy.. Devamını Göster

47
sema efe tarafından...
10

-

Rize hayallerimin şehri. Hiç gitmedim, hep fotoğraflardan gördüm. Allah'ın izniyle üniversiteyi orada okumak istiyorum.

47
Yaşar KANGEL tarafından...
10

-

Tam bir doğa harikası yer. Görmeyenlere tavsiye olunur.

47
Zil Kalesi
10

-

Zil Kalesi ve çevresi doğa harikası yerler. Karadeniz'in her tarafı yeşil ama buranın yeşili bambaşka.

47
berna yılmaz tarafından...
10

-

Zil Kalesi üstten göründüğü kadar olamaz. Bence altta da bölmeleri olabilir. Kontrol amaçlı olsa o kadar teferruatlı yapmazlardı, altı uçurum.

47
Fırat koç tarafından...
10

-

Ayder'e 12 km dag yolundan gittik. Normal binek araclar bence cikmamali bu yola..zirveye vardigimizda sisten bisey goremedik. Derme catma bi yerde cay ictik. Cok matah bir yer degil. Gitmesekte olurmus..

47
Ovit Yaylası
10

-

Bu benim ödevime yardımcı oldu.

47
Anzer Yaylası
10

-

Çok güzel.

47
Büyük Gülbahar Sultan Camii
10

-

Bu siteye bayıldım. Teşekkürler.

47
Ciha Kalesi
10

-

Tuncay Bey, bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz.

47
Ciha Kalesi
10

-

Ciha Kalesi Arhavi'de değil Rize'nin Pazar ilcesi Şentepe Köyü'ndedir bilginize.